Mitä asetuksia täytyy muuttaa kun tänään on kytketty adsl-yhteys ja kone haluaa edelleen soittaa vanhaan modeemilinjaan? Käyttöjärjestelmä on XP ja liittymät ovat molemmat Soneran.
Modeemista adsl-yhteyteen
Peeaa
6334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...sulla on oikea adsl modeemi/verkkokortti ja siihen ajurit?
"""poista modeemi" tai ehkä parempi kuintenki laittaa adsl kuntoon ekaks"". mutta ie:n asetuksista modeemi PITÄÄ poistaa.
käynnistä ie-työkalut-internet asetukset-yhteydet välilehti poista KAIKKI-lähiverkko "ei tarvii olla mitää".
outlookis voit laittaa että se käyttää ie:n kans samoja internet asetuksia, muuta outlook ei tarvii
TYÖKALUT=>INTERNETASETUKSET=>YHTEYDET välilehdellä laitat ruksin siihen "Älä koskaan muodosta yhteyttä puhelinverkon kautta". Se riittää , modeemia ei tarvi poistaa jollet halua.
Kannattaa vielä tehdä se että poistaa laitteen käytöstä eli Ohjauspaneelista valitset Järjestelmä ja siitä Laitteisto ja Laitehallinta josta etsit puhelinmodeemin ja poistat sen käytöstä.
Kannattaa vielä tehdä se että poistaa laitteen käytöstä eli Ohjauspaneelista valitset Järjestelmä ja siitä Laitteisto ja Laitehallinta josta etsit puhelinmodeemin ja poistat sen käytöstä.
Joo toimii!