Vaimoja tulossa?

Aasian puolelta olisi halukkaita tulijoita vaikka lessunuorukaisille.
Onko sallittua jos mieskuntoinen lessu ottaisi nuoren "keltaruusun" vaimoksi vaikka hän olisi katolinen uskoltaan?
Millaista kantaa sitä pidetään?
En ole aiemmin kuullut miten lestaadiolaisuus suhtautuu avioliittoon ei suomalaisen kanssa.
3395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

...mun serkku esim on naimisissa ulkomaalaisen kanssa, en ees muista mistä afrikan maasta se uskovainen mies oli. Ja esim ruotsista ja amerikasta on aika paljonkin löytyny puolisoita suomalaisille vl:lle. Eli sama mistä maasta se löytyy kunhan on uskovainen.

Äänestä
  • ...kunhan on uskovainen.
    Tämä pitäisi muistaa aviopuolisoa etsittäessä.

    Äänestä

  • Armi Kuusela kirjoitti:

    ...kunhan on uskovainen.
    Tämä pitäisi muistaa aviopuolisoa etsittäessä.

    Niin - koska jos
    "ulkopuolelta Jumalan Valtakunnan löytyy rakkautta, mutta se on vain ITSERAKKAUTTA.."

    Näin sanoi vl-puhuja sukulaisensa häissä.

    Kuulosti jotenkin iskulta päin joidenkin häävieraiden kasvoja...
    Se oli kai tarkoituskin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Armi Kuusela kirjoitti:

Aasian puolelta olisi halukkaita tulijoita vaikka lessunuorukaisille.
Onko sallittua jos mieskuntoinen lessu ottaisi nuoren "keltaruusun" vaimoksi vaikka hän olisi katolinen uskoltaan?
Millaista kantaa sitä pidetään?
En ole aiemmin kuullut miten lestaadiolaisuus suhtautuu avioliittoon ei suomalaisen kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu