Onko tämä kateutta?,

en ymmärrä tätä

sisareni joita useita, nälvii minua. Vaikka kuinka olen ystävällinen, ja en pahaa sano heille, mutta he sanovat minulle todella rumasti ja syyttävät sellaisesta mitä en ikinä edes tekisi.
Nyt mietin ja olen päätynyt siihen, että en ota heihin yhteyttä ja pidän välimatkaa.

2

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rikottu itsetunto

      Oletko luonteeltasi kiltti? Oletko menestynyt muita paremmin tai huonommin? Usein se joka ei suutu, sano vastaan ja alistuu saa toisilta rankkaa arvostelua. Veljeni kohteli minua vuosia kuvailemallasi tavalla, myös vaimonsa opetti käyttäytymään minua kohtaan samalla tavalla. Ja se olikin helppoa, koska hänen vaimollaan oli valmiiksi samanlainen luonne, kuin hänellä.
      Piikittelyä, arvostelua, kiittämättömyyttä (esim. syntymäpäivä ym. lahjoista ei kiitetty ja vastaavasti muistettu meidän perhettä). Veljeni myös syytti ja syyttää minua asioista, joita en ole edes tehnyt. Kun saan kumottua hänen väitteensä, kaivaa uusia esille, jopa varhaislapsuudesta saakka. Ei tuollaisen kanssa voi keskustella tai edes yrittää olla väleissä. Haluan elää ehjänä, omaa elämääni, en laske veljeäni enää satuttamaan minua, enkä anna ulkopuolisten puuttua asiaan.

      Olen ajatellut, että ne jotka ovat toisille ilkeitä, kokeivat olevansa ns. parempia, heillä on vahva tunne siitä, että ovat erinomaisia ja oikeutettuja sanomaan muille mitä haluavat, saavat arvostella ja antaa hyviä elämänohjeita ja neuvoja.

      Voisin uskoa, että nämä sisaresi ovat sitten hyvää pataa kanssasi, kun tarvitsevat apua, olenko oikeassa?

    • Syntipukkinako?

      Susanna Lundell: "Syntipukkisyndrooma syntyy, kun kateellinen onnistuu saamaan muut työyhteisön jäsenet puolelleen. Syntipukki erottuu yleensä jotenkin muista. Syntipukilla on työyhteisössä tärkeä rooli, sillä kun työyhteisön negatiiviset asiat kaadetaan hänen päälleen, välttyvät muut työyhteisön jäsenet olemasta negatiivisten tunteiden kohteen"

      voit laittaa työyhteisön paikalle omat sisaresi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2114
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1935
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1911
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1613
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1476
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1474
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1437
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1277
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1144
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1139
    Aihe