sisareni joita useita, nälvii minua. Vaikka kuinka olen ystävällinen, ja en pahaa sano heille, mutta he sanovat minulle todella rumasti ja syyttävät sellaisesta mitä en ikinä edes tekisi.
Nyt mietin ja olen päätynyt siihen, että en ota heihin yhteyttä ja pidän välimatkaa.
Onko tämä kateutta?,
2
243
Vastaukset
- Rikottu itsetunto
Oletko luonteeltasi kiltti? Oletko menestynyt muita paremmin tai huonommin? Usein se joka ei suutu, sano vastaan ja alistuu saa toisilta rankkaa arvostelua. Veljeni kohteli minua vuosia kuvailemallasi tavalla, myös vaimonsa opetti käyttäytymään minua kohtaan samalla tavalla. Ja se olikin helppoa, koska hänen vaimollaan oli valmiiksi samanlainen luonne, kuin hänellä.
Piikittelyä, arvostelua, kiittämättömyyttä (esim. syntymäpäivä ym. lahjoista ei kiitetty ja vastaavasti muistettu meidän perhettä). Veljeni myös syytti ja syyttää minua asioista, joita en ole edes tehnyt. Kun saan kumottua hänen väitteensä, kaivaa uusia esille, jopa varhaislapsuudesta saakka. Ei tuollaisen kanssa voi keskustella tai edes yrittää olla väleissä. Haluan elää ehjänä, omaa elämääni, en laske veljeäni enää satuttamaan minua, enkä anna ulkopuolisten puuttua asiaan.
Olen ajatellut, että ne jotka ovat toisille ilkeitä, kokeivat olevansa ns. parempia, heillä on vahva tunne siitä, että ovat erinomaisia ja oikeutettuja sanomaan muille mitä haluavat, saavat arvostella ja antaa hyviä elämänohjeita ja neuvoja.
Voisin uskoa, että nämä sisaresi ovat sitten hyvää pataa kanssasi, kun tarvitsevat apua, olenko oikeassa? - Syntipukkinako?
Susanna Lundell: "Syntipukkisyndrooma syntyy, kun kateellinen onnistuu saamaan muut työyhteisön jäsenet puolelleen. Syntipukki erottuu yleensä jotenkin muista. Syntipukilla on työyhteisössä tärkeä rooli, sillä kun työyhteisön negatiiviset asiat kaadetaan hänen päälleen, välttyvät muut työyhteisön jäsenet olemasta negatiivisten tunteiden kohteen"
voit laittaa työyhteisön paikalle omat sisaresi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3962082Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121929Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2491404Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.811041Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402938Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39808- 56779
- 75750
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70724