tänne kelan rahat menevät

joopa joo

ei ole siis ihme miksi meidän suomalaisten olot tiukkenevat!
Kela maksoi ulkomailla asuville viime vuonna lapsilisiä yhteensä noin 4,8 miljoonaa euroa, josta peräti 3,6 miljoonaa suomalaisille.

Ulkomaille maksettujen lapsilisien todellienn määrä saattaa olla tilastoja suurempi, sillä osa ulkomaille maksetuista lapsilisistä voi tilastoitua Suomeen maksettujen lisien joukkoon.

-  Usein esimerkiksi virolaisella, joka on tullut Suomeen töihin, on postiosoite Suomessa. Lapsilisätilastoissa hän tilastoituu Suomessa asuvaksi, vaikka lapsi saattaakin asua ulkomailla. Eli emme pysty täysin kartoittamaan ulkomaille maksettujen lapsilisien määrää, suunnittelija Siru Keskinen Kelasta selventää.

Suomessa asuville maksettiin viime vuonna lapsilisiä yhteensä lähes 1,5 miljardia euroa. Potista suomalaisille maksettujen tukien osuus oli hieman yli 1,4 miljardia. Suomessa asuvien muiden maiden kansalaisille maksettujen lapsilisien osuus oli alle 80 miljoonaa.

Suomen sosiaaliturvan piirissä oleminen edellyttää pääsääntöisesti asumista tai työskentelyä maassa.

Perhe-etuuksien saamiseksi riittää, että yksi perheenjäsen asuu tai työskentelee Suomessa. Tämän vuoksi esimerkiksi lapsilisiä voidaan maksaa myös ulkomailla asuvista lapsista, jos vaikkapa virolainen tai ruotsalainen käy töissä Suomen puolella.

Edellytyksenä ei ole, että perhe asuisi esimerkiksi EU-alueella, vaan etuuksia voidaan maksaa minne tahansa.

2

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se siitä

      Maksetaanhan Suomessa parempaa eläkettäkin maahanmuuttajille, kuin suomen kansalaiselle. Ensin muut ja sitten vasta omat.

    • joopa joo

      tääkin juttu osittain valheellista siltä osin ettei kela pysty maksamaan kenellekkään ulkolaiselle tai suomalaiselle lapsilisiä pelkän osoitteen mukaan,onhan ne lapset pitäny ilmoittaa syntymä aikoineen kelalle!!!
      on se vaan helppoa esim venäläisille joilla asuu venäläinen tuttava suomessa nii ilmoitetaan sama osoite kelalle nii rahan tuloa ei voi estää ja jokainenhan tietää et venäjällä ollaan kaikki yhtä sukua ja papereita tekaistaan tutkinto todistuksista
      ajokorttiin jne!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2284
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2030
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1973
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1670
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      66
      1592
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      193
      1509
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1241
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1124
    9. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      80
      1110
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1083
    Aihe