tänne kelan rahat menevät

joopa joo

ei ole siis ihme miksi meidän suomalaisten olot tiukkenevat!
Kela maksoi ulkomailla asuville viime vuonna lapsilisiä yhteensä noin 4,8 miljoonaa euroa, josta peräti 3,6 miljoonaa suomalaisille.

Ulkomaille maksettujen lapsilisien todellienn määrä saattaa olla tilastoja suurempi, sillä osa ulkomaille maksetuista lapsilisistä voi tilastoitua Suomeen maksettujen lisien joukkoon.

-  Usein esimerkiksi virolaisella, joka on tullut Suomeen töihin, on postiosoite Suomessa. Lapsilisätilastoissa hän tilastoituu Suomessa asuvaksi, vaikka lapsi saattaakin asua ulkomailla. Eli emme pysty täysin kartoittamaan ulkomaille maksettujen lapsilisien määrää, suunnittelija Siru Keskinen Kelasta selventää.

Suomessa asuville maksettiin viime vuonna lapsilisiä yhteensä lähes 1,5 miljardia euroa. Potista suomalaisille maksettujen tukien osuus oli hieman yli 1,4 miljardia. Suomessa asuvien muiden maiden kansalaisille maksettujen lapsilisien osuus oli alle 80 miljoonaa.

Suomen sosiaaliturvan piirissä oleminen edellyttää pääsääntöisesti asumista tai työskentelyä maassa.

Perhe-etuuksien saamiseksi riittää, että yksi perheenjäsen asuu tai työskentelee Suomessa. Tämän vuoksi esimerkiksi lapsilisiä voidaan maksaa myös ulkomailla asuvista lapsista, jos vaikkapa virolainen tai ruotsalainen käy töissä Suomen puolella.

Edellytyksenä ei ole, että perhe asuisi esimerkiksi EU-alueella, vaan etuuksia voidaan maksaa minne tahansa.

2

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se siitä

      Maksetaanhan Suomessa parempaa eläkettäkin maahanmuuttajille, kuin suomen kansalaiselle. Ensin muut ja sitten vasta omat.

    • joopa joo

      tääkin juttu osittain valheellista siltä osin ettei kela pysty maksamaan kenellekkään ulkolaiselle tai suomalaiselle lapsilisiä pelkän osoitteen mukaan,onhan ne lapset pitäny ilmoittaa syntymä aikoineen kelalle!!!
      on se vaan helppoa esim venäläisille joilla asuu venäläinen tuttava suomessa nii ilmoitetaan sama osoite kelalle nii rahan tuloa ei voi estää ja jokainenhan tietää et venäjällä ollaan kaikki yhtä sukua ja papereita tekaistaan tutkinto todistuksista
      ajokorttiin jne!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi rikollista

      "Molemmat vangitut ovat osoitetietojen perusteella kotoisin reilun sadan kilometrin päästä Suomussalmelta. Molemmilla on
      Suomussalmi
      42
      3281
    2. Mitä tekee Rebelwerks?

      Rebelwerks myy melkein kaiken tavaransa. Onko Rebelwerks menettänyt järkensä? Vai onko hän lopultakin tullut järkiinsä
      Taivalkoski
      30
      2982
    3. Vesa Ahola rehellisin valtuutettu?

      Tuli seurattua valtuuston kokous netin kautta. Taitaa valtuutettu Vesa Ahola olla selkeästi rehellisin valtuutettu. Hän
      Kemijärvi
      16
      1590
    4. Oho! Pippa Laukka saa kurimusta tanssiope Marko Keräseltä: "Oli vastaanotto kesken tai ei..."

      Toivotaan, ettei Pippa ja Marko tipu jo heti kättelyssä… Tsemppiä Tanssii Tähtien Kanssa -kisaan! Lue lisää: https://w
      Tanssii tähtien kanssa
      36
      1343
    5. Nainen, tuskin muistan koska ollaan nähty

      niin pitkä aika siitä on. Suurin ilonaihe elämässäni olit, ja tulevan onnen aamuaurinko. Tunnut niin minun omalta, tutul
      Ikävä
      14
      1205
    6. Tere Sammallahti: Sosiaaliturva pois vieraskielisiltä

      Hän viittaa Iltalehden juttuun. IL kertoi maanantaina Kelalta saatuun tilastotietoon perustuen, että vieraskieliset muod
      Maailman menoa
      217
      1184
    7. Jatkoksi ikäero keskusteluun

      Mikä oli ensireaktiosi, kun sait tietää teillä olevan vähän enemmän ikäeroa? Tiesitkö alunperin ikäerosta vai missä vaih
      Ikävä
      79
      1102
    8. 73
      957
    9. Dmitri Medvedev: Suomi tuhotaan - kukaan ei enää lue heille muumisatuja

      Helsinki valmistautuu sotaan ja todennäköisesti valmistelee ponnahduslautaa hyökkäykselle Venäjää vastaan, valittaa Venä
      Maailman menoa
      182
      949
    10. Pilasin kaiken

      No ei voi mitään enää.
      Ikävä
      44
      877
    Aihe