Lieksan vuokratalot täynnä?

Nyt on vain 13 kpl kaupungin vuokra-asuntoja tarjolla. Tätä menoa ne on kohta täynnä.
Rakentaako Lieksa lisää vai alkaako velvoiteasuttaminen?
Koulujen myynti hulluutta kun väkeä tulee koko ajan "sieltä jostain".

http://www.lieksa.fi/Resource.phx/sivut/sivut-lieksan-vuokratalot/asunnonhakeminen/haettavatasunnot.htx
27377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Rakentakaa sinne Halla-aholle ikioma puoluepalatsi.

Äänestä

Lieksalla ei ainakaan ole varaa rakentaa uutta.

Äänestä

Somalit ja syyrialaiset ovat hyvä lisä Lieksan väestökatoon.

Äänestä
  • siis kansa vaihdetaan?

    Äänestä

Ajatelkaa nyt. Perheenyhdistämisen kautta tulee väkeä, pirttiviljelyn kautta myös. Silloin on Lieksan kaupungin pakko majoittaa ihmisiä hotelleihin ja se kustantaa paljon.

Äänestä
  • Lieksaan rakennetaan uutta asuntokantaa. Työllistää ja on kaikille asunnot.

    Äänestä

  • Kehitystä kirjoitti:

    Lieksaan rakennetaan uutta asuntokantaa. Työllistää ja on kaikille asunnot.

    Persesilmälläkö ajattelet?

    Äänestä

Somalit ja syyrialaiset sulautuvat ajan kanssa paikallisväestöön. Esim. somalien lisääntyminen on tilastollisesti 6 kertaa tehokkaampaa kun paikallisten. Verrattain lyhyessä ajassa somalipopulaatio saavuttaa kantalieksalaiset. Ei ketään vaihdeta mihinkään, luonto vaan toimii näin.

Äänestä
  • Sanos paikka missä somalit on sulautuneet kantaväestöön?

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    Sanos paikka missä somalit on sulautuneet kantaväestöön?

    kalmisto

    Äänestä

Entäs kantaväestö, jos tarvitsee asuntoa lieksan vuokratalta ? Yksityiseltä on vaikea vuokrata ja niitä on todella vähän.

Äänestä
  • Oli noita kaupungin kämppiä tässä välillä vähemmänkin. Vanhuksille sopivia hissillisä tai maantasalla olevia kämppiä kyllä kysellään.

    Meillä etelänvetelillä on siellä kämppiä, joita vuokraamme. Meilläkin pari asuntoa, jos eläkeiässä haluttaisiin sinne takaisin.
    Viimeksi kun vuokralainen vaihtui, vuokralle tulijoissa oli tasan yksi, joka maksoi itse vuokransa. Kaikki muut olisivat saaneet vuokratukea kunnalta. Varmuudeksi mainitsen, että ihan olivat peruslieksalaisia.
    Ei Lieksassa kannata muuden vuokralla ollakaan. Vuokran hinnallahan saa ostettua sen kämpän. Hinnat ovat niin halpoja.

    Äänestä

Kantaväestö joutuu poistumaan ja verotulot vähenevät.

Äänestä

Kuka niitä haluaa enää vuokrata kun kaikissa asunnoissa asuu maahanmuuttajia.

Äänestä

Onko siitä haittaa jos on täyttä?

Äänestä

Poikivat,poikivat,vaen kuka ne sitten elättää, jos kantaväestö jiäpi vähemmistöön,ei ne niin tolovanoita oo jotta antaat oman populaation kasvaa niin suureksi jotta joutuut ite töitä tekemmään.

Äänestä

Ei somalit sulaudu kantaväestöön. Sen sijaan miespuoliset useinkin sekaantuvat kantaväestöön.

Äänestä

Puhut soopaa- 6.3.2014 päivitetty versio kertoo että eri kokoisia asuntoja eripuolilta Lieksaa löytyy n. 20 kpl.

Äänestä
  • Eihän tuolla ole välillä ollut kuin pari vapaata asuntoa ja nekin Kolilla tai jossain syrjäkylällä.

    Äänestä

  • 22 kpl. Saako iso perhe kaksi asuntoa, siten sai Hetemaj perhe Hesassa, päällekkäiset asunnot samasta rapusta.

    Äänestä

  • vuokrataloilla kirjoitti:

    Eihän tuolla ole välillä ollut kuin pari vapaata asuntoa ja nekin Kolilla tai jossain syrjäkylällä.

    Put edelleen soopaa - vuoratloilla on 11.3.2014 päivitetyssä versiossa vapaita haettavia asuntoja vähän alle 30 kpl joten puhut suuta suikemmalla.

    Äänestä

Miten lie vuokratalojen mamuasuntojen kunto jos elintavat on tällaiset?

Lainattu toiselta foorumilta: " Liesissä uuninluukku auki, levyt ja uuni täysillä. Täysin uudet liedet menevät vaihtoon alle kahdessa vuodessa koska vastukset lopussa. Kuumaa vettä lasketaan hanoista yötäpäivää, ilmankosteus sisätiloissa rullaa tapetit seiniltä. Kuulemma kodikkaampi tunnelma kun on lämmintä ja kosteaa."

"Tämän kuumavesi osion voin hekilökohtaisesti vahvistaa, kun tutkittaessa vesivahinkoa kylppärin katossa mentiin isännöitsijän kanssa yläkerran asuntoon asiaa selvittämään ja kylppäriin niin siellä paraikaa oli somali nainen täysissä pukeissa suihkuttamassa kuumaavettä pitkin kylppärin seiniä, tätä olivat tehneet kuukausia ellei vuosia, ja sitämyöten vesivahinko aikaan.
arvakkaas mitä tämä maksoi yhtiölle ja sen asukkaille, arvakkaas tuliko asunnon omistaneelta y-säätiöltä centinkään korvausta."

Äänestä

Teollisuuskylän päiväkodin on jo panneet pas-kaksi.

Kaupunki vuokrasi jokunen vuosi sitten 14-henkiselle maahanmuuttajaperheelle kokonaisen päiväkodin (teollisuuskylän päiväkoti). Tämä päiväkoti tuhoutui muutamassa vuodessa asumiskelvottomaksi. Perhe siirrettiin viime syksynä entisen Pielisjärven sairaalan tiloihin, koska päiväkodin lämmitysjärjestelmäkin oli tuhoutunut... Kukahan maksaa? ...

Äänestä

Veikkaan, että Lieksaan muuttaa suomalaisista vain mökkiläinen, eläkeläinen lähelle omaisiaan tai hoitolaitokseen, työhön tuleva, kauempana kylillä asuva.

Kannattaa katsoa lähialueen jokaisen kerrostalon jokaisesta rapusta ja nimiluettelo. Jos on useampi abdullah tai kemal, taloon ei kannata muuttaa.

Äänestä
  • Ei pelkästään mamujen erikoisten asumistapojen takia mene nämä lieksalaisasunnot huonoon kuntoon, sillä he ovat tuoneet Lieksaan hyvin epämiellyttävän tuliaisen ja se on lutikka. Nämä lutikat ovat levinneet heidän asunnoissaan hurjalla tavalla, ja niitä on heidän asunnot aivan täynnä. Näistä lutikoista on kaiken lisäksi todella hankala päästä eroon.

    Äänestä

  • Lutikka leviää kirjoitti:

    Ei pelkästään mamujen erikoisten asumistapojen takia mene nämä lieksalaisasunnot huonoon kuntoon, sillä he ovat tuoneet Lieksaan hyvin epämiellyttävän tuliaisen ja se on lutikka. Nämä lutikat ovat levinneet heidän asunnoissaan hurjalla tavalla, ja niitä on heidän asunnot aivan täynnä. Näistä lutikoista on kaiken lisäksi todella hankala päästä eroon.

    Älä jauha jaskaa. Sammonkadulla ei ötököitä ole näkynyt ja talot on peruskorjattu 10 vuotta sitten. Hyvä on vuokralaisena täällä asua on mustaa ja valoista asukasta. Itse asut luultavasti jossain - 70 peruskuntoisessa murjussa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko täynnä kirjoitti:

Nyt on vain 13 kpl kaupungin vuokra-asuntoja tarjolla. Tätä menoa ne on kohta täynnä.
Rakentaako Lieksa lisää vai alkaako velvoiteasuttaminen?
Koulujen myynti hulluutta kun väkeä tulee koko ajan "sieltä jostain".

http://www.lieksa.fi/Resource.phx/sivut/sivut-lieksan-vuokratalot/asunnonhakeminen/haettavatasunnot.htx

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu