vanhemmat jotka eivät välitä lapsista tarpeeksi

ktvw

minä ihmettelen että miten lapsi voi olla sellaisessä perheessä jossa ei välitetä lapsesta välillä parutetetaan tahallaan ja annetaan itkeä ja välillä huudetaan niin että naapuriin kuuluu kiroamiset eikö voisi joku viranomainen selvittää tilanetta eikä tämä ole ainoa kerta mitä olen kuulut.

4

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Käy kysymässä sieltä naapurista, mikä heillä on hätänä, kun lapsen parku kuuluu teille asti. Sitten jos näet omin silmin, että lapsesta ei huolehdita, ilmoittele eteenpäin, mitä olet nähnyt.
      Mitään mielikuvitusjuttuja ei kannata muodostaa omasta päästä. Pelkkiä faktoja. Ehkä tilanne naapurissa rauhoittuu jo sillä, että käyt kertomassa, että huutoa kuuluu.

    • bfgffffffff

      Kannattaa oikeasti käydä itse katsomassa tilanne ja kertomassa että itku kuuluu.

      Meillä kyllä välitetään ja rakastetaan lasta ihan ylikaiken,mutta lapsi on siinä iässä että ei tarvitse olla kuin sukka vinossa niin parku ja itku tulee. Hyvässä lykyssä kunnon itkupotkuraivarit jos vähäänkään on väsynyt sillä hetkellä.

      Ja se on ihan kunnon huutoa ja kirkumista vaikka oikeasti mitään sen kummempaa ei ole tapahtunut. Ja siihen tyynnyttelyyn menee hetki. Se ei lopukaan ihan tosta noin vaan.

      Me ollaankin tämän johdosta naapureille kerrottu tilanne,että meillä on sellainen vaihe lapsella menossa. Tosin meitä ei tässä montaa asukaan niin oli helppo kertoa muille mitä meillä on tällä hetkellä.

    • kolmetosita

      Meillä on lapsi uhmassaan huutanut ja kiljunut, vaikkei mikään ole ollut vialla, ei vain halua että puetaan vaatteita/sammutetaan televisio/mennään nukkumaan/tullaan sisälle/pestään hampaat/laitetaan vaippa jne jne. Näissä tilanteissa olen itse välillä hermostunut ja komeasti korottanut ääntäni ja on kirosanojakin kuulunut silloin tällöin. Pidän sitä normaalina, en edes kuvittele enää olevani ihanan rauhallinen ja seesteinen äiti. Toki parasta on ollut, kun olen kuullut melkein jokaisen perheellisen tuttuni jossain vaiheessa myös samanlaisessa tilanteessa sadattelevan ja huutavan. Epäilen, että kaikki huutavat, vaikkeivat tee sitä muiden kuullen.

      Jos oikeasti epäilet, että kyse on henkisestä pahoinpitelystä, voit ottaa nimettömänä yhteyttä lastensuojeluviranomaisiin. Jos perhe on ihan normaali, niin yhteydenotosta tulee raskas taakka perheelle ja lisää entisestään hermostumista. Mutta, lasten turvallisuus kuitenkin ennen kaikkea.

      • Älkää kiroilko

        Yrittäkää kuitenkin välttää kiroamista. Vaikka oppiihan ne lapset päiväkodissa ja koulussakin. Mutta aikuisillakin on iso rooli. Karseeta kuultavaa kun ihan pienetkin kiroilee. Joskus voi tietysti vahingossa kirosana päästä, kun lyö varpaansa johkin tms.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      315
      6817
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      69
      3906
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      207
      3106
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2807
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1932
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1682
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1682
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1408
    Aihe