Lääkärit pilasivat elämäni

Hoitamaton tuho

Itselläni on lähes kaikki oireet mitä keliakissa mainitaan mutta silti ei ikinä löydetty mitään muuta kuin iänikuinen ummetus diagnoosi jota hoidettiin peräruiskeilla ja se oli siinä.
Vuosia kärsin järjettömistä vatsakivuista ja heidän määräämistään ruiskeista ja niiden haittavaikutuksista kun vasta vuosia myöhemmin tajusin vastoin lääkäreiden määräyksiä aloittaa gluteenittoman ruokavalion kaikki arvoni nousivat hemoglobiin 64- 150 yli ja vitamiiniarvot nousivat myös normaalille tasolle.
Vatsakivut ovat nyt alkaneet myös lieventyä huomattavasti mutta pysyviäkin haittoja jäi minulla on muutamia keskushermostollisia oireita ja hampaani ovat epämuodostuneet ja kamalan näköiset pesusta huolimatta, ja itsetuntoni mureni 10v taistelussa keliakiaa ja lääkäreitä vastaan lähes kokonaan kun en jaksanut koulussa yms... kaikki meni pilalle ja siitä olen saanut kuulla kaikilta ammattihenkilöiltä lääkärit, psykologit, kaikki keksivät lopulta että kaikki on päästäni kiinni koska olin myös ahdistunut ja apaattinen jotka ovat myös keliakian aiheuttamia oireita kuten nuo hampaat ja keskushermosto oireetkin.
Nyt olen jo 18v nuorimies mutta tuolloin olin vasta alle 8v kun kaikki oli pahimmillaan. Pysyvät arvet kuitenkin heijastavat jokapäiväistä elämääni varmaanlopun ikäni en enää osaa nauttia mistään yritän vain pärjätä ja suorittaa jotain toisin sanoen usko parempaan ja elämän ilo on aikalailla kadonnut.

13

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niiiiinpäniin

      Lääkärit eivät tiedä loppujen lopuksi kokonaisuuksista yhtään mitään koska he eivät käytä omaa järkeänsä, kirjanoppineilla on tämä vaara.. Kurja juttu sulla mutta elämä jatkuu kaikesta huolimatta. Zemppiä!

      • Hoitamaton tuho

        Ihan totta, Kiitos ja niin hän se jatkuu :)


    • 2+2

      Elämä jatkuu.

      Säästä rahaa, niin saat hampaasi kuntoon.

      Syö vitamiineja

      C
      D
      Omega 3
      jne..

      Kaikki muuttuu nyt paremmaksi ja olet vasta 18v

    • kandipaatti

      Voi diudali. Todella harmi juttu. Ei sitä aina onnistu mikään ammattikunta heti tai edes viidestoista päivä, mikä ei tietenkään lohduta epäpätevyyden kohdalle osunutta.

      Eiköhän se kumminkin ollut tauti, joka elämäsi pilasi eikä lääkärikunta. Muuten ollaan saman asenteen äärellä kuin se toteamus, että aina jos joku vanhus kuolee ylipäätään johonkin, on oltava sen hoitovirhe koska eihän nyt kukaan mihinkään kuolla saa.

    • Lääkäriainesta

      Sinussa taitaa todella olla lääkäriaainesta!

      • hoitamaton tuho

        Eipä siihen paljon näytä tarvittavan valkoinen takki ja google.


    • hurraa2

      voit olla gluteiini yliherkkä ilman keliakiaa, jos kerta mahakin on tähystetty vai?

      • hoitamaton tuho

        Kyllä on kaikki tutkittu mutta ei mitään.


    • viljaton pöytä
    • aloittajaa

      Olen niin loppu että en jaksa luulin jo pääseväni pahimman yli mutta nyt olin lääkärissä ja hemoglobiiniarvoni oli pudonnut 154 139 entä jos sama meno jatkuu ja nyt ei enää auta edes gluteenitonruokavalio joka aiemmin nosti arvoni hyviksi muut arvot ovat kyllä pysyneet kunnossa ja lääkäri ei ollut huolissaan ja netistä luin että on kuulemma normaalia että hb vaihtelee onko tietoa kenelläkään?
      en kestä enää jos joudun taas samaan kierteeseen miksi kun on jo kaksi vuotta sujunut hyvin? en kai saa olla onnellinen keliakian pilaamat hampaat olisivat kyllä riittäneet minulle.

      • viljaton pöytä

        "on kuulemma normaalia että hb vaihtelee onko tietoa kenelläkään?"

        On ihan normaalia.

        Siis eihän sulla mitään anemiaa ole.

        HB:n viitearvot :
        Miehet: 134–167 g/l
        Naiset: 117–155 g/l


      • aloittajaa
        viljaton pöytä kirjoitti:

        "on kuulemma normaalia että hb vaihtelee onko tietoa kenelläkään?"

        On ihan normaalia.

        Siis eihän sulla mitään anemiaa ole.

        HB:n viitearvot :
        Miehet: 134–167 g/l
        Naiset: 117–155 g/l

        Kiitos paljon tiedosta, onko tietoa mistä moinen voi johtua?


    • vilja-allergikko

      Sinulla on vilja-allergia, joka aiheuttaa kaikki muut oireet kuin keliakia mutta ei tuhoa suolistonukkaa.

      Tiedän asiasta paljon sillä sairastuin vilja-allergiaan viisitoista vuotta sitten ja kun jätin ruokavaliostani pois kaikki gluteenia sisältä viljat pois, aloin parantua ja anemiani korjaantui itsestään, ilman lisärautaa.

      Vilja-allergia löytyi vahingossa kun lääkärit etsi syytä laihtumiseeni ja muihin dramaattisiin oireisiini. Yksi lääkäreistä älysi mitata verestäni viljojen vasta-aineet ja kun ne olivat kolmikymmenkertaisesti koholla, lääkäri kielsi kaikki kotimaiset viljat. Vilja-allergiaa ei kaikki lääkärit pidä sairautena ollenkaan ja siksi kohtelevat epämääräisistä vaivoista valittavia psyykkisesti sairaina.

      Ihminen ei tarvitse ollenkaan viljaa jotta pysyy terveenä ja voi paljon paremmin kun jättää viljan pois ruokavaliostaan. Koettu on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      278
      10149
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      221
      5838
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      170
      5346
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      82
      4979
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      15
      3276
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      5
      2642
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2519
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      15
      2367
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      379
      2155
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2154
    Aihe