Kolme kouluttamatonta rottweileriä

Mitä tehdä?

Kuljen usein polkupyörällä koirani (staffi) kanssa Kontulankaari 11 edessä olevalla pyörätiellä. Yhdellä perheellä on siellä ollut 2 kouluttamatonta ja vihaista rottweileria. Nyt niitä on 3. Pari päivää sitten koirat joutuivat jälleen kerran raivon valtaan nähdessäni koirani. Tällä kertaa emäntä oli kadun toisella puolen, mutta ei pystynyt pitelemään koiria, joista yksi pääsi karkuun ja juoksi koirani perään. Onneksi olin pyörällä ja koirani on kova juoksemaan. Pääsimme nipin napin karkuun.

Pitäisikö minun pitää keppiä mukanani suojellakseni jatkossa koiraani ja itseäni? Jos joudun puolustautumaan, saan ilmeisesti syytteen eläinsuojelurikoksesta?

Näin kerran samanlaisen tapauksen puistossa. Toinen silloin vielä kahdesta rottweilereista karkasi omistajaltaan pienemmän koiran kimppuun, mutta omistaja ehti juuri ja juuri ottamaan koiransa kiinni.

9

516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omistajan vika

      Eivät ole kouluttamattomia, ovat koulutetuja vahtimaan , no menny vähän enemmänkin ehkä yli.Niin käy, jos koira saa itse päättää miten pihaa vartioi, rodusta riippumatta.

    • 18+4

      Kyse siis vilkkaasta kerrostalolähiöstä, ei omasta pihasta. Koiran ei pidä vartioida kerrostalojen pihoja, tai ovat vaaraksi kaikille.

    • Khcvbk

      Hei, sinä, tiedät kyllä kuka olet! Massapostitus ja provoilu kielletty! Pysy vaan siellä yleistä koirista -osiossa!

    • Harri1111

      Keppi ei kannata. Voit jäädä toiseksi ja silloin tulee pahaa jälkeä. En näe juurikaan muuta keinoa kuin a) yrittää puhua omistajalle, b) ilmoirus poliisille.

    • jproska123

      Rotu on miltei paras!Ilmoita asiasta kunnan eläinsuojeluvalvojalle.Soita kunnan vaihteeseen!

      • rotskuli

        en suosi väkivaltaa mutta puolustaa saa aina.jos omalla rotikallani naksahtaisi tuolle käytökselle,todellakin olisi lupa vaikka potkia kauemmaksi tarvittaessa.pahaa jälkeä tulee isosta koirasta ja massalla jyrää uskomattoman lujaa.onneksi tämä meidän likka rauhaa rakastava 7,5 v.eläinsuojeluun vaan soitto,se on rotikoidenkin parhaaksi.koira ei saa olla pomo koska silloin se on hukassa ja arvaamaton.rehellinen,haastava rotu mutta ei hankala.


    • Mallamary

      Jos koira hyökkää kimppuun, on sallittua puolustautua lyömällä/potkimalla yms. Meidän koiramme kimppuun hyökkäsi kerran sakemanni ja myöhemmin poliisikuulusteluissa sanottiin että olisi ollut ihan luvallista potkia tai hutkia koiraa jollakin kättä pidemmällä.

    • llllllllllllllllllll

      Jos todellakin osaat sitä keppiä käyttää niin toki sellainen olisi hyvä olla. Pahimmassa tapauksessa ärsytät koiraa enemmän lyömällä sitä. Käytä sitä ennemminkin blokkaamiseen ja muista olla itsevarman oloinen ettei koira hyökkäisi.

    • pieni om/30v koiria

      Itse olen torjunut vieraitten koirien hyökkäykset sekä pienten kääpiökoirieni että myös nykyisten rottweilereideni kanssa
      Pysähtymällä, ottamalla omat koirat/koiran vierelle, ei tiukalla otteella vaan "rennosti". Isommat koirat ovat pysähtyneet (inhimillisesti ajatellen ihmettelemään) ja joka kerran seurauksena on ollut tilanteen laukeaminen. Pienemmät koirat ja yhden kerran emo/aikuinen urospentu yhdistelmä jäi kiertämään meitä ja omistaja sai omansa kiinni kun neuvoin ottamaan nartun ensin, uros luovutti heti kun näin tapahtui.

      Kun omistaja ja koira on yhtä kuin kaksi ja pystyy säilyttämään itsehillintänsä, useimmat yksinään hyökkäävät koirat pysäyttävät hyökkäyksen. Jos vedät oman koiran selän taakse tai annat sen olla kaukana itsestäsi seuraus voi olla aivan toinen.

      Koira ei ole ihminen ja myös hyökkäävä koira toimii vaistojensa/kokemustensa perusteella joten ihminen voi pitää tilanteen hallinnassa ajattelukykynsä/kokemuksensa perusteella siihen asti kun hyökkäävän koiran omistaja ehtii paikalle.

      Paljon siinä saa sitten selityksiä kuunnellakin; ei se tee mitään, se on kiltti, se jahtaa liikkuvia ihmisiä ym . mutta toista kertaa ei ole sama koira päälle yrittänyt. Omistaja muistaa pitää paremmin varansa ettei joudu noloon tilanteeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1569
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      72
      1370
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      227
      1351
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      231
      1291
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1100
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1059
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1029
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      973
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      960
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      848
    Aihe