Haminan suurin puolue seuraavissa kuntavaaleissa? Olisiko Keskustan aika?
Kuntavaalit
peruskepu
16220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mikseikö olisi. Kepuhan edustaa virkamiehiä eli julkisista varoista maksettavalla tuella eläviä maanviljelojöitä. Ja heitähän on paljon.
Palkansaajat ja oikeat yrittäjät sensijaan kannattavat muita puolueita.
Se on jännä miten veronmaksat työntää rahaa viljelytukiaisina viljelijöille, joilla on yleensä metsää myös. On varaa pyytää puusta kovaa hintaa. Meillä oli metsäteollisuuttakin joskus.
Viljelijää tuetaan koska sinulla ei olisi varaa ostaa omakustanteista leipää koska tuettu teollisuus ei pysty makamaan sinulle tarpeeksi suurta palkkaa. Muista aina leipää haukatessasi, että olen onnellinen, kun valtio maksaa siitä osan ja minun ei tarvitse olla nälässä. Jos vaikkapa matkustat tuetulla bussilla tuettuun tehtaaseen tai telakkatuetulla laivalla ale-risteilylle tai sairaalaan, jossa maksat hoidosta vain pari prosenttia, niin muista, että veroja kerätään ja tukia maksetaan, että voisit elää ja olla kateellinen leipäsi tuottajalle.Valita vasta sitten, kun et hyväksy mitään yhteiskunnan tukea ja et ota sitävastaan.
P.S. Nykyään toimiva maatila on harvinaisuus Haminassakin kylillä asuvat edustuvat kaikkia puolueita, tiettävästi myös kepua. Tarjoankin mm. nimimerkki "Loisyrittäjälle" avuksi niin kutsuttua tervettä maalaisjärkeä,
Ainakaan suurin puolue ei tule olemaan kokoomus. Siitä on Lepistö pitänyt huolen.
Eikä kristillisdemokraatit. Kiitos Uotilan.
Jos maa on jäässä 8 kk vuodessa, ei kannata kaikkea tehdä itse. Perunat Puolasta ja vilja etelästä.
Joo mutta joku tukee ja maksaa puolaankin niille perunan kasvattajille.yksikään euroopan maa ei kasvata mitään ilman maataloustukee mutta syö sinä punikki sika vaikka ryssiin pasckaa kun on niin halpaa.
Ruotsi ei maksa kansallista tukea ollenkaan. Maatalouslomittajat on ihan Suomalainen agraariajan keksintö. Senkin maksaa veronmaksajat. Onneksi maatalouden lähtölaskenta on jo alkanut kauan aikaa sitten. Käykää Lidlissä.
muuta ruotsiin negrujen luokse täältä itkemästä.
Hyvä loisyrittäjä, sinä siis antaisit EU-rahat, jotka muuten ovat meidän rahojamme, mielummin puolalaisille tai etelän eläjille. Minusta on parempi saada nk EU- rahoja kotiinpäin kuin antaa ne vieraille tukena. Toiseksi ei puolalainenkaan ruokaa ilmaisekjsi jakele. Eivätkä Suomen kymmenet tuhannet työttömät viljelijät, elintarvikehtaitten työntekijät, konekorjaajat jne. ole ihan halpoja elätettäviä.
Kansallinen tuki tulee lopettaa sekä lomitusjärjestelmä. Muutosten seurauksena monet tilat lopettaisivat veronmaksajien rahoilla elämisen ja möisivät peltonsa elinkelpoisille tiloille. Samalla tilakoko nousisi lähelle Ruotsin tilakokoa, eli toiminta järkevöityisi ja tekohengitys (rahan pumppaus) loppuisi. Koko EU:ssä olon aikana viljeltävä ala ei ole pienentynyt. Pienet tilat vain ovat lopettaneet nysväämisen.
Onkohan keskustelu jotain muuta kuin mistä aloituksessa oli kysymys? Tuntuu olevan kyse siitä kumpi on suurempi tulevassa valtuustossa, suu- ja sorkkatauti vai kansallinen tuki?
Taidat olla ihan semmoinen intellektuelli? Eli siis kaikki vaan vetämään nyt.
Kunhan ei ole tulokas.
Oiskohan vassareilla saumoja vaaleissa?
Mutta entäpä Perussuomalaiset?