lakatkaa jo kitisemästä

suru puserossa

Olen nyt syksystä asunut Ruotsissa, ja törmännyt pariinkin suomalaiseen, joilta kuulee tätä "ruotsalaiset eivät pidä suomalaisista" soopaa.

Jos kuljet ympäri verkkareissa, likaisilla hiuksilla ja olet töykeä muita kohtaan, ja koko ajan jo etukäteen varma, että sinua syrjitään, niin aika äkkiä käy niin, ettei sinusta pidetä. Kyse ei ole mistään suomalaisvastaisuudesta, vaan siitä, että olet - ärsyttävä-.

Tuolla joku jossain keskustelussa kysyi, onko kenenkään ruotsalaiset naapurit kutsuneet kylään. Oletkos itse kutsunut niitä ruotsalaisia omaan kotiisi? Niin se metsä vastaa kun sille huudetaan... Entä moniko täällä on Suomessa asuessaan kutsunut koko kylän luokseen vierailulle ihan vaan siksi, että ollaan naapureita?

60-70-luvuilla Ruotsiin muuttivat ne, ketkä eivät töitä Suomesta saaneet. Nykyään ei enää ole näin, ja se tiedetään. Juu, olen kuullut vitsiä, että teillä on kaikilla puukot, mutta kysyttiin mun ruotsalaisilta kavereilta Suomessa kun oltiin käymässä, että onko ne homoja. Vitsi vitsinä, ja yhdessä tälle naurettiin.

Voisitteko kaverit olla edes vähän vähemmän marttyyreja, koska me muut saadaan sitten siivota teidän jälkenne, kun meitä pidetään yhtä luulosairaina, kun teitä.

Kiitän.

3

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heidå

      Nikille "suru puserossa"

      Älä usko kaikkia kirjoituksia täällä.
      Suurin osa on niin_nollin ja varmaan parin muunkin tarkoituksella tehtailemia eikä heistä kukaan ole varmaan koskaan käynytkään Ruotsissa. Joidenkin elämä saattaa olla sidottu esim. pyörätuoliin tai ovat henkisesti hurlumhei, joten ei sellaiset tiedä muusta maailmasta mitään. Jokin tyydytys varmaan tulee tuosta, että kommentoi päivittäin, usean tunnin ajan eri ryhmien palstoilla ja esittää muka-tietävää.
      Sitten kun ovat saaneet provosoitua jonkin kirjoituksellaan, niin kihisevät onnesta. Yleensä niiden seuraava viesti on edellistä hyökkäävämpi, rivompaa kieltä yms.

      Yleensä oikeat ruosut vain vilkaisevat tätä muutaman päivän ajan ja toteavat että silkkaa skeidaa palsta täynnä. Itse kurkkaan toivorikkaana pari kertaa kuussa, että joko on tyyli muuttunut ja paskanjauhajat häipynyt mutta vielä ei ole sitä iloa suotu, ja tämän käyntikerran myötä tulikin sitten maaliskuun mitta täyteen.

    • suru puserossa

      Niin_nol, vastaan nyt vain tämän yhden kerran, koska tiedän, että olet provo: nyt puhun Suomessa syntyneistä, jotka ovat muuttaneet Ruotsiin, en Suomessa asuvista suomalaisista, joilla on keskenään eri äidenkielet.

      heidå, en meinannut niinkään näitä tämän palstan kommentteja, vaan sitä, kuinka paljon täällä Ruotsissa asuessa kuulee muilta suomalaisislta millon mitäkin surutarinoita, jotka eivät tosiasiassa liity niinkään mihinkään kansallisuuteen ja rasismiin, vaan ihan yleiseen elämässä epäonnistumiseen, joka olisi tapahtunut missä tahansa. Ei siinä mitään, surullista sinänsä kun ei asiat ala kaverilla onnistuakseen. Kuitenkin tuntuu, että on kyse omien vaikeuksien pakenemisesta, ja sitten sysäämisestä ympäristön syyksi. Raivostuttavaa on se, että minua pidetään saman tason kitisijänä, kuin näitä surkuja.

    • Niin se kai on

      Maastamuuttaja viihtyis paremmin jos lähtis itsevarmana. Ne jotka valittaa, on semmoisia helppoheikkejä jokka luulee ett taivas aukee heti mut mitään ei viitsis oman viihtymisen hyväks tehä. Ja tuo häiriköivä palstapolliisi niiinnol ei oo tainnu tosiaan kotooan päästä ees Ruotsiin.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      105
      3661
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      47
      2600
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      112
      2423
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      40
      1954
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      27
      1658
    6. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1512
    7. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      21
      1488
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1328
    9. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1241
    10. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1225
    Aihe