kaukkari ja podhalanski?

moimoimoi3

Olen harkitsemassa ostaa kaukkarin ja podhalanskin ristetystä, mitä pitäisi ottaa huomioon tässä rodussa? Asumma maalla joten tilaa ja rauhaa on.

4

245

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en ehkä ottais

      Huomioon pitäisi ottaa kaikki,kun eihän se ole rotu vaan sekoitus kahta rotua.

      Täysin arvaamatonta,ei kukaan voi tietää mitä siitä tulee.

    • 3637755422

      Ainakin niillä on isosti kokoa ja vahtiviettiä. Ja huonoa koulutettavuutta, ja minimaallista miellyttämisen halua. Itsenäisiä rotuja. Jotka asiantuntemattomissa käsissä tekevät mitä tykkäävät, kelle tykkäävät.
      Ota asioista selvää ennenkun otat sellaista koiraa.
      Niin, ja ruokinnasta kasvuaikana. Menee kallista ruokaa paljon kasvuaikana.

    • yrjö

      Ostitko?

    • mho

      tuskin nyt kahden laumanvartijan risteytyksestä tulee mikään arvaamaton: se käyttäytyy niin kuin laumanvartija.

      ja kaikki laumanvartijat vaativat suuren aidatun alueen, siis vähintään muutaman hehtaarin vahdittavaksi. ne ovat työkoiria. poikkeus aitaamiseen on jos asut niin korvessa, ettei naapureita ole ainakaan viiden kilometrin säteellä.

      itselläni on kaksi laumista, jotka ovat päivisin lampaiden ja vuohien laitumella (4 ha) ja öisin verkkoaidatussa kahden ha:n pihapiirissä. lenkillä en käy näiden kanssa, paitsi toisen otan mukaan välillä ihmisten ilmoille ja käyn näyttelyissä.

      päivisin jos ne olisivat pihassa, on todella rasittavaa aukoa portteja kun lähtee autolla pihasta. ja meillä päin ei ole suurpetoja jotka lampaiden kimppuun kävisivät yöllä.ja laidunkin on aivan talon vieressä oleva lohko. enemmän riesaa on ulkomaalaisista epämääräisistä kaupustelijoista.ei tarvi noiden kanssa pelätä että kukaan tunkee pihaan omin luvin.

      en suosittele mitään laumanvartijaa muualle kuin maatilalle. pienessä tarhassa tai juoksulangassa pidettävä laumis turhautuu takuuvarmasti. on otettava huomioon myös se, että nämä haukkuvat öisin kaikelle mikä niiden mielestä on epäillyttävää. joten naapureita ei senkään takia pidä olla lähellä. monethan ottavat juuri haukkumisen takia laumiksen yöksi sisälle, joka taas vie pohjan koko niiden käyttötarkoitukselta.

      jos ei pysty järjestämään koiralle vartiomistyötä, suosittelen aivan jotain muuta rotua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      43
      2586
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      125
      2000
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      85
      1679
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      162
      1299
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      68
      1260
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      51
      1127
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1092
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1066
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      67
      1004
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      32
      967
    Aihe