http://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/oulu-lopettaa-yksityisteiden-aurauksen-teiden-varsilla-tuhansia-asukkaita/658577/?comments=60#c3239126
Onko tämä homma oikein, että me yksityisteiden omistajat joudumme pulaan LIITOSKIIMAN takia. Ei meidän taloudella ole kalustoa ylläpitää tiemme kuntoa. Kolallako joudutaan pitää tiemme auki? Tämänhän tiedettiin liityttyämme Ouluun. VOI RUTTO!!!!!!!!
Onko tämä homma oikein, että me yksityisteiden omistajat joudumme pulaan LIITOSKIIMAN takia. Ei meidän taloudella ole kalustoa ylläpitää tiemme kuntoa. Kolallako joudutaan pitää tiemme auki? Tämänhän tiedettiin liityttyämme Ouluun. VOI RUTTO!!!!!!!!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jos sinä sen tien omistat ni kai sen ylläpidonkin huolehdit? Näin maalaisjärjellä ajateltuna.. Ei paljon maksa jos lähiseudulta naapuri käy aukomassa muittenki tiet samalla. Ei meillä ainakaan montaa sataa per vuosi maksa tien aukasut..
Ei se mihinkään lopu, mikäli teillä on tieosuuskunta, kokoukset pidetty, avustukset haettu ja tiestöllä vähintään kaksi vakituisesti asuttua taloa ja vähintään 50m pitkä tie niin voitte niillä avustus rahoilla sen aurauksen maksaa. Itse asun täällä Putaan pohjois puolella, jo vuodesta 2006 on tienhoitomaksua maksettu. Se mihin rahat on menneet on kyllä mysteeri. No ehkäpä se kokouksessa selviää.....
joo just mekin oltiin tiekokouksessa.Joo tie muka kunnostettiin.rahaa meni satoja tuhansia euroja.Tie tuli valmiiksi , mutta tulos oli hirveä ja vaarallinen.Tiessä yleensä pitäisi olla penkka.Nyt tieltä putoaa suoraan ojan pohjalle se siittä kunnostuksesta
Sankoniemen tiestäkö puhut, ainakin tien kuvaus sopii ihan nappiin?
Valituksia tehty monia, mutta vaarallisemman kohdan varoituspylväiden määrä senkun vain kasvaa, konkreettista parannista ei näy.
Tieisäinnöisijältä vastuunotto asiaan on lyödä "luuria" korvaan.
Onkohan meillä sama tieisännöitsijä? Tuo luurin lyöminen korvaan kuulostaa niin tutulta......
Pienellä tiellä ei tarvita ammatti-isännöitsijää. Meillä noin 10 savua ja tiekunta toiminut omin talkoovoimin yli 10 vuotta. Yksi kokous vuodessa , pöytäkirja ja avustusanomukset , sekä maksulaput valmiin exel-taulukon avulla hoituvat muutamassa tunnissa per vuosi. No big deal.
Meillä noin 100 piippua, palkattiin tieisännoitsijä. Pari tonnia näyttää palkkaa nostaneen, kahdesta kokouksesta.
Pitääkö paikansa, että näiden teiden tieisännöitsijä on sekaantunut tuulimyllyhankeeseen ohi yksityisteiden osakkaiden lupaa?
Ainakin adressi Linkin pöydällä odottamassa allekirjoituksia.
Pitää paikkansa, ilmeisesti juuri siksi tyrkytti itsensä meille tänne Ukkolanperälle. Aivan laskelmoitu homma. Että nimiä vaan siihen adressiin....
luulis kortinomaavien tietävän että siinä tiellä ajetaan ei penkoilla ;)
Sankoniementie tiekunat on persaukinen, rahattomia osakkaita. Kaikki eivät ole maksaneet tiemaksua vuosiin, niitä perimällä yritetään rahattomilta vaatia. Tee siinä sitten kunnossapitoa?
Hoitokunnan puheenjohtaja tai toimitsijamies voisi tehdä kotikäyntejä näille maksamattomille, ihan siis "virkansa" puolesta. Eiköhän nämä maksut saa käräjäoikeudessa ulosottokelposeksikin, siihen tulee sitten toimintakulua vähintäin parisataa euroa maksajalle lisää.
Ehkä olisi syytä aloittaa käyttämään asiallista kanssakäymistä tieosakkaiden kanssa, eihän liene oikein, että puheluihin ei vastata tai asioista ei tiedota esim. tiekunnalta kerättyjen rahojen tarkemmasta käytöstä eli tieisännöitsijän omavaltainen ja erikoinen isännöintitapa ei todellakaan kaikkia miellytä.
Toisaalta eipä ihmetytä, jos osakkaista osa ei maksa maksujaan, sillä Sankoniemen tieremontti ei tietääkseni kovin kehuja ole saannut, vaikka käytettävissä olevalla rahalla olisi pitänyt saada kunnollinen tie, nykyisellä "kinttupolulla" ei ole edes turvallista kulkea.
Eipä taida edes laissa/asetuksissa määritellyt teiden leveyskriteerit täyttyä mistään kohdasta.
Ne maksut on Yksityistielain mukaan suoraan ulosottokelpoisia. Mene vain papereiden kanssa ulosottomiehen juttusille ja ilmoita samalla velalliselle, että ulosotto on vireillä. Toimi ainakin meidän tiekunnassa.
Heh heh jos onkin varaton merkattu talon omistajaksi ette saakkaan mitään,monesti vaikea saada saataviaan ja menee jopa10v että roposen saisi