Jokohan Simo on palannut Espnjasta Poriin kun säätkin ovat lämmenneet? Olisi kiva tavata ja turista vanhoja.
Bingolappu Simo
14
345
Vastaukset
- kateellinen kimmo
Onhan meillä sakkolappu aripekka joka täyttää palstan sonnallaan.Turise hänen kanssaan toisten omaisuudesta?
- Relax, dont do it...
Mitä helvettiä? Kukkahatut taas päästetty osaston koneella nettii...
- iski taas!
Bingolappu Simo
- Ari.....
Perättömien tai asiattomien juorujen ja huhujen levittäminen on lainnojalla tuomittava rikos.
- lapsettaako?
Sivun lähdekoodista lukemalla ei saa mitään ip osoitteita yhtikäs mistään, lapsoset.Satunnaiset numerosarjat siellä eivät ole mitään ip osoitteita.
- Että näin
Koodaamalla sivun tunnistetiedot saa.
- että näinkin
Mitäpä ajattelit niillä tehdä? IP jäljitys jonka yksityishenkilö voi tehdä stoppaa palveluntarjoajaan.
Itse olen näemmä pääkaupunkiseudun suunnalla tällä hetkellä.
Lisäksi IP osoitteet vaihtuvat joka kerta kun käynnistää laitteensa, riippuen siitä mikä osoite on vapaana.Näin esim. mokkuloissa.
- etnäin ..
vaihtuu juu, mut palvelimelta saadan selville, kelle mikäkin ip-osoite on kuulunut.
Jos oikeus pyytää, kuka on jonkun ip-osoitteen takana, niin palvelin antaa tiedot.
Näin saadaan kikkiin herjaajat, namusedät ja muut herjaajat.
Nyt näyttää siltä, että prosessi on käynnissä ja herjaajia jäljitetään.- etnäinmyös
Pitää olla ensin rikos, että voi olla tutkinta.Rikoksessa pitää olla uhri.
Uhri on nettiherjaillussa oltava esim. nimettynä palstalla jotta kyseessä olisi kunnianloukkaus.
Nimettömänä esiintyvän kunniaa ei voi loukata suomen lain mukaan.Palstan sääntöjen rikkominen voi johtaa ip banniin mutta siinäpä se seuraus onkin.Uudella ip osoitteella pääsee minuutin päästä palstalle taas.
Olen itsekin ilmoitellut rasismista,laittomuuksista ja vastaavista useasti poliisin nettivinkkiin mutta tuloksena tuntuu olevan ainoastaan että kun teksti on ensin saanut olla viikkoja palstalla, se poistetaan.
Miten muuten selvität kuka on kirjoittelija jos hän on vaikkapa nuorisotalon tietokoneella? 100 kpl lapsia, kuka kirjoitti?
Entäpäs jos joku käyttää älypuhelimellaan wifi yhteyttä eli lainaa jonkun kerrostaloasujan suojaamatonta nettiä herjailuunsa?
Osoitetta kun ei kadulla kävelijälle tai hesburgerin wifi yhteyttä käyttävällä ole jota voisi selvittää.
Ainoa jolla tällaiseen voisi puuttua on kirjautumispakko ja pitäisi aina todistaa henkilöllisyytensä kun tänne tulee.Tämä tosin johtaisi siihen että tätä palstaa käyttäisi korkeintaan muutama henkilö ja loput siirtyisivät toisaalle.Itse ainakaan en täällä kävisi edes lukemassa tekstejä jos pitäisi aina hankalasti kirjautua.Tekstit täällä ovat lähinnä viihdettä.Käyn lukemassa jos on tylsää.
Valitettavasti jokaista sekopäätä ei palstalta saa lopullisesti poistettua.Nettiherjastakin tulee varmaankin parin kymmenen euron sakot korkeintaan, jos siis asia ikinä etenisi mihinkään ja poliisilla tuntuu olevan hiukan muitakin rikoksia selvitettävänä kuin parin lapsen nettikirjoittelut. - voivoivoivovivoi...
hohhoijaa.... Onpas tärkeää asiaa jahdata nettiherjaajia. Siinä on poliisityö paikallaan. Saa muut rikolliset puuhata rauhassa..
- tyhmä vaan
onko tässä nyt tapahtunut jotain herjaamista? mitenkään ei nyt vissiin älykkyys riitä tämän tajuamiseen...
- väärä ketju lapset
Eipä tässä ketjussa ainakaan ole herjaamisia.Joku lapsukainen varmaan nuorisotalon koneelta tuossa parkuu.
Oikea osoite parkumiselle olisi moni muu ketju tällä palstalla.Esim. tuo yksi jossa herjataan ylläpitoa. - HuolestunutSonni
väärä ketju lapset kirjoitti:
Eipä tässä ketjussa ainakaan ole herjaamisia.Joku lapsukainen varmaan nuorisotalon koneelta tuossa parkuu.
Oikea osoite parkumiselle olisi moni muu ketju tällä palstalla.Esim. tuo yksi jossa herjataan ylläpitoa.Eiköhän nyt voitaisi pysyä tärkeimmässä? Eli onks bingolappu simoo näkyny vai?
- Umpeliivapol
Jos tästä "herjailusta" voi tosiaan ilmoittaa poliisille, niin sitten pitäisi jokikinen julkinen miestenvessa tutkia ja asettaa asianomaiset syytteeseen.
Tuo sama bingolapputouhu lukee niissäkin. Ja en kylläkään käsitä, missä kohtaa tuo herjaus on tapahtunut.
Poripalstalla räävitään turpaa paljon rankemminkin, eikä tiemmä ketään oo vielä syytettynä siitä.
Onko joku käyny vähän herkillä kun oikein ip-osoitteenkin viitsinyt jostain kaivaa.
Eikö oikeasti muita murheita ole?
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3511467- 639940
- 1505619
- 1443794
- 753760
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373645- 403388
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal243193- 652835
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak792623