Älkää nyt vaan menkö retkuun noitten nykyaikaisiin perustus systeemeihin. Ne on kaikki kalliita ja yleensä huonoja.
Maanvarainen laatatta /mielummin reunavahvistettu on paras ja edullisin.
ei radon ongelmia, hyvä eristys helppoa, valmis lattian pohja, korotettu lattia teknisiin tiloihin kuten WC, keittiö, jne. missä viemäteitä ja vesijohtoja ja ilmastointi kanavia. Lvis latian läpi yhdetä kohtaa taloa kaivo ratkaisuna, johon varaukset myös lisä putkille. (toinen kaivo ulkopuolella)
niin ja sopii lähes kaikille maapohjille.
voidaan tehdä myös ns, kevennetty perustus.
Nykyajan hullutukset
10
3489
Vastaukset
- rak.mese
kuvaamassasi laatassa ja kaivosi niitä kerää sisälle.
Tietosi ovat vanhentuneet, noin tuskin rakennesuunnitelijat suostuvat tekemään kuvia.- vanhempi mese
Kaivosta en tiedä, mutta laatta ja siihen rossilattia, on turvallinen, kosteus ei jää rakenteisiin, eikä ole radon ongelmia.ruotsissahan ei saa mitään muuta tehdä kuin rossilattioita
- Insinööri
Kuvaamani laatta ei todellakaan vuoda radonia ja kaivo voidaan tehdä tiiviksi ja/tai tuulettuvaksi.
Naurettavaa puhua vanhentuneista tiedoista; se tieto mitä nyt luulet omaavasi on kohta vanhentunutta. Tärkeintä on ymmärtää rakenteen toimintaperiaate ks. ympäristössä. Tätä voi harjoitella vaikka tutkimalla vanhoja rakenteita, toimivia ja toimimattomia ja selvittää mahdollisten virheiden aiheuttajat.
Mutta rak.mese ei taija ymmärtää rakenteista muutakuin mitä tavaran valmistajat on kertonu. - timpuri
vanhempi mese kirjoitti:
Kaivosta en tiedä, mutta laatta ja siihen rossilattia, on turvallinen, kosteus ei jää rakenteisiin, eikä ole radon ongelmia.ruotsissahan ei saa mitään muuta tehdä kuin rossilattioita
ne pässit rakentavat vielä lastulevystäkin eli ei sieltä kannata mallia ottaa
- materia
timpuri kirjoitti:
ne pässit rakentavat vielä lastulevystäkin eli ei sieltä kannata mallia ottaa
levy ja sopii joka paikkaan.
Ruotsalaiset on meitä paljon edellä, itse tein lastulevystä autotallin ulkoseinätkin 80-luvulla. - radonpelko
juttu on yliammuttua,
Soita ympäristökeskukseen, niin sieltä sanovat samalla soitolla, onko talosi kohdalla radonia, vai ei.
On koettu juttu. - Ins. maanrak.
Insinööri kirjoitti:
Kuvaamani laatta ei todellakaan vuoda radonia ja kaivo voidaan tehdä tiiviksi ja/tai tuulettuvaksi.
Naurettavaa puhua vanhentuneista tiedoista; se tieto mitä nyt luulet omaavasi on kohta vanhentunutta. Tärkeintä on ymmärtää rakenteen toimintaperiaate ks. ympäristössä. Tätä voi harjoitella vaikka tutkimalla vanhoja rakenteita, toimivia ja toimimattomia ja selvittää mahdollisten virheiden aiheuttajat.
Mutta rak.mese ei taija ymmärtää rakenteista muutakuin mitä tavaran valmistajat on kertonu.Ei se laatta vuoda. Ei ne ole koskaan vuotaneetkaan. Läpiviennit ne vuotaa.
Maanvarainen laatta ei ole vanha rakenne. Karkeasti ottaen sitä on käytetty n. 100 vuotta. Ennen 1990-lukua sen kuivatus tehtiin useimmiten väärin. Tästä on tuhansia esimerkkejä ympäri Suomea. Nokkela kaveri heittää tähän kohtaan, että rintsikan kellarilattia toimii ihan hyvin. No niin toimiikin siihen saakka, kunnes kellariin tehdään saunatilat ja laatalle levitetään vedeneristys.
Ihan ensimmäinen veden- ja kosteudeneristysohje RIL-107 vuodelta 1976 kehotti tekemään rakenteita, jotka tuhoutuvat varmasti. Se on nykyhetkestä katsottuna vanhaa tietoa, mutta onko se parempaa kuin nykyinen uusi tieto?
Kivipaasien päällä oleva, läpituuleva rossipohja on vanha rakenne. Se on toimiva.
- raksaaja
Laitettiin varalta radon imuputket maanvaraisen lattian alustäyttöön.
Tehtiin runko ja tiivistettiin.
Mitattiin helmi maaliskuussa radon pitoisuudet. (170millibequerelliä, ei vaadi mitään toimia)
Valettiin lattiat huolella. Radon pitoisuus varmasti laski tuosta 170:stä.
Jos joskus maailmanpäivänä raja-arvot tiukkenee kytkemme radon imurin.
Edullista, helppoa, varmaa.- Raksu
mitattiin.
Alakerrassa alle 20 yksikköä, yläkerrassa mittaustulos oli 20.
Ai niin, kyseessä on rossipohja ratkaisu.
- Joo- o
Kyllä on ympäristökeskuksessa visasta porukkaa, jos puhelimessa kertovat että onko teillä radonia. Facta: radonia on kaikkialla Suomessa, joihinkin kohteisiin sitä kertyy vaan enemmin. Mittaus on ainoa tapa selvittää radonin määrä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1728451KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527620Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521613685Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552825Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432060- 1262056
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211801