Uskonnonvapaus toimii hienosti eräissä maissa

Raamatullinen seikkailuelokuva joutui myrskyn silmään - asetettiin esityskieltoon useissa arabimaissa

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288663959076.html



Raamatullinen seikkailuelokuva joutui myrskyn silmään - asetettiin esityskieltoon useissa arabimaissa





Varoitus ei riittänyt Russell Crowen ja Anthony Hopkinsin tähdittämä Noah-elokuva on joutunut myrskyn silmään jo ennen ensi-iltaansa.
Elokuva nähdään ensimmäistä kertaa valkokankaalla maaliskuun 28. päivänä Yhdysvalloissa. Suomessa elokuva saa ensi-iltansa huhtikuun alussa.

Jo hyvissä ajoin ennen Yhdysvaltain ensi-iltaansa elokuva on herättänyt suuria tunteita. Fundamentalistikristittyjä varten Paramount-elokuvastudio on joutunut lisäämään elokuvan alkuun varoitustekstin, jossa todetaan tarinankerronnassa otetun taiteellisia vapauksia.

Osassa arabimaailmaa puolestaan on todettu, ettei elokuvan esittämistä voi sallia edes varoitusteksteillä varustetussa muodossa. Qatar, Bahrain ja Yhdistyneet arabiemiirikunnat ovat jo kieltäneet elokuvan esittämisen niiden maaperällä.

Noah-elokuva perustuu raamatun kertomukseen Nooasta, joka rakensi arkin pelastaakseen perheensä ja lukuisia eläimiä vedenpaisumukselta.

3

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KovaÄijäLpr

      Tilanteen ihmetteleminen kuvastaa kristinuskosten ja kaikkien uskovien typeryyttä. Kuvitellaan, että tää mun uskonto täällä kotinurkilla ja joku jenkkileffa oisivat jotain jossain. Jos oisit syntynyt lähi-idässä, oisit sun aivoilla islaminuskoinen.

      Sori ei ole mitään jumalaa/jumalia, oppikaan elämään ja ajattelemaan omilla aivoilla, sinä et ole mikään jumalankuva, sinä olet vain yksi maapallon miljardeista ihmisistä.
      Uskovat ovat kaikkialla yhtä taantumuksellisia ja kritiikittömiä. Synnyinpaikala on dominoiva merkitys, vai oletko syntynyt lähi-idässä valmiiksi aivot kristillsyyteen muokattuina?

      • Kysymys oli uskonnonvapudesta ei uskosta. Jos olisin syntynyt muslimi maahan kääntyisin kyllä Kristityksi, vaikka seurauksena olisi kuolema. Näin Jeesus teki


    • Koroljov

      "Qatar, Bahrain ja Yhdistyneet arabiemiirikunnat ovat jo kieltäneet elokuvan esittämisen niiden maaperällä."

      USA:n liittolaismaita muuten kaikki, ja sen rikoskumppaneita Syyrian sisällissodassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      31
      3010
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1626
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      127
      1464
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      1306
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      82
      1209
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      26
      1099
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      54
      1018
    8. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      971
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      230
      958
    10. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      124
      937
    Aihe