peräaukon seudun nuoleminen

jaana

Minulla on kääpiövillakoira uros joka on nyt 7kk.
Äsken sille tuli ihme "kohtaus" se nuolee kokoajan peräaukon seutua ja hännän tyven ympärystä.. Jos siihen alueeseen koskee tulee "murrr" :/ :o Ihmettelen vain jos siinä ois jtn anaalirauhas ongelmia..oon huolis. Mut missä iässä sitä esiintyy, vai onko sillä edes väliä..
joo ois kiva jos joku vastais mahd pian, kiitos =)

3

8526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erika

      Analirauhaset voivat tukkeutua ihan iästä riippumatta. Vie koira eläinlääkäriin nii selviää mikä sitä vaivaa. Koiralla voi myös olla matoja jonka seurauksena peräaukkoa kutittaa. Anna koiralle ensin matokuuri ja vie se sitten eläinlääkärille jos se ei auta ongelmaan.

    • tyhjentäjä

      puhdista eli tarkista anaalirauhaset viittaa vahvasti niitten täyttymiseen. yleensä takapuolen laahaaminen,nuoleminen ja kipeytyminen, johtuu niiden täyttymisestä.eläinlääkäri opettaa tyhjentämisen jos on tarpeen ja löytää syyn aristamiseen.

    • Sadi

      ... Kannattaa todellakin pyytää eläinlääkäriä opettamaan sinua anaalien tyhjentämisessä. Väärä tyhjennystekniikka voi aiheuttaa tulehtuneen anaalirauhasen puhkeamisen (joka nyt kuitenkin on ääritilanne). Sinulle tulee myös halvemmaksi tyhjentää rauhaset kotona, sen sijaan että odottelet niiden täyttymistä ja koira on mahdollisesti jo kipeä kun viet sen lääkäriin. Näin pyrit välttämään turhaa rahan menoa ja pidät anaalit terveenä säännöllisellä tyhjennyksellä.

      Kysy eläinlääkäriltä tyhjennysväli suurinpiirtein, jokaisella koiralla se on yksilöllinen, mutta tiedät sitten suurin piirtein miten usein ne tulee tyhjentää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7574
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2989
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1813
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1679
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1512
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      171
      1461
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe