Akvaario 45L ja kalastoksi mietitty seuraavaa:
-Ruskohara,1kpl
-Tulimakkarakala 2kpl
-Kirsikkarapu 2kpl-6kpl
-Hehkurasbora tai rubiiniseeprakala parvi (vähintään se 6kpl,todnäk enemmän)
Ja kasveina mahdollisesti näitä:
-Kurttumelalehti
-Sarakaisla
-Ruosteärviä
-Joulu tai riippasammal
Ehdotuksia ja vaihtoehtoja otetaan vastaan :).
Mielipiteitä pienen akvaarion kalastosta?
3
297
Vastaukset
- Kummapari
Samoissa ajatuksissa ollaan:)
Apua myös kaivataan:)
Innostuin tästä akvaariotouhusta ihan tappiin saakka ja nyt sitten olkkarissamme 54l akvaario.
Juu, ja olen lukenut että aloittelijan pitäsi ottaa suuri akvaario hoidon vuoksi jne jne mutta minä nyt halusin pienen. Toiseksi, nykyiseen sisustukseen ei juuri isompi olisi mahtunutkaan. Ja mukavasti on sujunut:)
Minähän istun nokka kiinni lasissa tämän tästä:)
Löytyykö muita pienten akvaarioiden pitäjiä? Mitä teillä siellä uiskentelee?
Oma haaveeni oli laittaa yksi taistelukala uros kukkoilemaan, kardinaalitetroja leopardimonnisia muutama.
Kävi ilmi että leopardimonnisia olisi sitten pitänyt ottaa kunnon parvi (esim 6 kipaletta) ja eihän tässä litrat riitä.
Tällä kohtaa meidän akvaariossa elelee 7kpl kardinaalitetroja.
Mietin jatkoa, mitä sinne nyt sitten ottaisin heille seuraksi.
Onko mitään monnista joka tulisi lämpötiloiltaan yms kysymykseen?
Jos päätän luopua tuosta pohjakala ajatuksesta, mitä muuta voisi laittaa parven kardinaalien kaveriksi ja taistelukalan kanssa toimeen tulevaksi?
Olette viisaampia, joten heitelkää ideoita:)
En halua ylikansoittaa tai aiheuttaa muutakaan tragediaan päättyvää episodia.- Kirjoviiripyrstö
Valitettavasti noin pieneen altaaseen ei kardinaalitetrojen lisäksi mahdu enää ollenkaan pohjakaloja. Ja lisäksi noissa lämmöissä olisi jo muutenkin kohtalaisen suppeat valikoimat pohjakaloja kun kyseessä on noinkin pieni allas. Lopullinen kalasto voisi olla esim.
8xkardinaalitetra
1xtaistelukala (tästäkin saa tosissaan toivoa että on säyseämpi yksilö kyseessä)
Tai toinen kalastovaihtoehto,
10xkardinaalitetra
4xsukarapu (esim. Kirsikkasukarapu, näitä ei taiston kanssa, sillä joutuvat ruokalistalle)
Aloittelijoille suositellaan usein vähintään 100 litraista, sillä ne ovat olosuhteiltaan vakaampia ja aloittelijalla loppuu usein pikkupurkista litrat kesken kun olisi niin paljon mielenkiintoisia kaloja.
- aquafish
Kyllähän tuo ihan hyvältä kalastolta kuulostaa, kun kaikki kalat on 1-3 cm pitkiä. Varaudu sitten maksamaan vähintään 100e noista kaloista jos ostat eläinkaupasta.
(2. kysyjä) Kyllä tuonne menee esim. kääpiömonnisia (hiekkapohja). Kalasto voisi olla esim. 7-10 kardinaalitetraa, (1 uros taistelukala) ja 10 kääpiömonnista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291859Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1591829Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3631619- 1501227
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2141188Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221138- 121061
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt51009- 2851005
- 82981