Minulla on sähköalan koulutus ja vuosien työkemus sähköalalta.
Ei asennus oikeuksia.
Tällä hetkellä teen ihan muita hommia, ei sähköfirma ( tehnyt jo yli 10vuotta)
miten on jos pomo pyytää vaihtamaan voimapistorasian tulpan, miten on
voinko sen lain mukaan tehdä.
itse vähän epäilen että se ei taida olla laillista.
Laittakaa faktoja pöytään.
mitä saa tehdä
11
369
Vastaukset 11
- sähköpätevä
Et voi tehdä jollei firma ole urakointirekisterissä ja sillä nimettyä sähkötyönjohtajaa.
Jos hommaat sähköpätevyydet (jotka koulutuksella ja työkokemuksella saat kun suoritat sähköturvallisuustutkinnon), niin sitten voit tehdä. - 16 + 19
Jeps, lain mukaan et voi tehdä kun ei ole sähkötöiden johtajaa talossa mutta silti noita tehdään ja yleensä ilman koulutusta.
- The odor
"voimapistorasian tulpan"
Tarkoitatko sitä muovitulppaa, joka pistorasian käyttämättömässä johtoläpiviennissä on vai sitä betoniseinässä olevaa pistorasian kiinnitystulppaa?
En lähtisi kumpaakaan vaihtamaan ilman asianmukaista pätevyyttä, näissä hommissa on leikki kaukana.- pocx
tätä tarkoitin, meni sanat sekaisin kun kiireeessä kirjoitin.
http://www.biltema.fi/ProductImages/44/large/44-560_l.jpg - kaikki ei osaa...
pocx kirjoitti:
tätä tarkoitin, meni sanat sekaisin kun kiireeessä kirjoitin.
http://www.biltema.fi/ProductImages/44/large/44-560_l.jpget saa, vaikka onnistuiski. asennus vaatii koulutusen vaikka ei hirmuisesti järkeä. joku maalikko osaa kyteä tuon paremmin kuin joku "ammattilainen" riittää kun osaa sitoa kengännauhat, kaikki ei osaa...
- pocx
Vähän samanlaista kuin kirjoittaminen, jotkut osaa ja jotkut ei.
- fassfsdfsdfsdf
Yksinkertaisesti et saa tehdä. Jos firmassa ei ole sähkötöiden johtajaa nimetty niin firmassa ei tehdä myöskään sähkötöitä. 3-vaiheisen pistotulpan kytkeminen tarvitsee luvat (firma urakoitsijarekisteriin ja nimetty sähkötöiden johtaja).
Jos jotain sattuu niin kuka korvaisi vahingot? Firmasi, työnjohtaja vai sinä?- paskan hailee
mistä sitä tietää kuka sen pistotulpan on kytkenyt?
- tutkitaan
paskan hailee kirjoitti:
mistä sitä tietää kuka sen pistotulpan on kytkenyt?
Poliisi kyllä selvittää
- sillä ratkeaa
kumma ettei keviteippiä kukaan kauppaa ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521053Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211000Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49801
- 45712
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan60583Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560