Haastan kaikki kynnelle kykenevät, siivoamaan oman lähiympäristön roskista joita on ilmaantunut talven aikana.Pistetään paikat kuntoon eikä odotella, että joku muu sen tekee.Kesällä ollaan tulossa kuvaamaan telkkariin meidän kaupunkia ja paikat täytyy saada kuntoon. Kauppojen ympäristöt erityisesti kaipaa siivousta.
Kevät siivous.
: )
16348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Nyt on vielä talvi ja viikon kuluttua sataa lisää lunta. Kevätsiivoukset aloitetaan joskus kesäkuun lopussa. Kauppiaat siivoavat itse tonttinsa roskat, mutta muualle odotetaan talkoisiin työttömiä tai muuten joutilaita, saamaan vaihtelua ykstoikkoiseen elämään. Kannustimena tarjoillaan olutta ja makkaraa.
Kesän kuvaussessiossa teemana on Raiderin elämäntarina ja näytteillä on myös paljon rekvisiittaa, se mersukin nostetaan ylös kuvauksia varten.
Se muuten varmaan on todella pudonnu sinne jäihin. Löytyyköhän sitä mersua koskaan. Onneksi siinä on öljyvuotoja, niin muodostuu laimiskoja meren pinnalle siinä kohtaa. Hyi hemmetti, karu kohtalo, jos niin on käyny!
Hus hus ,siivoilemaan "kotikontuja" .Sinä voit auttaa ja ihan ilmaiseksi.
Olispa kiva käveleskellä kaupungilla jos olis siivottu roskat pois.
Herää kysymys mistä ne roskat tulevat? Eikö se ole vanha tapa, älä heitä roskia maahan !!
Kaupungin keskustasa ei näy roskispönttöjä.
Kakarat kun tulevat kaupasta ulos, niin ne karkki ja jäätelöpaperit heitetään suoraan kadulle....vanhemmat eivät kiinnitä huomiota.
Kyllä roskapönttöjä pitää lisätä keskeisille paikoille.Tokmannin läheisyyteen,Lidlin läheisyyteen alikulkutunneleiden viereen.Ja sitten se valistus ja esimerkin näyttö olis tärkeää vanhemmilta.
Onko se todella pudonnu mersuineen sinne avantoon? Ketä tietää kertoa? Onko naarattu? Unohdetaanko hänet sinne hankalana kansalaisena? Jääkö mersun keulatähti kiines jonkun verkkoihin kesällä? Kysymyksiä mihin odotetaan vastauksia.
Onneksi satoi lunta, niin on kerrankin kaunis Vappu Uudessakaupungissa.Ei roskat pilaa maisemaa.
Hyvää Vappua !
Jeeeee.... taloyhtiön pihatalkoot....!!!!!
Tarttis järjestää kaupungillakin siivoustalkoot.!!!
Näin youtubessa videon Uusikaupunki, siin sanottiin että "kaunis kaupunki "
Onko se totta ?
KATTOJAN SILMÄSSÄ
Kuka tämä Katt Oja on, en ole nähnyt hänen silmäänsä ?
Mutta roskia näen jopa katolla ja ojassa.
Noniin, se on sitten Äitienpäivä huomenna ja kaupungilla paikat siistimättä.
Hiihtoputken ja urheilukeskuksen ympäristö tosi roskanen.
Tässä tuli vinkki äideille. Ei huomenna hiihtoputken suunnalle juhlimaan,ku siel on likasta.
Se on kohta koulunpäättäjäis viikonloppu ja kaupunki roskainen.Tienvarret siistimättä ja turistit tulee kohta.Voi voi voi....
Rynnätään talkoilla siistimään kaupunkimme sotkut !
Sadetta on luvattu. Ei sitä ulkona juhlita sillon. Siivota nyt ehtii kesemmälläkin.
Vuodesta vuoteen sama juttu jatkuu. Onneksi kuitenkin ilmeisesti jollakin lailla maatuvia ovat nämä roskat koska ei aivan 10 vuotta vanhoja näy.