Olen ukrainalainen!

3+11=?

Olen pahoilani,jos on minun kirjoituksessa on olemassa gramatisia virheita.
Olen ukrainasta kotoisin ja olen asunut Somessa 27 vuotta.Suomessa syntynyt myös minun kolme lasta.Olen vastustamassa putinin agressio Ukrainan vasta.
Ollu pitkä lojalinen putinin politikalle,mutta nyt verratan tilanne ja olen eri mieltä.Krimissa putin käyttä rikolisijä,joka tullu Krimille ympäri venäjälta.Esim.krasnodarin aluelta,abhasiasta,serbeja jugoslavijasta-palka sotilat -terroristit.Venäjä pelottele krimin asukaita ukrainalaisella,mutta kriminalit,joka väkisin valoitavat krimin parlamenti tekevat yhtestyö kremlin kanssa ja putinin kanssa.Ei saa unohda agressio ja sota Checheniassa ja Abhasiassa.Putin on diktatori ja yrittä näyttä omalle kanssalle,mitä tule,jos joku yrittä nosta päätä.Ukraina ollu itsenäinen valtio 23 vuotta,mutta kaikki nämä vuodet kremli jatkuvasti kontroloinut ja painostunut Ukraina.Kremli yrittänyt laita Janukovich presidentiks2008,mutta oransivalankomus ei päästänyt silloin häntä
tuhottamaan Ukraina.Kolmen vuoden aikana Janukovich ryostänyt ja tuhottunut
ukrainan armeja ja milisi.Valtion rahat oli käytettu omin tarpeisiin,silloin oma kanssa elänyt puolinälkäisena.Olen maidanin puolella,sen taki olen ylpeä omasta kanssasta,että he haluat elää demokratisessa valtiossa.Putin näyttänyt onneksi Ukrainan krisiit kautta maailmalle oman natsin kasvo.Hän on sivistymätön,agresivinen psykopatti ja hänellä ei ole enää ikinä okeutta vaikutta maailman politikka.Tarkoitan Syyrian sota.Putinin paika on vankilassa Miloshevichin vieressä.

6

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taidat olla oikeassa

      En haluaisi uskuo tuohon Putinista,mutta nyt se todella alkaa näyttämään siltä.
      Ovatko he tosissaan valtaamassa Krimin niemimaata takaisin itselleen? Venäläiset toki ovat, mutta jos tosiaan Venäjä liittää alueen itseensä, mennee koko Venäjän maine ja kunnioitus niidenkin mielissä, jotka sitä eivät vielä ole menettäneet.
      Sääli sinänsä, sillä mieluummin tahtoisi uskoa, että suuressa naapurissamme asiat kehittyisivät parempaan suuntaan. Jos Venäjä vaatii krimin liittämistä itseensä, olen hyvin pettynyt koko Venäjään. Näin se samalla pilaa välit lähes kaikkiin länsipuolellaan oleviin valtioihin.
      Janukovich olisi syytä tuomita kavalluksesta ja maanpetturuudesta.
      Ukraina vielä tästä nousee, kunhan vain kansa pitää malttinsa. Sitä pitää tukea ja n. 10 000 000 sen entistä pois muuttanutta asukasta palaa vielä rakentamaan omaa isänmaataan ja nostamaan sitä ylös. Ukraina on hieno maa täynnä hienoja ihmisiä. Siellä on ja on ollut paljon sivistystä ja tulee jatkossakin olemaan. Uskokaa vain itseenne! turismiakin siellä voisi paljon lisätä, sillä siellä on paljon historiallista ja muutakin näkemistä.

    • asasdasddsa

      Aika paha. Somessa 27-vuotta. Voisit jossakin vaiheessa nousta koneelta äitisi kellarista lämmittämään makaronilaatikkoa.

    • putkiseltakin

      aivan samaa mieltä.

      lisää asiallista analyysiä:
      googlaa juhani putkinen ukraina

    • Komandopipot pois

      Ihmettelen miksi Ukrainan presidentti ei ole kieltänyt komandopipoja, joita venäjänmieliset terroristit käyttävät. Presidentin tulisi antaa terroristeille aikaa 24 tuntia riisua naamionsa. Sen jälkeen armeijalla olisi oikeus ampua jokainen naamioitunut terrosti. Ukraina rauhoittuisi nopeasti tällä käskyllä.

    • ефеш

      Suomi aina vain kerro satuja joka kerro "muka länsimainen" ukrainan hallinto! joka valehtelee 99% Ukrainan kostaa nilla toimitajalle, jotka ovat kuvaneet ja kertoneet niistä totta: etta ukrainan armeja käyttää UN merkkii omallla sota koneella joka tuhoa ja tekee kansamurhaa!
      hapea Suomelle! Nyt Ukraine on postanut KAIKKI venäiäiset toimitajat Ukrainasta täysi lännen tuella! älkää uskotko suomen propagandaa katsoka totta videossa You Tuben kanavalla. sillä nakyy mitan ukraina armeja tekee kansamurhaa

    • nueu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      139
      3095
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1686
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1374
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe