Miehelleni ollaan järjestämässä koevapautta, kokemuksia kaipailisin etenkin lapsiperheiltä joissa vanhemmalla on / on ollut koevapaudessa, kuinka vaikuttanut muun perheen arkeen, miten itse ns valmistautua, ja miten käytännön asiat ennen koevapauden alkua ja sen aikana? Entäs tarkoittaako automaattisesti lastensuojelu asiakkuutta koska perheessä pieniä lapsia? Jonkunlaisia tarkastus käyntejä käsittääkseni tehdään, ovatko miten hienovaraisesti toteutettu muuta perhettä ajatellen? Kaikenlaisista kokemuksista mielelläni asiallisia vastauksia kuulisin!
Koevapaudesta kokemuksia?
11
2383
Vastaukset
- vielälinnaleski
Ilmeisesti ei siis asiallisia henkilöitä löydy tältä palstalta..:/
- Mitämitämitä?
Miten ukko joutunut vankilaan jos ei päihdeongelmaa?
Tappaja, väkivaltainen psykopaatti?
Älä vaan sano, että herrasmies, valkokaulusrikollinen. Koska valkokaulusrikollisia ei ole. On vain tahallaan ja harkiten esimerkiksi talousrikoksia tehtailleita.
- jing&jang
Mahdollinen lastensuojelun tarkastuskäynti on varmasti pienin huolesi. Minä luulen että jos miehesi aikoo pysyä erossa rikoksista hänelle on kova paikka sopeutua elämään ilman rikosten tuomaa helppoa rahaa. En tiedä taloudellista tilannettanne mutta helpon rahan jälkeen on vaikea elää sossun avustuksilla. Mutta vaikka mies olisi köyhä ja työtön niin pääasia että jaksaisi kuitenkin olla isä lapsilleen. Siinä on valittava jatkaako "uraansa" vai haluaako olla sinun ja lasten luona.
- vielälinnaleski
Tuomio tullut sellaisesta syystä jota ei varmastikaan tule toistamaan. Ainakaan tarkoituksella. Taloudellinen tilanne ok, emme siis toimeentulotuki asiakkaina ole. Uskon kyllä että haluaa jatkossakin olla hyvä isä lapsille, ihan käytännön jutuista olisin mielellään niitä kokemuksia kuullut ja esim kuinka helposti muut ovat saaneet toimintapaikan järjestettyä ym, että kuinka helposti sitten katsotaan kieroon jos rikosrekisterissä merkintää
- ^^^^^^^^^^^^^^
vielälinnaleski kirjoitti:
Tuomio tullut sellaisesta syystä jota ei varmastikaan tule toistamaan. Ainakaan tarkoituksella. Taloudellinen tilanne ok, emme siis toimeentulotuki asiakkaina ole. Uskon kyllä että haluaa jatkossakin olla hyvä isä lapsille, ihan käytännön jutuista olisin mielellään niitä kokemuksia kuullut ja esim kuinka helposti muut ovat saaneet toimintapaikan järjestettyä ym, että kuinka helposti sitten katsotaan kieroon jos rikosrekisterissä merkintää
Kyllähän rikosrekiteri merkinnät haittaavat mutta eivät ne nyt estä todistetetusti työpaikan saantia jos hakee sellaiseen paikkaan jossa ei ole hakijoita tungokseen asti. Eihän työhaastettelussa kysytä onko sulla rikosrekisteriä mutta kyllä nuo maine teot kulkevat juoruissa.
- jeess söör
Koevapautta ennen vankilan henkilökunta (esim. jokin vartija tai sossu tms) käyvät kotona katsomassa paikan. Ihan normaali koti riittää. Ei ne odota näkevänsä palatseja, mutta huumekämpät varmasti jäävät haaviin eli sellaiseen ei asumaan pääse.
Eikä tarkoita lastensuojeluasiakkuutta eikä sossuasiakkuuttakaan. Paitsi jos tarvitsee. Vankilalta tai yhteiskunnalta nyt ei saa mitään apua jos ei satu olemaan juuri em. asioiden kanssa tekemisissä.
Koevapauden valmistelu on ainakin Etelä-Suomessa melkoista rutiinia ja lähes poikkeuksetta kaikki pääsevät (pl. motoristit, rikoksien jatkajat, sääntöjen rikkojat yms).
Läheltä tuli seurattua yksi prosessi. Koevapaudessa täytyy elää säädyllisesti. Oltava kotona ajoissa sovittuna aikana ja pysyttävä irti päihteistä (testejä tehdään epäsäännöllisesti ja puhallutuksia useammin ihan kotiovella). Jos jotain tötöilee, on paluu edessä ainakin määräajaksi vankilaan. - niinhän se on
Koe vapaus ja sen valvonta..valvontaa toteutetaan sattumanvaraisin käynnein..usemiten ..äitienpäivänä ja tai muuna viranomsiten tiedossa olevina merkkipäivinä jolloin valvonnan kohteen kotona on vieraita.ja näin ilmi tulee ikävällä tavoin noitten vieraiten tietoon..ko.asia...ja juttua riittää....
-nöyryyttämistä koko touhu... - gfsgesges
Ennen koevapautta tehdään tarkastus asuinolosuhteisiin, eli lähinnä että asunto on olemassa. Lisäksi pitää olla joku aktiviteetti, eli työ, opiskelupaikka tai joku muu vastaava.
Nämä on aika simppeleitä juttuja.
Koevapauden aikana valvotaan päihteettömyyttä ja kotonapysymisvelvoitetta. Pari kaveria tukipartiosta tulee silloin tällöin puhalluttamaan himaan tai duuniin ja saattavat jopa laittaa tikkarin suuhun:)
Aika kohteliaita ja huomaavaisia nämä tukipartion heput on. Yrittävät hoitaa hommansa hyvinkin huomaamattomasti. - pantakarhu1
Ei ole ihan helppo saada toimintapaikkaa että yleensä pääsee koevapauteen.Eikä ainakaan ite kehdannut edes kysellä "oikeita töitä" just sen takia kun ne käy vankilasta sopimassa työpaikalla asioista ja tukipartio käy puhalluttamassa ja tikuttamassa vähän väliä. Mutta muuten ihan normaali elämää voi viettää paitsi että liikkua ei voi ihan missä vaan ja kotona oltava 21-06. Eipä tuota pantaakaan enää ajattele kun ollut jo toista kuukautta.
- AriJaarnio
Miehesi koevapaus on peruutettu jr-yhteyksien vuoksi. Hän istuu lopputuomion suljetulla ja tulee sitten kyllä kun on lainmukaisen osansa istunut. Sen jälkeen on vielä tiukka ehdonalaisvalvonta. On kuulemma uutta tutkinnassa eli puhelimet on kuuntelussa jo nyt.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä2011408Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa463954Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1133140Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1342454Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin942166Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh2001804Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3071069Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta18855Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143785- 53729