Halkojen poltolla uuni lämpiää. Miten lämmön saa siirrettyä peräkamariin.
Lämmönsiirtotemput ?
23
537
Vastaukset
- koti lämpimäks
Tää tarvii varmaan sen y-haarakiilan, ei tää muten toimi......
- jauhetaan sitten
koti lämpimäks kirjoitti:
Tää tarvii varmaan sen y-haarakiilan, ei tää muten toimi......
Nykyinen vemputtimesi tarvitsee yh-haaran, koska ei ole tätä päivää. Ensi pysäytä jäteilmaa levittävä mahdollinen kieputin, niin kyllä se siitä. Tai energiaremppaa painvoimainen mörskäsi.
- ml213.
Miten viestisi sisältö liittyy aloitukseen,- sen ongelman ratkaisuun käytännön tasolla?
- ffff
ml213. kirjoitti:
Miten viestisi sisältö liittyy aloitukseen,- sen ongelman ratkaisuun käytännön tasolla?
"Miten viestisi sisältö liittyy aloitukseen,- sen ongelman ratkaisuun käytännön tasolla?"!
www.swegon.com/Global/PDFs/Home ventilation/General/_fi/CASAprojanv.pdf
- Myös peräkamarista
Haet motonetista, tai jostain halpakaupasta ihan tavallisen tuulettimen. Ei maksa montaa kymppiä.
Yleensä niissä kolme nopeutta, se hitain taitaa olla paras, lämmönsiirtoon.
Tietty, vähän vaikea sanoa miten on huoneet sijoitettu ja varsinkin se peräkammari. Mutta, ainakin tuolla saa ilman liikkumaan. - koti lämpimäks
Otat jätesäkin täyteen lämmintä ilmaa siellä takkauoneessa ja vapautat lämpimän ilman peräkamariin. Sitten viet samalla jätesäkillä peräkamarista kylmää ilmaa jätesäkillisen sinne takkahuoneeseen lämmitykseen. Ja jatkat taas alusta. Tätä ympyrää kun teet päivän niin saat samalla hyötyliikuntaa koko rahan edestä.
- biiiltemaaaa
Näillä tarvikkeilla rakennat täydellisen ilmansiirtoverkoston isompaakin taloon. Ei tarvita y-haaran monen tonnin konetta.
http://www.biltema.fi/fi/Rakentaminen/LVI/Ilmanvaihto/?page=1
Äläkä kysy neuvoa miten se rakennetaan. Teet ihan omasta päästä ja näistä tarvikkeista niin hyvä tulee. - ml213.
Sinun tapauksessasi, jos tulisijaa ei voinut suunnitella talon keskelle, niin tehokkain lämmönjakaminen tapahtuu nesteen avulla. Patterit uunin pintaan /päälle sijoitettu lämmönsiirrin.
On äänetön ja ei leijailuta pölyä huoneistossa.- Kaikenlaista
Vai vielä pattereita ja vesiputkia. Tuskin kysyjä tarkoitti mitään noin "isoa projektia".
- ml213.
Kaikenlaista kirjoitti:
Vai vielä pattereita ja vesiputkia. Tuskin kysyjä tarkoitti mitään noin "isoa projektia".
Niin, mitä lie aloittaja tarkoittanut, mutta ongelmaa ei ratkaista muutoin. Jos huoneiston lämmitys tapahtuu tulisijalla, niin sen hyödyntäminen ei muutoin onnistu.Nämä ongelmat tulisikin huomioida jo taloa rakentaessa/suunnittelussa.
Niin, mikä tuossa on iso projekti tai kannattamaton, jos aikomus on hyödyntää tulisijaa koko talon lämmitykseen.Markkinoilla on myös tehdastekoisia kokonaisuuksia.
No, tulisijan harrastelukäyttöön ei kannata kyhätä edes humisevaa tuuletinta. - Kaikenlaista
ml213. kirjoitti:
Niin, mitä lie aloittaja tarkoittanut, mutta ongelmaa ei ratkaista muutoin. Jos huoneiston lämmitys tapahtuu tulisijalla, niin sen hyödyntäminen ei muutoin onnistu.Nämä ongelmat tulisikin huomioida jo taloa rakentaessa/suunnittelussa.
Niin, mikä tuossa on iso projekti tai kannattamaton, jos aikomus on hyödyntää tulisijaa koko talon lämmitykseen.Markkinoilla on myös tehdastekoisia kokonaisuuksia.
No, tulisijan harrastelukäyttöön ei kannata kyhätä edes humisevaa tuuletinta.Itsellä se on ratkaistu juurikin puhaltimella. Ilmakanavat oli edellinen omistaja rakentanut valmiiksi takan rakentamisen yhteydessä. Olen vaan päivittänyt sen nykyaikaan. Eli, uusi puhallin jossa portaaton kierrossäätö. Olikin muuten "kellosepän hommaa" säätää tuo kierrosnopeus sopivaksi. Jos liian kova, rupeaa jäähdyttämään siirrettyä ilmaa, jos liian hidas, lämmönsiirto huono.
- ml213.
Jokainen tapaus lie yksilöllinen, mutta yleensä käytävien päissä oleviin huoneisiin on vaikea siirtää lämpöenergiaa tulisijasta.Niin, vaikka ovet olisi aina auki. Huoneiden lämpötila erot ovat suuria.
Toisaalta hyvin toteutuneella ratkaisulla huoneiden lämpötilaerot pysyvät alle 2C:teen. - 2 mutkaa 2 astetta
Eikös jokainen mutka vie asteen verran lämpöä?
- Myös peräkamarista
Lämmönsiirtohan riippuu täysin siitä, missä se peräkamari sijaitsee, eikö totta.
Mutta, mihin on hävinnyt "peräkamaripoika", kun ei mitään lisätietoja anna? Vai oliko kenties provo koko kysymys?
- Kammarikin lämpiää
Eikö ne ennen säkissä kantaneet, puulämpöä on parempi säkittää, kun maalämpö ja aurinkölämpö on kovin haaleata.
- EvakossaKylmää
Siellä sekin on..
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12108844 - peräkamaripoika
Peräkamaripojalla on nyt puhallin kokeilussa uunin päällä. Tohinaa tulee ja lämpökin hieman paremmin siirtyy seuraavaan huoneeseen. Valitettavasti peräkamarin lämpöihin ei auta. Kamari liian kaukana.Säkillä lämmön siirtoa en ole vielä kokeillut. Kiitokset mielenkiinnosta!
- se on siinä
Eipä sitä taida perinteista patterilämmön voittanutta systeemiä olla eikä tulla.
lattissa toki voi kierrättää vettä mutta on sekin huonommin säädettävä ja vikatilanne on aina hankala.- äöäöhi
Jotenki jäi käsitys, että vanhempi talo kyseessä. Tuskin rupeaa mitään lattialämmityksiä värkkäämään.
- jupa juu
Ja maksaa maltaita.
- halba säkki
jupa juu kirjoitti:
Ja maksaa maltaita.
niin, halvin vaitoehto mitä täällä on esitetty on tuo jätesäkki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424300
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1354069- 643716
- 873551
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans333537Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe643341- 862921
- 542835
- 252626
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142334