Mikä siinä on, ettei uimahallin pukuhuoneissa voi olla alasti? Suihkussa käynti alasti on ihan hygieniakysymys ja saunassa uimapuvusta höyrystyvä kloori aiheuttaa hengitysongelmia varsinkin astmasta kärsiville. Pojat, Suomessa niin monella on pieni kalu, ettei teitä nyt voi niin paljon omanne hävettää. Tytöt taas, näkyy ne rintojen muodot uimapuvun läpikin, mikä siinä on niin kamalaa? Vai hävettääkö alapään karvoitus? Kai siellä muillakin puskat on...
Alastomuuden pelko
No huh huh!
832820
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 83
Vanhimmat
Joo ja voi vaan kuvitella miten moni jättää peseytymättä ennen altaaseen menoa ja vievät kaikki paskansa mukanaan altaaseen.
Näinpä juuri.
Eipä tuossa vielä mitään mutta kun nuoret herrat käyttävät kalsareita uimashortsien alla ja siitä sitten altaaseen. Muka ei kehtaa ihteään riisua kavereiden nähden.
Jeps.
Mä EN KOSKAAN riisu uikkareita pois ku oon uimahallin suihkussa. kerran ku olin suihkussa ilman uikkareita niin kaikki stalkkas mun kalua ja se oli ihan sairaan noloa -.-... Enkä käy saunassa iho ongelmieni takia. Mutta pesen mun perseen ja kalun silti uikkarit jalassa niin, ettei kukaan näe. Joten on okei pitää uikkarit jalassa jos pesee kalun ja pepun. mutta jos käy saunassa niin pitääkin riisua uikkarit, mutta jos ei käy saunassa niin ei
Tungetko suihkun uikkareihin vai... Juu en taida haluta tietää.
"Tungetko suihkun uikkareihin vai... Juu en taida haluta tietää. "
Tiedoks vaan: meidän uimahallissa ei ole sellasii suihkuja mitä voi pitää kädessä. ne on kiinni seinässä ja pitää painaa sellasta nappia että tulis vettä.
Ja en tunge sitä suihkua uikkareihin... ensiksi otan saippua ja pesen kalun ja pepun. ja sitten painan nappia jotta voisin pestä saippuat pois ja päästän irti uikkareista. pestä ittensä voi helposti uikkarit jalassa. ei sen kummempaa.
oot näköjään tyttö koska tytöt on aina silleen: "joo, niinku mua ei kiinnosta yhtään sun jutut! (Mä meen meikkaamaan ja sit hengailee mun super coolien kavereiden kanssa)!"
Ja jos et niin sanoit ton aika tyttömäisesti ;)
Jätän kommenttisi omaan arvoonsa.
T: poika
Siis perus likat on kyl sen verran ujoi paljastaan itteään ees uimahallin suihkus, et panopuuhissaki niil on varmaan housut jalas, mut vaan reikä siel alla...
Oltii yläasteel uimahallis ni kaikki ~25 tyttöä jonotti siihen yhteen suihkukoppiin ja kaikki muut suihkut oli vapaita -.- olin sillee fuck this shit pällistelkää ajankuluksenne mua ku oon niiiiiin nolo ku oon tällases normisuihkus, oli siin pari mun kaverii kyl kans,,
Ja sit pojista; eihän se kalun koko levos kerro mitään? kokemuksesta voi sanoo
Repesin.
Siis tolle vink vink:n kommentille.
Jaa senkö takii koulu-uinneilt lähties tytöil kestää sairaasti, luulin et ne meikkaa.
Juu kyllähä siihenki menee aikaa :P ja hiusten kuivattamiseen
itellä ei kai mikää kovi iso muna, mut kyl iha alasti saunon ja suihkutan uimahallis... muutki naked nii eikai siinä mitää noloa? ellei oo gay ja ala seisoo :0
Siel ei kyl kovin moni nuori oo muna paljaana...
Meiän koulus sama onkkelma. T.poika
. ____
. __( )
. t(-_- t )
. _| _|
^^
Miks vitus toi ei vaa toimi :-!
Up
Milt ton sun ukkelin pitäs näyttää, jos ei kerta toimi?
Itse toikkaroin uimahallin pukkarissa aina muna paljaana, enkä koskaan ole törmännyt homppeleihin tai pedareihin, joilla mela olisi kurkotellut kattoa kohti.
Juu... En oo kyllä törmänny itekkää.
Komppaan kyl alottajaa. Kui kamalaa voi olla alasti ees saman sukupuolen pukkaris?
Niinpä...
Meiän uimahallissa tulee välillä joku pedo letkuttelemaan vesiletkunsa kanssa. Kerran tuijotteli jo niin pelottavasti päästä jalkoihin että huhhuh... Kun tajusi et huomasin niin katteli lattiaa mun jalkojen alla ja letkutteli sitten just siitä kohtaa mistä seisoin....
Kiireellä häippäs häiskä henkilökunnan vessaan, mitäköhän lie tekemään....
No huh huh!
Ei oo tehny mieli olla munasillaan public suihkuissa kamalan kokemuksen jäljeen:
13 vuotiaana olin kaverin kanssa suihkutiloissa. Päätettiin lähtee pukemaan vaatteet ja mennä vex. Kaapeille asti päästiin kun joku 40-50v jätkä tulee vastakkaiselle penkille istuskeleen. Ukko sanoo että just kävi tosi kylmässä kylmäaltaassa. Pyysi sitten kaveriani koskettamaan tämän kylmää jalkaansa?:D
Mies sanoo kaverille että kosketa ylempää ja vielä ylempää.. Sitten ukko tarraa kaverin kädestä kiinni ja sanoo että kokeilee tästä. Hyvä ettei kättä vieny palleihin asti! Meikä olin vaan että joo moro! Kamalat traumat suihkutiloista.,,,:(
Joo no jos tommosii kokemuksii on, ni sit ymmärrän.
Missä uimahallissa tapahtu itel sama juttu?
Nyt on syytä erottaa kaksi eri asiaa: peseytyminen ja vastentahtoinen alastomana esiintyminen muiden nähden herkässä murrosiässä.
Erityisesti herkässä murrosiässä olevat voivat olla erittäin haavoittuvaisia oman kehonsa suhteen, koska kehon kuva ja seksuaalisuus ovat vasta kehittymässä, eikä silloin haluta toisten tirkistelevän eikä vertailevan oman kehonsa eri kehitysvaiheita. Luokkatoverit voivat olla todella ilkeitä toisilleen, ja pienikin huomauttelu, varsinkin intiimiasioista, voi traumatisoida herkän oppilaan jopa loppuiäksi. Tilanne pahenee vielä entisestään, jos nuorella on intiimialueen kehityshäiriöitä tai joillakin pojilla herkästi esiintyviä, tahattomia erektioita suihkutilanteissa.
Juuri tällaiset seikat voivat aiheuttaa oppilaille voimakkaita pelon, ahdistuksen ja nöyryytyksen tunteita, jos he joutuvat olemaan alastomina toistensa nähden, varsinkin luokkatovereiden.
Oman kehonsa hyväksyminen ei tapahdu pakolla, vaan jokaiselle on annettava oma, yksilöllinen kehitys- ja kasvurauha, jotta vältyttäisiin tahallaan aiheutetuilta ahdistavilta ja nöyryyttäviltä tilanteilta ja mahdollisten traumojen syntymisiltä.
Oman kehonsa hyväksyminen ja sopeutuminen yhteisalastomuuteen tapahtuu kyllä suurimmalle osalle oppilaan omasta toimesta murrosiän edetessä tai sen jälkeen, jos intiimialueet kehittyvät normaalisti, eikä oppilasta ole traumatisoitu toisten oppilaiden toimesta.
Ihan hyviä perusteluja, olet sinäänsä oikeassa. Murrosikä on herkkä vaihe ja olen sen itsekin kokenut. Mielestäni alastomuudesta pitäisi kuitenkin tehdä jonkin verran luonnollisempi asia.
Kyllä TERK ja ei. Suomalainen seuraa nykyään amerikkalaista tyyliä jossa ei missään nimessä saa näyttää alastonta ruumista jos ei ole julkkis. Säälittävää että suomalais nuoret ovat unohtaneet sisun, suon ja saunan.
Jep. Nolo saunakansa kun ei saunaan voi mennä alasti.
Meidän luokalla pojilla ei ole mitään häpeilyprobleemia ollut, mut voin vaan kuvitella tyttöjen puolen...
On suomalainen tapa saunoa alasti, ei helkkarissa vaihdeta mihinkään jenkkinoloiluun.
Jep. Suomi on saunakansa. Lue: nakuilukansa.
Joo no ite en käy kyllä ikinä uimahallissa, mutta joskus mennään kylpylään perheen kanssa niin siellä olen suihkutiloissa/saunassa alasti niinkuin pitääkin olla. Ihan rennosti vain, eihän siinä mitään noloa ole kun kaikki muutkin ovat alasti! :D
Niinpä, ei siellä muillakaan (suurella osalla) mitenkään täydelliset vartalot oo, ja muutenki, senki pitäis olla luonnollist et murrosiän muutokset tulee eri ihmisillä eri aikaan.
Iha kivasti täällo keskusteltu. Mun mielest ne jotka ei viitti itteään esitellä voi suosiolla jäädä kotiin uimahallireissun sijaan. Koulussa on tosin pakko käydä uimassa, mutta siihenkin on ratkaisu: opettaja valvomaan, että kaikki paljastavat itsensä. ;)
Joillekin kyllä voisi jäädä tuosta traumoja, jos olisi opettaja valvomassa, mutta lapsia pitäisi kasvattaa niin, että alastomuus ja murrosikä, tuli se sitten missä iässä tahansa, olisi sen verran luonnollista, ettei tartteis ujostella.
Kun kaikil muil meiän luokkalaisil on isot rinnat ja ne on niin laihoja ja nättejä. Ne tyyliin ruokalaskin tulee ja aina tönäsee mua niin et mun tarjotin putoo ja piikittelee siitä et mun ei pitäis enää syyä.... Niinhän mä teenkin mut kun kotona pakotetaan syömään kun jouduin yhen kerran osastolle eikä ne enää luota muhun... Kauheita läskejä koko sakki.
Et kyl kuulosta läskilt jos oot 40kg ja 168cm.
Et kyl kuulosta kovin läskiltä, ne on varmaan sulle vaan jostai kateellisia.
Jonne pojat riehuu ja häiriköi olevinaa "kovaa jätkää" suurin osa kuitekii niin ujoja ettei kehtaa alasti suikussa käydä pelkäävät että muut näkee heidän pienen pippelinsä!
Niinpä...
Ei mene alastomuuden pelko minunkaan järkeeni. Alastomina tänne on tultukin. Joskus on järkeviä syitä, serkkutyttö ei suurin surminkaan esiinny alasti muiden kuin lääkärin nähden kun potee Marfanin syndroomaa ja mitat on 173 cm / 36 kg, mutta jos on vähänkään normaali vartalo niin mitä ihmeen hävettävää alastomuudessa on?
Järkevä viesti!
No joitaki se vaan ahistaa. Ei kaikki oo sellasii jotka uskaltaa paljastaa kehoan muille. Sama jos joku ihminen vaan hyppää laskuvarjolla 800 m korkeudesta ja kysyis vielä muilta et "Mitä pelottavaa 800 m korkeudesta hyppäämisessä muka on?"
Eipä taida olla ihan sama asia.
Onse niin No huh huh ihmeellistä, No huh huh kun ihan No huh huh sohvalla joku No huh huh voi niinku No huh huh siis vaan ihan No huh huh eiks oo No huh huh on se niin No huh huh ku ei se No huh huh voi vittu No huh huh, suksi vittuun No huh huh!
Ei vittu oo sama asia. 800m pudotus on tappava, mutta uimahousujen riisuminen ei.
Ei siinä alastomuudessa muten mitään hävettävää ole, mut meillä (tytöillä) oli kerran MIES liikkaopen sijaisena joka sitten änki sinne naisten puolelle pukuhuoneeseen ja suihkuun... Siis meitä valvomaan, ei itse tullut uimaan... Siinä jäi uikkarit kaikilla päälle. Ja vessaan jonotettiin vaihtamaan.
No tossa tapauksessa kyllä ymmärrän.
Vitun noobit, kyl meilläkin (pojilla) on ollu nainen sijaisena, mut ei oo silti mitään hävettävää. Ootte varmaa aika rumia, kun ette katseita kestä.
Tiedäthän, että noobi tarkoittaa 'new player' eli uusi pelaaja? Se ei liity millään tavalla kyseiseen asiaan..
No onpas tän sivun luoja temperamenttinen es-jonne :/ Oli toi eka lause joka sai 15 järkevä mutta sitten Alotti vittuilun ja loukkaamaan muita käyttäjiä. Joo en voi muuta sanoo ku huh huh. Mutta muistahhan käydä pyytämässä leikkiseuraa papiltas ja mamiltas sen tilalle että tulet tänne yrittää saada huomiota.
Anteeksi nyt, mutta tuo jonne joka täällä on haukkunut muita samalla nimimerkillä en ole minä.
Tämä nyt ei liity asiaan, mutta voisitko sinä/voisitteko te, joka/jotka olet/olette käyttäneet nimimerkkiäni täällä asiattomiin kommentteihinne, mennä muualle pelleilemään? Haluaisin pitää yllä asiallista keskustelua asiasta, ja nyt minua syytellään täällä jo muiden haukkumisesta...
Siis kuka on kuka :D? kannattais sun no huh huh luoda oma käyttävä niin muut ei ovi kirjotella sun nimellä
Joo, niin varmaan pitäisi. Täällä palstoilla kun noita jonneja liikkuu aika paljon. Nuo asiattomat kommentit siis eivät ole minun.
Kyllä kuransa pitäisi huuhtoa hosuista ennen uimaan menoa. Se ei oikein onnistu uikkarit jalassa...
Onnistuu helposti. Harjottele niin that`s it :D. Ethän sä osannu käydä potalla heti synnyttyäsi mutta sitten opit, samoin uikkareiden kanssa.
Mielestäni olet oikeassa. Uikkarit jalassa ei saa pestyä itseään yhtä hyvin.
Se oli siis vastaus muurhaiselle joka tappoi muurahaisen. Ja tässä vastaukseni Zadgadille: Isoimmat liat varmasti saakin pestyä pois myös uikkarit jalassa, mutta yhtä puhtaaksi et itseäsi saa kuin alasti. Lisäksi uimahallien säännöissäkin kehotetaan peseytymään ilman uima-asuja. No, isompi ongelma on kuitenkin se, että ihmiset käyvät saunassa uimapukusillaan.
Ei ole kysymys pienestä kalusta vaan isosta. Kaikki tuijjottaa sitä ja se on vielä ympärileikattu ja se saa näyttämään sen vielä isommalta. Silti peseydyn alasti vaikka on ihan vitun kiusallista. Kerran kaveri vaan huus siellä että, ihan ku ette ois isoa kalua ennen nähneet, kotonaki ootte kuitenki pornoa kattoneet!
Sulla on asenne kohdallaan. Ei siitä tartte välittää, kukaan ei ole täydellinen. Joillakin on pieni kalu, joillain iso, joillakin taas keskimittainen. Ei siinä pitäisi mitään ihmeellistä olla. :)
Joopa joo.
Tutkistelen toisten kaluja uimahalleilla.
Maaltaq kotosi ja mun pittää nähdä ne toisten vehkeet
läpi kotasi.
Katsotaan katsotaaan.
Tuttu tuomari , läpi meni. Ja poika oli kelvollinen.
Meitä on moneen junaan. Suurin osa ei kuitenkaan siellä tutkiskele muiden kaluja.
Mistä tiedät?
Mistä tiedät?
Jaahas, jaahas. Pitkä keskustelu näin selvästä asiasta: kyllä nyt suomalaisen pitäisi uskaltaa itseään esitellä!
Totta. Itse ihmettelen, mitä kamalaa siinä on.
Kun täällä nyt on keskustelu hiljentynyt, niin laitetaanpa vielä pikku galluppi:
Jos käyt uimahallissa, peseydytkö alasti?
Jos et niin miksi?
Jos käyt saunassa, oletko alasti?
Jos et niin miksi?
Jos et niin oletko ajatellut aiheuttavasi muille hengitysongelmia?
Jos kaikki muutkin olisivat siellä alasti, olisitko sinä?
Mitä ajattelet niistä, jotka eivät ole alasti?
Uimahallissa peseydyn ja saunon alasti. Terveyshaittoja en ole tiennyt :) mutta ihmiset jotka eivät ole saunassa alasti, niin henkilökohtaisesti itse pidän heitä ihmisinä, joilla on huono itsetunto, ja voisi sanoa että on myös "epäreilua" muita kohtaan. Ja jostain syystä tulee myös sellainen olo, ettei itsekään haluaisi näyttäytyä heidän seurassaan alasti, vaikka muiden seurassa ei mitään ongelmaa.. en tiedä mistä moinen ajatus :o
en yleensä
koska kaikki stalkkaa kalua
joo tietenkin
-
en älyy kysymystä?
ehkä
Normaalia mielstäni :/
Jos ymmärrän oikein, mitä kysymystä et ymmärtänyt, niin uimahousuista/uimapuvusta höyrystyvät kemikaalit aiheuttavat joillekin hengitysongelmia. Kiitos asiallisesta vastauksesta!
Vanha keskustelu, tiiän, mut repesin pariki kertaa tätä lukiessa. Meiän luokka on varmaa aik kummalline, ku kaikki kiusas sitä joka EI ottanut uikkarei pois suihkus...
On jonnet ja teinipissikset menny kopioimaan mutiaisia ja jenkkiläistä HC pehmopornoa.
Hävetkää saatanan paskiaiset ja pyytäkää vanhempianne hakkaamaan teitä niin että sen ikänne muistatte!
Ite oon paska uimaan ja muutenki kloorille allerginen. Eihän se riisuutuminenkaa mukavaa oo, mutta ei nyt niin pahakaa
Oon ihan samaa mieltä aloittajan kanssa. Toisaalta tajuun mutta toisaalta en että miksi varmaan 2/3 tyypeistä ei uskalla esim. koulu-uinneissa olla suihkussa alasti. Se on hygieniakysymys ja lisäksi itse olen aina koulu-uinneissa alasti suihkussa ja kukaan ei oo koskaan sitä kommentoinut, vaikka kuulun siihen vähemmistöön joka uskaltaa tehdä niin! Ja yleensä ne muuten "kovimmat tyypit" eivät uskalla olla ainakaan alasti. Varmaan on ryhmäpaineen pelko taustalla, mutta itse en mitään painetta oo ikinä huomannut!
Niinhän se on, mutta tämäkään asia ei olisi ongelma jos kaikki vain uskaltaisivat olla alasti ja niin oudolta kuin se kuulostaakin, niin ihmisestä yleensä näkee päällepäin, että onko sillä tarpeeksi itsevarmuutta että voi olla uimahallin suihkussa alasti.
Mä oon kova jonne vittusaatana... mä uskallan sanoo opelle haista vittu ja vetää röökii välkällä... mutta en uskalla ottaa vaatteita pois. En kotona saatika uimahallissa. yhyyhyyhyy yhyyhyy nyt pitää mennä hinkkaamaan pimppiä että pääsen pakenemaan tätä julmaa totuutta.. huumeisiin kun ei ole varaa.
Vuosi sitte en uskaltanu mut ny kun karvaa on alkanu kasvaa enemmän ei enää hävetä olla alasti.