Kaveri ei käy koulussa eikä töissä

Lavaali

Mun hyvä kaveri on siis 20-vuotias mies, joka ei käy koulussa eikä töissä, makaa vaan kotona. Hän on alottanut ammattikoulun kahdesti (eri alat), mutta on molemmilla kerroilla ollut vain muutaman kuukauden kirjoilla ja senkin ajan enimmäkseen lintsannut. Töitä aikoi hakea alkuvuodesta työkkärin kautta vaan ei ole hakenut, eikä liioin kouluun nyt kun on yhteishaku käynnissä. Oon miettinyt, että onko hänellä joku uupumus tms mutta sitte on tullu vaan mieleen että miten hänellä ois sellanen kun ei ikinä tee edes mitään. Lisäksi hän ei oikein jaksa huolehtia itsestään, käy suihkussa aika harvoin jne. Auttakaahan, mistä tuo vois johtua?

2

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Henkisesti voi olla uupunut, vaikkei olisi työssä tai koulussa. Esimerkiksi jokin pitkään kestänyt ongelma tai traumaattinen tapahtuma voi saada aikaan henkisen lamaannuksen. Masentuneisuudesta puhuisi myös tuo, ettei huolehdi itsestään.

      Onko hänellä sosiaalista elämää, käykö missään harrastuksissa jne? Jos voit, juttele hänen kanssaan varovasti asiasta.

      • Lavaali

        Kiitos vastauksestasi! Ei itseasiassa näe edes kavereita juurikaan, vaikka aikaa olisi. Pitää yrittää puhua hänelle :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      187
      3076
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2626
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2240
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1886
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1793
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1691
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      104
      1509
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1176
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1130
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1089
    Aihe