Kerron nyt mun tosi jännittävän tarinan. Lähinnä itseni takia, jotta ees vähän selkiytyis hommat. Olen 20-vuotias nainen.
Rohkaistuin ja menin ysillä (5v. sitte) kertomaan opelle vuosia jatkuneesta kiusaamisesta. Siihen loppu se, ainakin melkein. Mut siit ei nyt oo kyse. Rohkaistuin sitte vähä lisää ja menin puhuu terkal mun oudoista oireista. Se lähetti mut verikokeisii, menin koululääkäril kkuulee tulokset. Ei löytyny mitään ja passitettii neurologille. LASTENneurologilla kävin tasan sen yhen kerran sitte siirrettii aikuisneurologiaa. Ainii, tota neurologii enne menin keskustelemaan kuraattorin kanssa (se oli ihana koska se oikeesti välitti ja ymmärsi, eli autto mua kaiken paskan keskellä). Joo, aikuisneurologilt laitettii pään magneettikuviin, uudestaa verikokeisii, sydänfilmii, perinnöllisyystutkimuksiiki tehtii jne. Kaikennäkösii tutkimuksii ja heiteltii sin sun tän. Eka lääkärit oli TYKSis, sit Loimaal, tukimukset tyksis ja loimaal, oltii hetki tyksis ja päädyttii loimaal. Ja nyt en sit tiiä, ehkä siirtyy TYKSiin. Todellaki heitellää mihi lystää.. Mua on siis heitelty ku koripalloo 5 vuotta ja se todellaki on jättäny arvet! ja jokapäiväne taistelu jatkuu...
Tutkimuksista selvis vaan et on pikkuaivo atrofia, mut ei sitä mist se johtuu. Eikä enää kiinnostakkaa.
Eikä KUKAAN ikinä kysyny multa miten mulla menee tai ei hetkeekään muistettu huolehtia mun henkisest hyvinvoinnist. Mähä olin ite pelkkä teini sillo enkä mä mitään mistää tajunnu. Tässä sitä sit ollaa, 5 vuode jälkeen kera ahdistuneisuushäiriö ( masis?) ja niidenki fyysiset oireet vanhojen lisäks. Eikä tää ahdistus muute oo yhtään helpottanu vaik oon käyny psykiatril ja psykoterapeutillaki. Ja mä en mitään mömmöjä ala syömään!!
Ahdistuksest/masikset johtuen toivoisin etten eläis.
Ja tähän oli vaan pelkistetty versio mun elämästä...
Ei mistään terve
2
99
Vastaukset
- jo elämää rämpinyt
Varmaan olisi ollut parasta apua iahn vain kuuntelu ajan kanssa. Eikö sinun lähipiirissäkään ole ollut ketään luotettua, jolle avautua? Vai onko sinun iässä vaikea avautua perhepiirissä ja suvun porukoille.
Tovoni, että elämääsi tulee ihminen jolla on sydän paikallaan! - tsemppiä.
Netti on väärällään tietoa. Englanniksi. Lukekaa, jos terveys kiinnostaa. On ravitsemukseen perehtyneiden lääkäreiden artikkeleita ja tutkimuksia, miten tulla terveeksi oikealla ravinnolla ja miten pysyä terveenä oikealla ravinnolla.
Suomessa on muutama lääkäri julkisuudessa sekä muutama ravitsemusasiantuntija, joihin voi luottaa.
Suomessa politiikka hoitaa sen, mikä ruoka muka on terveellistä ja lääkärit pumppaa potilaan täyteen lääkkeitä.
Myös virallisilla ravitsemusterapeuteilla on niskassa VRN, valtion ravitsemusneuvottelukunta, joka määrittää ravitsemuspoliittisen linjan. Siitä ei noin vain lipsuta, jos mieli pysyä työllistyneenä. Eli älä luota heihin ja heidän margariini ja rasvaton maito on terveysruokaa mantraansa, koska ne eivät ole terveellisiä.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/laakkeet.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2147394
- 594742
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s434714- 753408
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161995Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗301840- 311809
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹441657- 361557
- 1431307