Karaten jatkaminen Jyväskylässä!

luhiz

Aloitin viime syksynä Shukokai Karaten Savonlinnassa ja nyt muutin vuoden alusta Jyväskylään vain todetakseni, että täällä paikallinen Shukokaiseura onkin Laukaassa :/ Ehdin puoli vuotta harrastaa tuota ja saada jo ekan vyön. Mieli tekis jatkaa! Siks haluisin kysyy mielipidettä noista muista tyylisuunnista, mitä Jyväskylässä pystyy harrastamaan: 1. Shotokan- Ryu, 2. Shorin- Ryu Seibukan ja 3. Shorinjiryu- Renshinkan. Onko ideaa, mikä näistä ois varteenotettavin tapa jatkaa Karatee?

9

416

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • renshinkanroi

      Itsehän harrastan Renshinkan-Karatea ja voin todeta että on mukavaa, varsin potkupainotteista välillä mutta jotku potkut on aika vaikeita, koska keltane vyö mutta siinäpä niitä tulee opeteltua. Tekniikat suht helppoja. Suosittelen, vasta oli Soken kesäleiri jyväskylässä.
      kokeile ainakin :)

      • Okei! Tiiätkö ollenkaan, että alkaako harjoittelu ikäänkuin alusta, vaikka on käynyt ensimmäisen vyön Shukokai-karatessa? Onko ikäänkuin perusasiat samankaltaisia näissä suuntauksissa? Ois jees nimittäin ettei tarvis ihan tyhjältä pöydältä aloittaa :)


      • renshinkanroi
        luhiz kirjoitti:

        Okei! Tiiätkö ollenkaan, että alkaako harjoittelu ikäänkuin alusta, vaikka on käynyt ensimmäisen vyön Shukokai-karatessa? Onko ikäänkuin perusasiat samankaltaisia näissä suuntauksissa? Ois jees nimittäin ettei tarvis ihan tyhjältä pöydältä aloittaa :)

        Periaatteessa ei tarvitse mutta se on sitte eri asia käytännössä, suosittelen osallistumaan seuraavalle peruskurssille ja asiasta tehen kysyä :)


      • Kisapanu
        luhiz kirjoitti:

        Okei! Tiiätkö ollenkaan, että alkaako harjoittelu ikäänkuin alusta, vaikka on käynyt ensimmäisen vyön Shukokai-karatessa? Onko ikäänkuin perusasiat samankaltaisia näissä suuntauksissa? Ois jees nimittäin ettei tarvis ihan tyhjältä pöydältä aloittaa :)

        Perusasiat voivat Shukokain ja Renshinkanin välillä olla poikkeavia, mutteivät liian ratkaisevasti. Perusta Renshinkanissa on pääasiassa lantion kierrosta tulevassa voimassa. Kurssin käyminen voi kuulostaa turhauttavalta tietty, ohjatut harjoitukset pyörivät jo viuhaa tahtia, voit tulla mukaan kokeilemaan miten sujuu! Kurssit alkavat sitten myöhemmin, voisit ajatella että olisit "koeajalla" :D


    • Kisapanu

      Moro Luhiz! En tiedä missä mietteissä olet Jykyläkaraten suhteen tällä hetkellä, mutta ajattelin vastata tähän ketjuun antoisasti!

      Jyväskylässä tosiaankin on Karatea muihin kaupunkeihin verrattuna vain harvakseltaan, pinnalla ovat Jigotain karatejaoksen Renshinkan ja tuo Laukaan Shukokai. Itse olen 7v kohta Jigotaissa harrastanut kolli ja suosittelen hyvinkin lämpimästi Renshinkania, tarjoaa hyvinkin antoisaa tekemistä motivoituneelle ja avoimelle harjoittelijalle. Seurasta löytyy kaksi 4. danin omaavaa Senseitä, sekä jokunen voimankäyttöön/vapariin osittain orientoitunutta mustavyötä, joten rosteriin ei välttämättä lukeudu pelkkä karate, vaan kamppailua piisaa kyllä!

      Suomen Renshinkanissa on ollut iänikuisena murheenkryyninä oppien eroavuudet opettajien/kaupunkien välillä, mutta lähiaikoina ollaan taas päästy hyvin jyvälle siitä, mitä Japanissa harjoitellaan. Kilpailusta puhuttaessa itse voin vastailla hyvinkin paljon, kuulun Karateliiton kumitemaajoukkuehaastajiin ja olen sekä hippa että Renshinkan SM - mitalisti. Seura koulii tarvittaessa oman tyylin sali tai Sm - kilpailuihin, itse Karateliitosta erosimme 2012 syksyllä.

      Kurssit ovat edullisia, 100E (puoleen hintaan opiskelijoille) maksaa. Kursseista löydät tietoa jigotain nettisivuilta.

      Mikäli kiinnostuit, tervetuloa! Olen itse toinen tämän syksyn kurssin ohjaajista, maanantain vuorolla!

      • Kiitoksia infosta! Aion jatkaa kyllä Karaten tiellä. Syyskuussa näyttää alkavan peruskurssi elikkäs taidan aloittaa siellä sitten. En tiiä vielä miten käy tuon aiemmin hommatun keltaisen vyön kanssa, että riittääkö se tässä tyylilajissa, mutta hyötyä siitä on varmasti joka tapauksessa.


    • Nuupakka

      Jyväkylässä harjoittelee myös pieni Shotokan porukka Fudoka ry:n nimellä

    • arstetsui

      Jos haluat, että maksat harjoittelustasi omaisuuksia, samoin leireistä ja että pieni porukka lonii sun rahat, mitkä pulitat noista leireistä, jatka ihmeessä shukokaissa. Mikäli taas arvostat omaisuuttasi ja hinta-laatusuhdetta, mene johonkin muuhun seuraan. Kokemusta on molemmista vaihtoehdoista, eikä ole enää tarvinnut leireillä aamuharkoissa haistella vanhan viinan katkua etummaisesta rivistä, tai katsella puolikännistä senseitä, joka on valvonut ja ryypännyt edellisen yön. En tällä nyt tarkoita Jyväskylän seuran vetäjiä, vaan enempi tuolta etelästä tullutta porukkaa. Takavuosina oli kuulemma ollut vielä hurjempaa se meno niillä. Sinänsä ne oli teknisesti ihan osaavia äijiä pikku pieruissakin mutta kun en itse ryyppää. niin kuvotti katsella ja varsinkin maksaa niitä ihan tähtitieteellisiä leirimaksuja, joista kukaan ei tainnut edes kuittia saada.

    • shenshei

      Kuittia? Onko se jotakin syötävää?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      60
      839
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      817
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      756
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      96
      726
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      31
      622
    6. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      547
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      536
    8. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      10
      528
    9. 42
      519
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      509
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      24
      433
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      24
      430
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      429
    14. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      426
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      417
    16. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      105
      411
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      403
    18. 39
      403
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      397
    20. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      394
    Aihe