Moi. Onko mitään ns. Helppokäyttöistä ohjelmaa raw kuvien käsittelyyn. Tarkoitan tyyliin picassa.
Olis nopea ja vaivaton käyttää.
RAW kuvien kästtely
7
421
Vastaukset
- rahattännevain
Maksa mulle 500EUR niin selitän miten se tapahtuu. Käteinen ennen tietoa aina.
- Löytyyhän niitä
Alla muutama. Muitakin varmasti löytyy.
maksulliset:
- - - -
Adobe Photoshop Lightroom
DxO Optics Pro
Phase One Capture One Pro
Corel AfterShot Pro
Apple Aperture 3
ilmaiset:
- - - -
Raw Therapee
UFRaw
Darktable
Photivo
Able RAWer
kameravalmisajien omat:
- - - -
Nikon View NX 2 (Nikon Capture NX2 >> maksullinen)
Canon Digital Photo Professional (DPP)
Sony Image Data converter
Olympus Image Viewer 3
Moni kuvankäsittely-/katselu-ohjelma pystyy myös aukaisemaan RAW kuvia (esim IrfanView plugin)- Lisäys
Tässä Raw Therapee ohje:
http://www.howtogeek.com/howto/41454/how-to-process-camera-raw-without-paying-for-adobe-photoshop/
Ohjelma löytyy täältä:
http://rawtherapee.com/downloads - raw
Lisäys kirjoitti:
Tässä Raw Therapee ohje:
http://www.howtogeek.com/howto/41454/how-to-process-camera-raw-without-paying-for-adobe-photoshop/
Ohjelma löytyy täältä:
http://rawtherapee.com/downloadsKiitos vinkeistä.. Kokeillaan
- Yksinkertaista
Mä olen aloittanut ja jatkan vieläkin Canonin omalla ohjelmistolla. Siinä pystyy säätelemään valkotasapainon, kirkkaudet ja värikäyrät sekä terävöitykset. Myös linssivääristymän korjaukseen ja kohinanpoistoon on oma osio, en kyllä niitä juuri ole käyttänyt. Jopa pienten tahrojen manipulointi pois onnistuu, vaikkakin vähän kankeasti.
Varsinaisia filttereitä ja kuvan eri osien säätämistä eri tavoin tuolla ei pysty tekemään. Eikä myöskään varsinaisesti manipuloimaan, esim. leikkaamaan ja liimaamaan kuvan osia tuolla ei pysty.- Löytyyhän niitä
Se on juuri näin. Näillä RAW kuvien "kehitys" -ohjelmilla ei kuvien editointia, eli mainipulointia yleensä harrasteta (pieniä korjauksia lukuunottamatta). Kuvien editointiin käytetään sitten omaa ohjelmaa kuten esim. Adobe Photoshop tai vastaavaa.
- Olis nopea
”Olis nopea ja vaivaton käyttää.”
—jos pitää olla helppo nope ja vaivaton niin kameran softa on aivan ylivoimaisesti helpoin, nopein ja vaivattomin.
Ei tarvitse tehdä mitään muuta kuin valita kameran valikosta tallennusmuodoksi jpeg, eikö olekin helppoa ja ylivoimaisesti nopein?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1038202- 1105743
- 555191
- 2895186
- 783831
- 583021
- 662747
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222548Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292522- 452481