Halvin ja paras tapa kuvata 200-300mm ?

kjdflkgjldkj

Mitä linssiä suosittelisitte jos haluan hyvää laatua 200mm tai 300mm polttovälilillä? Joku vanha kiinteä valovoimainen käsitarkenteinen vakaajaton ehkä?

6

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pimeä kuvaaja

      Halusin 300-millisen. Valovoimaiset poissuljettuja (se kukkaro!). Koska rungossani (D7000) on tarkennusmoottori, tartuin ensimmäiseksi käytettynä todella pikkurahalla löytyneeseen AF-Nikkoriin 70-300 mm f/4-5.6D ED (joka vaikuttaa jokseenkin identtiseltä vastaavan Tamronin kanssa).

      Mikäpäs siinä – kyllähän silläkin hintansa veroisia kuvia sai, jopa 300 mm:n asennossa. Valovoiman ja polttovälin yhtälö vain ohjasi liikaa jalustan käyttämisen suuntaan.

      Tartuin sitten AF-S DX NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR -tarjouksen koukkuun. AF-S:ssä on oma tarkennusmoottori, joten sellainen käy Nikonin halvimpiinkin runkoihin. Oleellista minulle olivat kirjaimet VR, joiden turvin käyttöalue laajenee oleellisesti käsivarakuvauksenkin puolelle! Plussaa on myös alapään ulottuminen 55 mm:iin saakka, mikä vähentää jossain määrin lasinvaihtotarvetta kesken kuvaussession.

      Aikaisemmasta ostoksesta oli sitten päästävä eroon. Ei ollut aivan helppoa: vaikka piirtoympyrä olisi riittänyt täyskennoisiinkin, ei näin halpa linssi sellaisten omistajia kiinnostanut – eikä oikein tuntunut kiinnostavan tarkennusmoottorilla varustettujen kalliimpien kroppirunkoistenkaan käyttäjiä! D3100/D5100-tason runkojen omistajat kyllä ottivat innokkaasti yhteyttä. Heidän kanssaan en halunnut ryhtyä lasikauppoihin, koska automaattitarkennusmahdollisuuden puute olisi ollut liian suuri pettymys. Sain toki objektiivin lopulta myydyksi, mutta en haluamaani hintaan.

      55–300 mm VR on vastannut odotuksiani. Mikään urheilu- ja luontokuvaajan toivelasi ei noin pimeä putki tietenkään ole, mutta minun on ollut helppo elää noiden puutteiden kanssa 299 euron hintaan. VR-kirjaimista kannatti mielestäni maksaa.

    • Kiinteä objektiivi

      Valmistetaanko kiinteitä linssejä enään ollenkaan?
      Olisin kiinnostunut 200, 300 ja 500 millisistä.
      Kuvanlaatu on parempi kuin zoomeilla?
      Missä käytettyja markkinoidaan?

      • ollenkaan?

        Eihän sellaisilla kiinteitä linssejä nykyään enää kuin lasten leikkikameroissa ja silmälaseissa.

        Kaikissa ns kiinteäpolttovälisissäkin on nykyään liikkuvat linssit ja todellisuudessa niiden polttovälikään ei ole kiinteä vaan muuttuu tarkennettaessa.


      • Pimeä kuvaaja

        Missä käytettyja markkinoidaan?

        http://www.omaetsin.fi/ -palvelu löytää joitakin käytettyjen lähteitä, mutta ei listaa niistäkään läheskään jokaista yksilöä.

        Totta kai kiinteäpolttovälisiä 200, 300 ja 500 mm:n objektiiveja valmistetaan yhä, ja kuvanlaatua voi hyvinkin pitää korkeampana kuin zoomeilla saavutetaan! Eivät ole välttämättä halpojakaan, varsinkaan, jos edellytät laseilta millien lisäksi valovoimaakin.

        Tästä vaikka kolme Nikkoria alkajaisiksi:

        http://www.rajalacamera.fi/nikkor-af-s-200-2-g-ed-if-vr-ii-objektiivi.html
        http://www.rajalacamera.fi/nikkor-af-s-300-2-8g-ed-vr-ii-objektiivi.html
        http://www.rajalacamera.fi/nikkor-af-s-500-4g-vr-if-ed-objektiivi.html

        Taskulaskimeni mukaan laukun täyttäminen noilla maksaa Rajalassa vaatimattomat 19.419 euroa. Sillä hinnalla saisi noin 65 kpl samanlaisia pimeitä pötkylöitä kuin minun 55–300-millinen VR-telezoomini (Nikkor sekin) maksoi. Se tosin kelpaa asiallisesti ottaen vain DX-runkojen nokalle ja tarjoaa valon kululle vain f/5.6-kokoisen rakosen.


    • Klappia, klappia

      Olen huomanut, että nikoninn 18-105 on klappia siinä kauimpana olevassa liikkuvassa osassa. Klapin erottaa silmälläkin selvästi, tuntuu sormessa. Se on ainakin 1-2 milliä. Luulis vaikuttavan kuvan laatuun?
      Kaverilla on Sigman 70-300 ja siinä on sama ominaisuus. Uloin töttörö heiluu.
      Onko klappi halpojen Nikonien tai halpojen zoomien ominaisuus?

      Entä kun mennään hinnassa 1000-2000 euroa. Onko tämän hintaissa laatuputkissa klappia?

    • uiop

      Jo muinainen 75-300mm f/4.5-5.6 AF nikkori teki ihan riittävän hyvää laatua. Miksei siis uudemmatkin. Nikkorin 70-300mm f/4.5-5.6 AF-D on tosi hidas tarkentamaan, mutta laatu on hintaisekseen hyvää. Kiinteät on tietysti parempilaatuisia, mutta zoomauksen mahdollisuus puuttuu. Mitä enemmän laittaa rahaa, niin sitä enemmän saa ominaisuuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      62
      5182
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe