Keski-Suomen sairaanhoitopiirin johtajan palkkaa aiotaan nostaa 800€/kk. Nykyinen palkka on 10.000€/kk. Mistä sairaanhoitopiiri ottaa korotukseen tarvittavat rahat johon tulee lisäksi eläkemaksu ja muut työnantajamaksut eli noin 1100€/kk ja vuodessa 13.200€/v. Se on iso raha. Tämä järjettömyys näkyy jo nykyisessä palkassa kun kyseessä ei ole tuottava työ vaan julkisen hallinnon kulu josta presidentti Niinistö on huomauttanut useasti. Päinvastoin hallintokuluja on laskettava radikaalisti pikaisesti. Millaiset aivot käyttävät julkista valtaa ja kenen eduksi? On vain yksi taho ketä kuuluu palvella, Suomen kansaa ei byrokraatteja.
Palkankorotus 800€/kk
11
128
Vastaukset
- Kelpais itsellesi?
Kateellisten netissä itkemiselle valtaisa naamapalmu.
- epistä!!!!
Yhyy... Kyllä nyt ottaa pannuun toinen fiksumpi ja lukeneempi tienaa paremmin kuin tämä ruikuttava aloittaja
- Hehheijaa
Se olikin vain pelkkä provo joka sai taas muutaman tyhmimmästä päästä olevan pummin avaamaan nuppineulanpään kokoiset aivonsa!
- Hyväveliverkosto
Huippujohtajia ei saa näihin virkoihin jos ei maksa huippupalkkaa.... buahhaaaaa buahhahahhaaaa, uskokoon ken tahtoo.
Kyse ei lienee kateudesta vaan ihan yksinkertaisesti siitä että muut saavat 0,4% tai 20 euroa ja nämä hyväveliverkoston jäsenet saa 8%.
Jos ei ymmärrä että tuo ei vaan yksinkertaisesti ole reilua muita palkansaajia kohtaan, varsinkin jos puhutaan valtion/kuntien viroista jotka siis maksetaan veronmaksajien maksamista veroista, niin täytyy joko olla kustapäässä tai kuulua itse tuohon hyväveliverkostoon tai sitten molempia joka on todennäköisin vaihtoehto.
Kukahan on tuota 8 % korotusta ehdottanut?- Katkera olet
Ei ole reilua? Normiduunari ei tarvitse mitään koulutusta. Tuo tyyppi on kuitenkin käynyt lukion, lääkiksessä 6v siihen vielä todennäköisesti erikoistuminen 5v sen lisäksi tohtorin tutkinto ja kirsikkana kakun päälle työkokemus. Se on pikkasen eriasia verrata sitä siwan kassaa ja lääkäriä nyt yleensäkkään.
Onko reilua, että peruskouln papereilla oleva siwan kassa saa vain 1600e/kk kun lääkäri saa 4600e/kk? ON
Oisko se reilua, että 5v enemmän opiskellut erikoislääkäri ja tavan lääkäri saisivat molemmat 4600e/kk? EI
P.S. Korkeastikoulutettujen palkankorotukset ei mene minkään TES.sin mukaan. Toiseksi tuo yhden henkilön 8prosentin korotus ei tunnu missään jos vaikkapa päättetäisiin nostaa kaikkien hoitajien palkkaa 0,4prosentilla.
Suomessa on reilua se, että jokainen voi pyrkiä lääkikseen. - Hyväveliverkosto
Katkera olet kirjoitti:
Ei ole reilua? Normiduunari ei tarvitse mitään koulutusta. Tuo tyyppi on kuitenkin käynyt lukion, lääkiksessä 6v siihen vielä todennäköisesti erikoistuminen 5v sen lisäksi tohtorin tutkinto ja kirsikkana kakun päälle työkokemus. Se on pikkasen eriasia verrata sitä siwan kassaa ja lääkäriä nyt yleensäkkään.
Onko reilua, että peruskouln papereilla oleva siwan kassa saa vain 1600e/kk kun lääkäri saa 4600e/kk? ON
Oisko se reilua, että 5v enemmän opiskellut erikoislääkäri ja tavan lääkäri saisivat molemmat 4600e/kk? EI
P.S. Korkeastikoulutettujen palkankorotukset ei mene minkään TES.sin mukaan. Toiseksi tuo yhden henkilön 8prosentin korotus ei tunnu missään jos vaikkapa päättetäisiin nostaa kaikkien hoitajien palkkaa 0,4prosentilla.
Suomessa on reilua se, että jokainen voi pyrkiä lääkikseen.Lääkärin ammatti on vaativa ja siihen on pitkä koulutus. Ja ammattiin liittyy vastuu toisten terveydestä. Eli ymmärrämme kyllä että heillä pitää olla hyvä palkka.
Mutta mitä helvettiä? 8 % korotus ei tunnu missään??? Millä planeetalla asut urpo? Prosentit on prosentteja vaikka voissa ne paistaisi. Jos johtajien palkkoja nostetaan 8 % niin ne nousee myös sen 8 %, ei yhtään vähempää eikä vähempää. Miksi lääkärin % olisi vähemmän kuin siwankassan %. Vai niinkö se meneekin että se ei ole paljoa jos minä saan, mutta on paljon jos muut saa? Kukahan se on katkera?
Lääkärit ovat päässeet asemaansa vain ja ainoastaan sen takia että he ovat pystyneet kontrolloimaan lääkärien koulutusmääriä siten että heistä on pula. Onneksi niitäkin on alkanut tulemaan Virosta ja Venäjältä. Jospa tämäkin ammattiryhmä palautuisi joskus takaisin maanpinnalle.
Ammattiylpeys on sitä luokkaa että jos "alempi arvoinen" tulee heidän esimiehekseen niin se ottaa heidän itsetunnon päälle sen verran että irtisanoutuvat jottei "tarvitse" olla alempi arvoisen alaisena..... kertoo tästä ammattiryhmästä kaiken.
- mietteliäs hoitaja
Juu..akateemiset puolustaa toisiaan..Hoitajat kuitenkin pyörittävät työllään sairaalaa ja pelastavat monia ihmispoloisia..Mutta palkka ei nouse ja lääkärit kyllä saavat henkilökohtaisilal keskusteluilla palkkaa nousemaan. Esim tutkimusprojektit, joissa hoitajat tekevät myös ison työn-lääkäri saa palkkion mutta hoitajat eivät..mikä on reilua ja mikä ei?..
- Joskus juoppo
Hauska huomata, että tällä foorumilla on asiasta "teitämätöntä"jengiä. He ovat siis sitä mieltä, että kun hallintokuluja korotetaan se ei ole keltään pois. He varmaan voivat kertoa mistä ne rahat otetaan. On selvää että nämä kaverit ovat sitä samaa porukkaa joka tekee päätökset asiasta josta Tasavallan presidentti on varoittanut, hallinto kuluista nääs. Muuten on aikamoinen keksintö jos ihminen rahalla viisastuu hetkessä, eiks ole.
- No se
Mikä on kateuden määritelmä? Mikä on ahneuden määritelmä? Ainakaan allekirjoittanut ei tunne kateutta silloin kun joku tulee syömään pöytääni luvatta.
Tässä tapauksessa en tiedä kuka on ottanut esiin palkankorotuksen, mutta jos se on päättäjä ei hänellä ole tunnetta jota kutsutaan vastuuntunnoksi. - Katkera
Eihän tuollaiset korotukset tosin ole mitään verrattuna näihin pörssipelureiden korotuksiin ja bonuksiin.
EIkös se Seitovirta saanu hyvät bonukset Outokummulta vaikka tulee miljardien edetä turpiin.
Kateellinen tai katkera, mutta ei tunnu oikealta.- Vähäpätöinen tavis
Palkka voi olla julkisella puolella vaikka kuinka suuri, mutta sille on tultava täysi vastine. Tällä hetkellä yksikään viranhaltija joka on hallinnossa ei anna 100% vastinetta palkalleen vaan vastine on alle 50%. Kun otetaan huomioon, että palkan perusteella maksetaan eläkemaksu voidaan sanoa, että viranhaltija ei ole eläkettään ansainnut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1224750Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa43384Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1263180Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss262617Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu702332Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181779Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91384Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1171245Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut91233Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41128