Rhodesiankoira sorsametsälle?

mints@

Onko sula mahdottomuus saada ajavasta rhodesiankoirasta uskollista ja innokasta kumppania sorametsälle veden varaan?

6

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ksjjksjjk

      Ei varmasti ole mahdottomuus. Rhoderiankoiran saa totutettua uimiseen, sillä on metsästysviettiä ja kaiken rotuiset koirat on koulutettavissa noutamaan.

    • oikea koira

      En suosittele moista rotua vasiten sorsakoiraksi hankkimaan. Mistä esim tiedät, pureksiiko Se linnut. Helpommalla pääsee, kun hankkii käyttölinjaisen lintukoiran.

    • Metsästelijä

      Jos sorsastat veneestä, rhoden koko voi olla haaste. Lisäksi tiettyjen rotujen (seisojat, spanielit, noutajat jne.) suosio sorsastuksessa perustuu niihin ajan saatossa jalostettuihin ominaisuuksiin. Lähtökohtaisesti niillä tulisi esimerkiksi olla pehmeä nouto-ote, hyvä riistanlöytökyky, väsymätön itsenäinen haku ja halu työskennellä ihmisen kanssa. Useimmat koirat pysyy kouluttamaan noutamaan, mutta ongelmia saattaa tulla esim. siitä, että ne eivät ota kaikkia riistoja, ne käsittelevät niitä huonosti (rikkovat, syövät tms) tai eivät ole halukkaita palauttamaan, eivät työskentele riittävän itsenäisesti, eivät ole ohjattavissa vedessä jne.

      Jos sorsastetaan pitkälle syksyyn, mitataan myös koiran motivaatiota. Sorsastus elokuussa lämpimissä vesissä on lastenleikkiä koiralle verrattuna palelemiseen passissa märkänä myöhäissyksyllä odotellen seuraavaa muuttoparvea.

    • karhu-leijona

      Kannattaa kouluttaa karhu- ja leijonajahtiin koiraksi, koska sopiin niihin.

    • 9t98t

      Rhodesiankoirat rakastavat lämpöä ja palelevat herkästi. Ei taitaisi motivaatio riittää sateisena syysaamuna.

    • 42kjfy

      Myös minä veikkaan, että paljon todennäköisemmin se sorsametsästyskaveri löytyy jostain muusta rodusta. On rhodeja, jotka eivät sadetta ja märkää kavahda, mutta vielä enemmän on niitä mukavuudenhaluisia ja vettä inhoavia yksilöitä. Jos koiraksi sattuu tällainen vedeninhoaja, niin siinähän opetat sitä sitten uimalla hakemaan sorsaa...

      Varmasti moni koira oppii noutamaan, ei se siitä kiinni ole. Säänkestävyys on minusta rhoden ongelma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      96
      14143
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      18
      5840
    3. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5551
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      147
      5387
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      201
      5122
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      289
      4220
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      21
      3900
    8. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3601
    9. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      1
      3507
    10. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      19
      3469
    Aihe