TPFanControl ohjelmassa ei taida olla muuta säätöä kuin "manual" ja 0-7, vai onko? Haluaisin läppärin tuulettimen pyörimään idlenä hitusen kovemmin, ja prossun lämmetessä 60 asteeseen alkaisi pyörimään vielä kovemmin. Osaisiko joku neuvoa klik by klik tyyliin. Läppärin on Lenovo x201
TPFanContol neuvoja?
Ei muita ohjelmia
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
edit TPFanControl.ini
Tuollako pystyy säätämään? Tekstitiedostoa luultavasti pitää muokata oikeista kohdista, mutta en tiedä mistä, voisiko joku auttaa?
Haluaisin siis läppärin tuulettimen aina pysyvän suunilleen 35% pyörimisnopeudella, ja kun prosessorin lämmöt nosee 60 asteeseen niin tuuletin saisi mennä vaikka 80% hurinalle. Apua.
Eipä siinä ohjeen mukaan mitään ihmeitä ole. Ensimmäisen arvon pitää olla 0 arvo (sammutus) kuten se oletuksena onkin. Kaikki loput on vapaata riistaa kunhan huolehtii että ne ovat nousevassa järjestyksessä ja järkeviä. Muutenkin readme kannattaa lukea. Tuolla voi teoriassa rikkoo masiinansa