En halua kotiloilleni munia. Mitä teen?

16Ninni16v

Kotilot (achatina iredalei) ei viihdy yksin ja en haluaisi munia. Laitanko turvetta 1-2cm pohjalle ja vaikka kaivelu kipon erikseen vaikka voihan ne munii sinnekkin. En haluaisi yhtä (kotiloa ajatellen) mut pitääkö vaan hyväksyy et ei voi mitään. Ei ole vieöä tulleet mulle sillä en ole varma tästä asiasta. En viittis kahta terraa hommata ja et näkis joskus kaveria(järkee?). Kotilo on ihana lemmikki ja ne kärsii yksin ja en haluu ruveta tappamaan poikasia. Kuka myy akaattikotiloita sillä munia ei ole yhtä rakaa mielestäni tappaa tuommoista munaa kuin poikasta siis ihan vaan siks et tuntuu pahalta. Mut josse kuori on iha pienillä pehmee nii ei se kuorikaa sillee ikävästi rasaha. Auttakaa tietämätöntä tietävät. :) K-virheitä koska puhelimella kirjotettu.

4

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16Ninni16v

      Joo,ei ne kärsi mut ovat laumaeläimiä enkä yksin laita! Onko kotiloille ostajii vaikka tuliski ostajii.

    • 16Ninni16v

      Siis anteeks... vaikka tuliski kotiloita! :S

      • kotilo128

        Jos hommaa kaksi achatina iredaleita pitää ottaa huomioon juuri Se että kotilo saa eläviä poikasia. Jos ei pysty tappamaan on poikaset itse pidettävä( niitä on paljon;) ja voit hommata sille terra kaveriksi jonkun toisen lajin jolla on samat olo suhteet kuin iredaleilla, risteytys poikaset on kuitenkin hävitettävä.


    • 16Ninni16v

      Kiitos avusta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7613
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4037
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      47
      3586
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      3004
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2702
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2552
    7. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2504
    8. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2471
    9. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2419
    10. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      29
      2258
    Aihe