Minkälaisia kokemuksia teillä on vellin annosta ja yöunien pitenemisistä/lyhenemisistä? Annetaan nyt velliä ennen nukkumaan menoa ja ei enää jaksa nukkua niin pitkään mitä ennen pelkällä maidolla, herää syömään pari tuntia aikaisemmin kuin ennen. Kannattaisikohan velliä antaa jo aikaisemmin päivällä?
Velli ja yöunet?
hemmo
4987
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Moikka, vaavelithan on yksilöllisiä, mutta näin meillä on saatu kunnon yöunet; Noin viiden kuukauden iässä rupesimme antamaan illalla pienelle velliä, aluksi desin ja pikkuhiljaa enempi. Nukkua röhnötti tyytyväisenä. Nyt 10 kuukauden iässä yöunet rupesivat taas katkonaisiksi ja aloitimme iltapuuron syönnin, ja sitten nukkumaan mennessä tuttu pullo, mutta sellaisen desin verran maitoa, juo minkä juo. Ja siis taas nukutaan kuin pienet porsaat. Velli annettiin sängyssä nukkumaan mennessä, puuro annetaan noin. 1-1.5 h ennen nukkumaanmenoa. Nyt ollaan hiukan ruvettu opettelemaan sitä ilman pulloa nukkumaan menemistä ja pari yötä onkin onnistuttu tässä. Tsemppiä oman tien löytämiseen pienesi kanssa. Kyllä se siitä.
vielä moi. Piti siis vastata ihan sun kysymykseenkin. Kun tuota vellijuttua aloiteltiin, niin itse mietin että jos ei nuku, niin annan vellin aikaisemmin. Peilasin asiaa itseeni ja itse en nuku jos olen juuri syönyt. Mutta näin ei kuitenkaan käynyt, pieni nukkui vaikka juuri oli vellin syönytkin.
Vellin antaminen pidensi jo ennestäänkin pitkiä yöunia,välillä nukkuu koko yönkin heräämättä syömään.
Meillä kävi aivan samalla lailla, että vauva alkoi heräillä yöllä syömään rintamaitoa useaan kertaan aikaisemman yhden kerran sijasta. Rytmi oli ennen kiinteän ruoan antamista; yöunille klo 21.30 ja siinä neljän aikaan aamulla ainut yösyöttö ja nyt; iltavelli klo 20 ja nukkumaan klo 21.30-22 ja herää jo parin tunnin kuluttua syömään rintaa ja taas muutaman tunnin kuluttua. Aamulla kuuden aikaan poika on jo pirteä ja energinen kuin duracel-pupu, aivan toista kuin äitinsä. Luultavasti poika tarvitsee paljon energiaa ja täten syö usein. Päivällä nukkuu puolesta tunnista tuntiin, harvoin paria tuntia kauempaa kerrallaan. Poika on kohta 6 kk.