kannattaako virtuaaliin...

Olen törmännyt tällaiseen sijoituskohteeseen; virtuaaliraha Bitcoin - BTC. Kurssi heiluu ihan mahdottomasti, mutta kuitenkin tikittää ylöspäin yli 500%/v.
Nyt yhden BTC yksikön hinta liki 400 EUR. Vuotta aikaisemmin 'a 40 EUR.
Maailmalla näyttävät monet isot ketjut ottavan tätä käyttöön? Onko tämä jokin uusi tuleva "yhteisvaluutta"?

Oletteko uskaltaneet lähteä tähän mukaan?
11306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Älä sijoita ainakaan yhtään enempää kuin sinulla on varaa menettää.

Ja päättele siitä loput...

Äänestä

Kurssi on noussut viidessä vuodessa miljoonakertaiseksi. Bitcoineja on jo käytössä liki 12 miljardin edestä. Kyllä tässä vaiheessa voidaan jo varmuudella sanoa että huijauksesta ei ole kysymys.
Helmikuussa tehtiin jo vuosia tiedossa olevien teoreettisten ongelmakohtien korjaukset, jolloin järjestelmä nykytiedon mukaan on aukoton ja voidaan aika vakavalla mielellä puhua bitcoinista tulevan maailman yhteinen valuutta. Nyt näyttää siltä että tähän on hyvät mahdollisuudet ja jopa todennäköistä.

Nyt yhden bitcoinin arvo on noin 400 EUR. Jos kurssikäyttäytyminen menee historiaa toistaen (yli 85% todennäköisyys), niin heiluu tuossa 380-420 EUR välillä huhtikuun puoleenväliin ja lähtee siitä hiljaa kohoamaan.
Juhannuksena on yli 500 EUR ja elokuun alussa 800 EUR.
Tässä vaiheessa alkaa jyrkkä nousu aikaisemman tavan mukaisesti. Uskon että marraskuun aikana yhden bitcoinin arvo käy korkeimmillaan n. 4500 EUR ja romahtaa sieltä arvoon 1200 EUR. Ensi vuoden alussa kurssi rauhoittuu 1800 EUR kohdalle. Uskon että vuoden 2016 aikana bitcoinin normaali vaihdanta-arvo on noin 8000 EUR ja 2017 ollaan jo 55000-80000 EUR arvossa.

Sijoittajana en ole ammattilainen, mutta vähän enemmän kuin harrastaja. Arvioissa olen käyttänyt varmuuskerrointa 2,2.

Olemassa olevan tiedon pohjalta bitcoin näyttäisi olevan yksi maailman parhaita sijoituskohteita. Muistettava kuitenkin on että mikään ja koskaan ei ole varmaa. Hallitukset eivät voi teknisesti ja muutenkaan enään tässä vaiheessa bitcoinin tuloa estää, mutta jotain arvaatonta voi tapahtua. Kenties asteroidi ..., netti katoaa ...

Äänestä

Aika huono lähtökohta sijoiyukselle jos ensimmäinen kysymyksesi on, olisiko huijausta?

Toiseksi kysyt, onko tämä jokin uusi tuleva yhteisvaluutta? yleensä ei kannata sijoittaa semmoiseen mitä ei ymmärrä, tai ei edes tiedä mikä se on.

Kolmanneksi kysyt onko muut uskaltaneet lähteä mukaan (Suomi24 palstalla) aika moni on sijoittanut Talvivaaraan, mutta se ei tee siintä hyvää sijoitus kohdetta.

Bitcoin on varmasti tuottanut perustajille, ja ensimmäisille mukaan tulleille kovat tuotot, mutta miten käy niille jotka vielä lähtee mukaan? Itse en ole perehtynyt tähän, koska haiskahtaa jotenkin minun nenääni, joten en ota enempää kantaa Bitcoiniin, vaan yleensä sijoitus päätökseen.

Äänestä

Jos haluat testata bitcoin-lompakon käyttöä, mutta et laittaa sinne rahaa vielä, niin luo lompakko vaikka osoitteessa blockchain.info ja ota muutama ilmainen bittiraha mainostajilta.

Bitcoineja selaamalla webbisivuja (Mainoksia)
http://tinyurl.com/p9rqvv7

Samanlainen sivusto kuten yllä oleva.
http://tinyurl.com/qgvemsj

Bitcoineja tekemällä sivuilta kyselyitä ym.
http://tinyurl.com/pybw2h4

Samanlainen sivu kuin yllä oleva
http://www.iwantfreebitcoins.com/131973

Ilmaiseksi pieni määrä bitcoineja pari kertaa päivässä. Ei rekisteröintiä, vain oma bitcoin osoite riittää.
http://tinyurl.com/peoguzt

Samanlainen kuin yllä oleva.
http://tinyurl.com/pekhkk8

Vielä yksi samanlainen kuten yllä
http://www.bitcrate.net/index.php?ref=4875

Näistä ei mitään suuria summia irtoa, mutta tuleepa ainakin tutuksi. Adblock laajennus saattaa häiritä sivujen käyttöä.

Äänestä

Varteenotettavia vinkkejä täällä. Itse vastaan kysymykseesi että kannattaa.

Katso kurssikäyriä. Joulun paikkeilla syntynyt kupla on tasaantunut ja hiljalleen lähestytään vaihetta josta suuntana taas ylös päin. Pohjia mitä ensin tullaan käymään on tietysti mahdoton ennustaa.

Mielestäni, huom mielestäni, nyt mennään siinä vaiheessa että bitcoinien "hyväksyttävyys" mihin aloituksessa viittasit kasvaa eksponentiaalisesti. Aina kun joku iso toimia niitä alkaa hyväksyä (esim overstock) niin kynnys seuraaville on pienempi. Eli sellainen globaali verkkomainen ketjureaktio.

Aikaisemmin bitcoinit ovat olleet enemmänkin puhdasta kurssilla spekulointia.

Ja jos satut bitcoinista innostumaan niin voi olla ihan fiksua hajauttaa. Lähinnä litecoinia uskallan suositella kun se on toinen jonka hyväksyntä näyttää olevan nousukiidossa. Vaihtovolyymitkin ovat lähes bitcoinin luokkaa ja välillä ylikin.

Kannattaa ihan ajan kanssa perehtyä bitcoiniin ja saavuttaa jonkin asteinen ymmärrys siitä. Monilla on jotain bitcoinia vastaan ihan vain sen takia että oman tietämättömyyden tunnustaminen voi olla vaikeaa.

Minulla ei muuta :)

Äänestä

Joo, WinCapitakaan ei ole ollut huijausta, mitä nyt oikeusistuimet sitä ilkeämielisyyttään vertaavat johonkin pyramidihuijaukseen, jossa suurin osa sijoittajista menettävät sijoittamansa varat.

Älä hyvä ihminen lähde mukaan tällaisiin pyramideihin, sillä siitä ei hyvä seuraa. Jos nyt ostat bitcoineja 400 ekellä (1kpl), voit olla varma, että jossain vaiheessa hinnan edelleen noustessa tämän coin-pelin alullepanijat myyvät omansa, tekevät tosi ison tilin jonka jälkeen bitcoinin arvo on jopa alle Talvivaaran osakkeen. Tämän jälkeen bitcoin ei nouse, talvivaaralla on vielä pienen pieni mahdollisuus...

Hyvä on muistaa, että se mikä menee ylös, tulee vuorenvarmasti jossakin vaiheessa alas.

Äänestä

Kokeilut kannattaa aloittaa hankkimalla pieni erä kryptovaluutta, Bitcoineja ilmaiseksi esim. FreeBitcoin palvelusta http://bit.ly/1gPuE5w .

Niin, ja sitten kun olet saanut kerättyä varallisuutta kannattaa sitä pyöräyttää Giga Coiner palvelussa http://bit.ly/1nSNwrC ja saada näin kuussa 120-210% tuoton sijoitukselleellesi. Tämä toimii juurikin bitcoineilla.

Äänestä

Näistä bitcoin-virtuaalivaluuttakusetuksista tulee mieleen, miten 90-luvun lopulla ennen dot-com kuplan puhkeamista sijoittajat tunkivat rahojaan virallisten pörssien ohella myös virtuaalisiin osakkeisiin. Näitä virtuaalisia leikkiosakkeita jotkut sitten ostivat ja myivät virallisten pörssien ulkopuolella kuin oikeita osakkeita. Aikaansa edellä oleva idea, vaiko se tavallinen hölmöiltä-rahat-pois-ennen-kuin-romahtaa kuvio?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


olisiko huijausta? kirjoitti:

Olen törmännyt tällaiseen sijoituskohteeseen; virtuaaliraha Bitcoin - BTC. Kurssi heiluu ihan mahdottomasti, mutta kuitenkin tikittää ylöspäin yli 500%/v.
Nyt yhden BTC yksikön hinta liki 400 EUR. Vuotta aikaisemmin 'a 40 EUR.
Maailmalla näyttävät monet isot ketjut ottavan tätä käyttöön? Onko tämä jokin uusi tuleva "yhteisvaluutta"?

Oletteko uskaltaneet lähteä tähän mukaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu