otetaanko ultraa? niskaturvokkeessa olen käynyt ja ensimmäisellä lääkäri käynnillä myös katottiin pikkuista.
toisella neuvolalääkäri käynnillä...
anzu
62613
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
se on aika paikkakuntakohtaista. Meillä täällä Kuopiossa neuvolalääkärit (2kpl) ovat erikseen, niissä ei tehdä oikestaan muuta kuin kuunnellaan sikiön sydänäänet ja tehdään sisätutkimus. Ultrata ei muistaakseni kuin kerran vai kaksi ja nekin erikseen TK:ssa, alussa ja lopussa, nyt en muista tarkalleen koska itse olen joutunut käymään äitipolilla ultrassa kerran kuussa. Kysy omasta neuvolastasi, siellä varmasti osataan auttaa!
ainakaan. Ultra on erikseen ja vain yksi! Lääkärikäynnillä kuunnellaan niitä sydänääniä ja tehdään tutkimukset...
Meillä ultrataan joka lääkärikäynnillä ja näitä käyntejähän on noin 3.
Meillä on neuvolalääkäri käyntejä 3,missä ei katota ultraa.Ultrat ovat erikseen ja niitä on kaksi,nyt oli vkolla 12 4 ja toinen on vkolla 19.
Ja sit on vielä erikseen neuvolatätin luona käynnit,loppu vaiheessa kuulemma vkon välein,tarkkaa käynti määrää en tiedä.
Helsingissä ekalla neuvolalääkärilla, ja ultra siellä oli, ja siellä se olio riehui. Vkoja 12 2.
Ens vkolla np-ultra. jännää...
Jos neuvolassasi on ultralaitteisto, on mahdollista, että joka lääkärikäynnillä ultrataan. Kaikissa neuvoloissa ei ole ollenkaan ultraa. Täällä, missä minä asun, on vain keskustan neuvolassa ultra, ja siellä käydään alkuraskauden ultrassa ennen ekää lääkärikäyntiä. Muut mahdolliset ultrat, mitä tarjotaan, tehdään keskussairaalassa, ja niistä menee polimaksu.