toisella neuvolalääkäri käynnillä...

otetaanko ultraa? niskaturvokkeessa olen käynyt ja ensimmäisellä lääkäri käynnillä myös katottiin pikkuista.
62613
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

se on aika paikkakuntakohtaista. Meillä täällä Kuopiossa neuvolalääkärit (2kpl) ovat erikseen, niissä ei tehdä oikestaan muuta kuin kuunnellaan sikiön sydänäänet ja tehdään sisätutkimus. Ultrata ei muistaakseni kuin kerran vai kaksi ja nekin erikseen TK:ssa, alussa ja lopussa, nyt en muista tarkalleen koska itse olen joutunut käymään äitipolilla ultrassa kerran kuussa. Kysy omasta neuvolastasi, siellä varmasti osataan auttaa!

Äänestä

ainakaan. Ultra on erikseen ja vain yksi! Lääkärikäynnillä kuunnellaan niitä sydänääniä ja tehdään tutkimukset...

Äänestä

Meillä ultrataan joka lääkärikäynnillä ja näitä käyntejähän on noin 3.

Äänestä

Meillä on neuvolalääkäri käyntejä 3,missä ei katota ultraa.Ultrat ovat erikseen ja niitä on kaksi,nyt oli vkolla 12 4 ja toinen on vkolla 19.
Ja sit on vielä erikseen neuvolatätin luona käynnit,loppu vaiheessa kuulemma vkon välein,tarkkaa käynti määrää en tiedä.

Äänestä
  • Helsingissä ekalla neuvolalääkärilla, ja ultra siellä oli, ja siellä se olio riehui. Vkoja 12 2.
    Ens vkolla np-ultra. jännää...

    Äänestä

Jos neuvolassasi on ultralaitteisto, on mahdollista, että joka lääkärikäynnillä ultrataan. Kaikissa neuvoloissa ei ole ollenkaan ultraa. Täällä, missä minä asun, on vain keskustan neuvolassa ultra, ja siellä käydään alkuraskauden ultrassa ennen ekää lääkärikäyntiä. Muut mahdolliset ultrat, mitä tarjotaan, tehdään keskussairaalassa, ja niistä menee polimaksu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


anzu kirjoitti:

otetaanko ultraa? niskaturvokkeessa olen käynyt ja ensimmäisellä lääkäri käynnillä myös katottiin pikkuista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu