http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014031318121216_uu.shtml
Mies pahoinpiteli vaimoaan ja oli edelleen tämän kimpussa, vaikka naisen biologinen poika ja toinen nuorempi lapsi yrittivät sitä estää.
Lapset iskivät miestä veitsillä, jotta tämä jättäisi äidin rauhaan.
Näin myös tapahtui, mutta sitä ennen mies oli saanut kylkeensä kahdeksan pistohaavaa, kaksi reiteensä ja kaksi oikeaan käteensä.
Tapaus johti 15-vuotiaan ja miehen osalta rikostutkintaan. Vantaan käräjäoikeudessa mies sai vastattavakseen syytteen pahoinpitelystä ja 15-vuotias nuorena henkilönä tehdystä hätävarjelun liioittelusta.
Nuorempi lapsista ei saanut syytettä ikänsä vuoksi.
Molemmat syytetyt myönsivät syyttäjän esittämän teonkuvauksen oikeaksi.
Vantaan käräjäoikeus käsitteli asian suljetuin ovin. Vain tuomio on julkinen.
Mies sai 30 päiväsakkoa pahoinpitelystä eli oikeus ei katsonut rikosta hänen osaltaan törkeäksi.
Poika syyllistyi sitä vastoin törkeään rikokseen. Oikeuden mukaan 15-vuotiaan käyttämät voimakeinot olivat tilanteeseen nähden liiallisia. Hän oli lyönyt isäpuoltaan ainakin seitsemän kertaa.
Pojan olisi pitänyt ratkaista tilanne muilla keinoin kuin veitsellä lyömällä.
15-vuotias sai kolmen kuukauden vankeusrangaistuksen, joka on ehdollinen.
Käräjäoikeus otti lieventävänä huomioon sen, että teko joka laukaisi pojan rikoksen, kohdistui hänen omaan äitiinsä. Samoin oikeus otti huomioon muut seuraamukset, jolla tapahtumalla on 15-vuotiaan elämään.
Tuomiosta unohtui kokonaan poikien kokena henkinen väkivalta, jota isä aiheutti lapsiin toiminnallaa.
Seuraavaksi; http://www.on24.fi/kodin_tuotteet/keittio-taloustavarat/tarjoiluastiat_aterimet/27864 menee pienemällä voimalla kahvaan asti.
Laki on kuin se luetaan
Pisto on tanssi
0
104
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1002603Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww981616- 671505
EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje141226Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi201002- 81963
Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe43897Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta117876- 54803
- 30736