onko kotiteatteri keskikaiuttimissa suurta merkitystä onko impedanssi 4 vai 8 ohmia.
onko keskikaiuttimen impedanssi ohmilla suurta merkitystä.
2
2468
Vastaukset
Mitä sanoo vahvistimen manuaali impedanssista?
Pääsääntöisesti isompi impedanssi on turvallisempi se ei riko mitään vahvistimesta liian pienellä impedanssilla voi käydä vahinko.
Marketti-vahvistin ei pysty rajallisen tehonsa takia ohjaamaan suuria kaiutinkuormia jolloin niissä suositaan pieniä impedansseja (jopa vain 2ohm kaiuttimia).
Laatuvahvistin suoriutuu vaikeammista kuormista ja niissä on yleensä myös laadukkaampi ääni. Näihin EI SAA MISSÄÄN NIMESSÄ KYTKEÄ pienen impedanssin omaavia kaiuttimia.
8-16 ohm on turvallinen impedanssi keski-kaiuttimelle, mutta tarkista se vielä vahvistimen käsikirjasta.- Virittelijä
"Laatuvahvistin suoriutuu vaikeammista kuormista ja niissä on yleensä myös laadukkaampi ääni. Näihin EI SAA MISSÄÄN NIMESSÄ KYTKEÄ pienen impedanssin omaavia kaiuttimia."
Sen verran olen eri mieltä, että kyllä minusta nimenomaan laatuvahvistimeen voi ja saa kytkeä vaikeampiakin kaiutinkuormia, vaikka ne neliohmiset, jos 8 ohmia on tässä vertailutaso.
Vai viittaatko sanalla "näihin" todennäköisesti jo olemassa olevaan vahvistimeen, jonka suhteen aloittaja oletettavasti esitti kysymyksensä?
"8-16 ohm on turvallinen impedanssi keski-kaiuttimelle, mutta tarkista se vielä vahvistimen käsikirjasta."
Tämä on aivan hyvä neuvo, mutta on pakko todeta, että sellainen vahvistin, joka ei suoriudu 8-16 ohmin kaiuttimien ajamisesta, on yksinkertaisesti väärin suunniteltu ja huono. Olisi outoa, jos vahvistimen käyttöohje kieltäisi kuormat välillä 8-16 ohm.
Hiukan köykäisempi ja halvempi vahvistin saattaa sallia ja suoriutua 6 ohmisten kaiuttimien ajamisesta, ja näitäkin kaiuttimia on. Esimerkeiksi 6-ohmisista käyvät vaikkapa Q-Acoustics 1010i ja suomalainen OR 301Xi (kaiutinvalmistaja Olavi Räsänen).
Minä uskaltaisin kytkeä 6-ohmiset kaiuttimet sellaiseen vahvistimeen, joka ei salli alle kahdeksan ohmin kaiuttimia, jos lähden siitä, että kuuntelen vain pienillä tai kohtuullisilla voimakkuuksilla (tehoa kuluu muutama watti tai alle). Tällöin bassotaajuuksia ei saa korostaa säätimillä. Tosin, säätimien tulisi muutenkin olla nolla-asennoissa, ainakin hifiharrastuksen näkökulmasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1503775Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki983630Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423173Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest182521- 1812192
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu271397- 961229
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241071Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1271044Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691028