onko keskikaiuttimen impedanssi ohmilla suurta merkitystä.

liina.k

onko kotiteatteri keskikaiuttimissa suurta merkitystä onko impedanssi 4 vai 8 ohmia.

2

2355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä sanoo vahvistimen manuaali impedanssista?
      Pääsääntöisesti isompi impedanssi on turvallisempi se ei riko mitään vahvistimesta liian pienellä impedanssilla voi käydä vahinko.

      Marketti-vahvistin ei pysty rajallisen tehonsa takia ohjaamaan suuria kaiutinkuormia jolloin niissä suositaan pieniä impedansseja (jopa vain 2ohm kaiuttimia).

      Laatuvahvistin suoriutuu vaikeammista kuormista ja niissä on yleensä myös laadukkaampi ääni. Näihin EI SAA MISSÄÄN NIMESSÄ KYTKEÄ pienen impedanssin omaavia kaiuttimia.

      8-16 ohm on turvallinen impedanssi keski-kaiuttimelle, mutta tarkista se vielä vahvistimen käsikirjasta.

    • Virittelijä

      "Laatuvahvistin suoriutuu vaikeammista kuormista ja niissä on yleensä myös laadukkaampi ääni. Näihin EI SAA MISSÄÄN NIMESSÄ KYTKEÄ pienen impedanssin omaavia kaiuttimia."

      Sen verran olen eri mieltä, että kyllä minusta nimenomaan laatuvahvistimeen voi ja saa kytkeä vaikeampiakin kaiutinkuormia, vaikka ne neliohmiset, jos 8 ohmia on tässä vertailutaso.

      Vai viittaatko sanalla "näihin" todennäköisesti jo olemassa olevaan vahvistimeen, jonka suhteen aloittaja oletettavasti esitti kysymyksensä?

      "8-16 ohm on turvallinen impedanssi keski-kaiuttimelle, mutta tarkista se vielä vahvistimen käsikirjasta."

      Tämä on aivan hyvä neuvo, mutta on pakko todeta, että sellainen vahvistin, joka ei suoriudu 8-16 ohmin kaiuttimien ajamisesta, on yksinkertaisesti väärin suunniteltu ja huono. Olisi outoa, jos vahvistimen käyttöohje kieltäisi kuormat välillä 8-16 ohm.

      Hiukan köykäisempi ja halvempi vahvistin saattaa sallia ja suoriutua 6 ohmisten kaiuttimien ajamisesta, ja näitäkin kaiuttimia on. Esimerkeiksi 6-ohmisista käyvät vaikkapa Q-Acoustics 1010i ja suomalainen OR 301Xi (kaiutinvalmistaja Olavi Räsänen).

      Minä uskaltaisin kytkeä 6-ohmiset kaiuttimet sellaiseen vahvistimeen, joka ei salli alle kahdeksan ohmin kaiuttimia, jos lähden siitä, että kuuntelen vain pienillä tai kohtuullisilla voimakkuuksilla (tehoa kuluu muutama watti tai alle). Tällöin bassotaajuuksia ei saa korostaa säätimillä. Tosin, säätimien tulisi muutenkin olla nolla-asennoissa, ainakin hifiharrastuksen näkökulmasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      453
      3876
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1662
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1388
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1266
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1059
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe