onko keskikaiuttimen impedanssi ohmilla suurta merkitystä.

liina.k

onko kotiteatteri keskikaiuttimissa suurta merkitystä onko impedanssi 4 vai 8 ohmia.

2

2270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä sanoo vahvistimen manuaali impedanssista?
      Pääsääntöisesti isompi impedanssi on turvallisempi se ei riko mitään vahvistimesta liian pienellä impedanssilla voi käydä vahinko.

      Marketti-vahvistin ei pysty rajallisen tehonsa takia ohjaamaan suuria kaiutinkuormia jolloin niissä suositaan pieniä impedansseja (jopa vain 2ohm kaiuttimia).

      Laatuvahvistin suoriutuu vaikeammista kuormista ja niissä on yleensä myös laadukkaampi ääni. Näihin EI SAA MISSÄÄN NIMESSÄ KYTKEÄ pienen impedanssin omaavia kaiuttimia.

      8-16 ohm on turvallinen impedanssi keski-kaiuttimelle, mutta tarkista se vielä vahvistimen käsikirjasta.

    • Virittelijä

      "Laatuvahvistin suoriutuu vaikeammista kuormista ja niissä on yleensä myös laadukkaampi ääni. Näihin EI SAA MISSÄÄN NIMESSÄ KYTKEÄ pienen impedanssin omaavia kaiuttimia."

      Sen verran olen eri mieltä, että kyllä minusta nimenomaan laatuvahvistimeen voi ja saa kytkeä vaikeampiakin kaiutinkuormia, vaikka ne neliohmiset, jos 8 ohmia on tässä vertailutaso.

      Vai viittaatko sanalla "näihin" todennäköisesti jo olemassa olevaan vahvistimeen, jonka suhteen aloittaja oletettavasti esitti kysymyksensä?

      "8-16 ohm on turvallinen impedanssi keski-kaiuttimelle, mutta tarkista se vielä vahvistimen käsikirjasta."

      Tämä on aivan hyvä neuvo, mutta on pakko todeta, että sellainen vahvistin, joka ei suoriudu 8-16 ohmin kaiuttimien ajamisesta, on yksinkertaisesti väärin suunniteltu ja huono. Olisi outoa, jos vahvistimen käyttöohje kieltäisi kuormat välillä 8-16 ohm.

      Hiukan köykäisempi ja halvempi vahvistin saattaa sallia ja suoriutua 6 ohmisten kaiuttimien ajamisesta, ja näitäkin kaiuttimia on. Esimerkeiksi 6-ohmisista käyvät vaikkapa Q-Acoustics 1010i ja suomalainen OR 301Xi (kaiutinvalmistaja Olavi Räsänen).

      Minä uskaltaisin kytkeä 6-ohmiset kaiuttimet sellaiseen vahvistimeen, joka ei salli alle kahdeksan ohmin kaiuttimia, jos lähden siitä, että kuuntelen vain pienillä tai kohtuullisilla voimakkuuksilla (tehoa kuluu muutama watti tai alle). Tällöin bassotaajuuksia ei saa korostaa säätimillä. Tosin, säätimien tulisi muutenkin olla nolla-asennoissa, ainakin hifiharrastuksen näkökulmasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      27
      5343
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4677
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      156
      1735
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1456
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1292
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1114
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      22
      1112
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      207
      997
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      69
      992
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      849
    Aihe