Perityn sijoitusasunnon myyntikustannukset

Perillinen

Myimme äitimme (leski) kuoltua hänen omistuksessaan olleen sijoitusasunnon ennen perintöveropäätöksen tuloa viime vuonna. Eilen tulleessa päätöksessä asunnon hinta oli arvostettu kauppahinnaksi eli tässä tapauksessa hieman perukirja-arvoa korkeammaksi.

Kysyisinkin, että voiko asunnon myyntikustannuksia (välittäjä, kosteuskartoitus) vähentää missään? Asunnosta on saatu vuokratuloja viime vuonna, samoin pesään kuuluu vielä myymättä oleva vainajan varsinainen asunto (osuus 50 %).

4

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noinniin

      Verottaja on korjannut perukirjan arvoa ja tämä korjattu arvo on hankintamenonne. Voit vähentää mainitut myyntikulut kulut myyntihinnasta, et vuokratuloista. Menee siis tappiolle, jonka voit vähentää 5 vuoden kuluessa tulevista myyntivoitoista.

    • Sama kohtalo

      Perinnön arvo on omaisuuden arvo kuolinhetkellä. Päinvastoin kuin myyntivoittoa laskettaessa, perintöveron ja omaisuuden arvon määrää - näin siis verottajan mukaan - eivät alenna myynnistä johtuvat kulut. Pidän tätä epäoikeudenmukaisena, mutta tällaisen vastauksen sain verottajalta vastaavassa tilanteessa.

      • Ei kuluja olekaan

        Tämä johtuu yksinkertaisesti siitä, että perinnöksi tullutta omaisuutta ei ole tarvinnut myydä. Perillisellä ei ole myyntikuluja siitä, että hän saa perinnön, eikä siis mitään vähennettävääkään. Minusta ainakin on täysin oikeudenmukaista, ettei perillinen voi vähentää olemattomia kuluja.

        Jos perillinen myy saamansa perinnön, luovutusvoitosta peritään vero, mutta silloin myyntikulut saa vähentää.


      • nix nax

        Menettely on asiallista ja oikeudenmukaista, kuten toinen jo totesi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      40
      2226
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      51
      1802
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      132
      1727
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1356
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1080
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      62
      949
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      847
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      821
    10. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      269
      812
    Aihe