Kopi Luwak -kahvi Balillla

NiskanenTO

Kaikenlaista tietoa Kopi luwakista ja miten se liittyy Baliin.

4

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NiskanenTO

      Perustietopaketti:

      Kopi Luwak on ainakin maailman toiseksi kalleinta kahvia. Siitä tekee erikoisen se, että kahvipavut ovat kulkeneet sivettikissojen suoliston läpi ennen, kuin pavuista on valmistettu kahvia. Sivettikissat elävät normaalisti villeinä syöden hedelmiä. Ne syövät myös kahvipapuja. Kopi Luwakin historia alkaa siitä, kun köyhät maanviljelijät rupesivat keräämään kahvipapuja sivettikissojen ulosteista. Edelleenkin kahvipapuja kerätään villien sivettikissojen ulosteista, mutta on myös farmeja, joissa sivettikissat ovat häkeissä. "Häkkikahvi" jakaa mielipiteitä. Joidenkin mielestä "häkkikahvi" on paljon huonompaa kuin "villikahvi", koska sivettikissat ovat stressaantuneita häkeissä. Häkkituotantoon liittyy myös sellainen ikävä piire, että sivettikissat on pyydetty ampumahaavoittamalla, koska niitä on muuten hyvin vaikea pyytää ja saada kiinni.

    • NiskanenTO

      Mistä voin ostaa Kopi Luwak -kahvia Balilla?

      Ostoskeskuksissa myydään Kopi Luwak -kahvia. 100 gramma maksaa noin 18 euroa, mikä on Ebay:n hinnoissa. Ostoskeskuksia, joista saa kahvia, ovat esimerkiksi Seminyakin Bintang Jl. Keraton tien varrelta ja Kutan Carrefour Jl. Sunset roadin varrelta.

      Mutta paljon halvemmalla saat pohjoisesta. Hinta on vain noin 6 euroa per 100g. Yksi paikka on kaksoisjärvien jälkeen (järvet Tamblingan ja Buyan) ajettaessa Munduk-kylää kohden. Munduk-vesiputouksilta 1-2 kilometrin jälkeen tulee tien vasemmalla puolen jonkinasteen mainoskyltti ja levikkeellä on kaksikerroksinen rakennus, jonka alakerta näyttää keskeneräiseltä ja tuolta alakerrasta pilkistää Open-kyltti tielle (kyltissä saattoi lukea myös Buka, joka on indonesiaa ja tarkoittaa auki). Täältä saa nimenomaan villien sivettikissojen kahvia. Paikasta saa myös kestävällä tuotantotavalla tuotettua tummaa sokeria. Samalla myytävät tuotteet ovat todellisia FairTrade- tuotteita. Iso osa tuotteen hinnasta menee paikallisille maanviljelijöille.

      • NiskanenTO

        Maun perusteella ostoskeskusten Kopi Luwak -kahvi on häkkikahvia eikä villikahvia.


    • pilipalibali

      Nähtiin Balilla niitä häkeissä olevia papujen jalostajia ja oikein pahaa teki. Pysähdyttiin levikkeellä jossa oli esillä erilaisia tuotteita, myös kahvia. Ei mitään elukoita saa pitää niin pienissä häkeissä! Boikotoikaa ihmeessä kaikea kahvia joka on sillä tavalla tuotettu.

      Sademetsiä ja muitakin vanhoja metsiä on jopa buddhalaisella Balillakin kaadettu niin ettei Balilla elä enää ainuttakaan suurta Kotkaa ja Haukkaa jotka ennen tekivät pesiä hyvin suurien Banian-puiden latvuksiin. Indonesia muslimi enemmistöisillä saarilla on asiat paljon huonommin suvaitsemattomuuden vuoksi.

      Samalla tavalla on ajettu luvattoman ahtaalle Orangit Jaavalla ja Sumatralla. Teidänkin hienot puutarhakalusteet on kenties tehty Orankien kotimetsän puista. Kerrotaan että puut on kaadettu viljelmiltä mutta salakaato ja paperien väärentäminen on hyvin yleistä.

      Oranki muuten tarkoittaa ihmistä Indonesian kielellä. Enpä haluaisi että varsinkaan geneettisesti näin lähellä meitä ihmisiä olevia eläimiä kohdellaan niin huonosti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      72
      2698
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2672
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      107
      2322
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      34
      1619
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      239
      1553
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1537
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      40
      1475
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1270
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1216
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1181
    Aihe