Turhaa hintakeskustelua?

Keittiöfilosofi

Ajattelin että nyt olisi paikallaan kerrata vähän perusasioita, sillä on ihan turhaa puhua ikkuna- ja ovi remonteissa siitä että kuka huijaa ja ketä?

Kun joku yritys urakoi remontteja, niin jokaisen pitää ymmärtää että ei ne sitä veloituksetta tee. Materiaalit maksaa sen mitä maksaa ja loppuhintahan muodostuu palvelusta, joka sisältää asennuskulut, jätekulut, myyjän palkkaa ja firman katteet. Yksinkertaista, eikö vain.

Mikäli tilaaja haluaa ostaa itselleen ikkunat ja ovet siten, että hän vain laittaa riittävän määrän euroja peliin, niin saa vastavuoroisesti ikkkunansa ja ovensa paikoilleen asti ja yleensä hänen ei tarvitse jätekuskiksikaan ryhtyä.

Onko se jotenkin väärin ja huiputusta jos on ihmisiä jotka haluavat palvelua ja yrityksiä jotka tarjoavat asiakkaan haluamaa palvelua.

Kyllähän jokainen asiaan vähänkin perehtynnyt ymmärtää että pelkkien materiaalien osuus remonttialalla on n. 30-40% kokonaishinnasta.

"Ei tämä yhteiskunta vain toimi sillälailla että jokainen tekee kaiken itse"

Ajattelen että nämä henkilöt, jotka pitävät yrittäjiä huijareina, niin nauttivat vain itse valmistettua kahvia, sillä sen omakustannehinta on 0,2€ / kupillinen ja yrittäjät riistävät siitä jopa 1,8 € kupillinen kun tarjoavat paikan ja palvelun josta sen saa valmiina. Eikä nämä henkilöt syö nakkikioskillakaan tai muissa ravitsemusliikkeissä, sillä ne makkaraperunat maksavat sen 6-8€ ja kotona itsevalmistettuna sen annoksen hinta on vain, 1-1,5 €, saati sitten puhumattakaan ostavat pullotettua vettä, sillä sitä saa kotona hanasta melkein ilmaiseksi. Varmaan myös valmistavat itse vaatteensa, kun on ihan järjetöntä ostaa kaupasta 20 euron paitaa, sillä sen materiaalin hinta on vain 2 euroa.

Tätähän voisi jatkaa vaikka loputtomiin eri vertauksin, mutta rajansa se huumorillakin on.

Kenellekään en tahdo mitään pahaa, vaan ymmärrystä siitä miten se yhteiskunta pyörii.

Terveisin keittiöfilosofi joka on myynyt vuosikymmenet remonttipalveluja.

1

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikkuna-asiakas

      Meidän tavallisten kuluttajien on niin vaikea puuttua kahvinhinnotteluun ja sitä juo (kallistakin) aikamoisen määrän, jos tekee yhden ikkunaremontin fiksusti.

      Kerran myyjien mielestä peli on reilua, niin miksi he eivät suostu erittelemään kustannuksia tarjoukseen. Jokainen ymmärtää työn (mittaus, asennus) arvon ja mielellään maksaa siitä, että joku ottaa kokonaisvastuun. Mutta liika on liikaa.

      Läpinäkyvyyttä nyt ollaan hakemassa ja kohtuullisesti ollaan valmiit maksamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      2127
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2042
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      13
      1561
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1372
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      50
      1339
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      855
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      90
      727
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      717
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      688
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      653
    Aihe