Suomen kärsimyskulttuuri

sota

Suomessa on ihan sairas tämä kärsimyskulttuuri. Mitä enemmän kärsit niin sitä parempi ihminen sä olet. Elämä on vain raakaa työtä ja eloonjäämiskamppailua. Muulle ei jää tilaa. ihan kuin me oltais vielä jossain sodassa! Ja osa on niin typeriä että ne uskoo tuohon. Ne on niitä työn sankareita jotka menevät töihin sairaana ja näin kuvittelevat olevansa niin hyviä ihmisiä että. Itsensähän ne siinä naurettavaksi tekevät. Mä en voi sietää tuota kulttuuria. Se on niin sairas. Ei kärsimys tee ihmisestä parempaa. Ja jos joku ajattelee että elämä on vain kärsimystä kehdosta hautaan niin mun mielestä tälläisellä ihmisellä on oikeasti jotain ongelmia! Ja siksi olen niin vihanen koska tiedän millaista kärsimystä tälläainen ajattelutapa ihmisille aiheuttaa. Osa olis varmaan valmis tappamaankin itsensä tai toisen ihmisen siihen työntekoon koska ovat niin armottomia.. Mä en ymmärrä koska niistä sota-ajoista ja sodan jälkeisistäkin ajoista on jo aikaa, miksi meidän myöhempien sukupolvien pitäisi vielä kärsiä? Eikö me voitais vihdoin jo päästää irti niistä sota-aikojen traumoista. Onko niitä pakko siirtää uudemmille sukupolville melkein kuin kostona..

7

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10+14

      Jep, komppaan. Isäni on juuri tuollainen: mitä enemmän kärsimystä, sitä kirkkaampi kruunu. Ja samaan aikaan ns. normi ihmiset nauravat partaansa. Katsottuani vierestä kaikkia niitä "raatamisen" vuosia, ei minulla ole mitään hyvää sanottavaa siitä asenteesta. Se tekee tyhjäksi, kylmäksi, kovaksi ja narsistiksi. Sitä paitsi monet ns. työn raatajat (jos puhutaan duunareista) ovat jokseenkin persoonallisuushäiriöisiä mulkkuja.

      • MrJuha82

        Oon huomannu, että raskaantyönraatajat on hankalia, mut enpä kehu myöskään virkaämiehiä/johtajia.

        Tulee duunareilta tällaisia kommentteja;
        -Mee perkele töihin laiska!
        -Elä ole niin herkkä!
        -Se on koti, uskonto ja isänmaa, älä vastusta noita!
        -Pitäähä sun ottaa kaljaa perkele tai oot muuten mamis.


    • 18+1

      Sitä tehokkuuskulttuuri tuottaa. Niin kauan kun itse aiheuttaa heikoimmilleen kärsimystä, ansaitseekin saada kärsimyksen! Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.

    • siili1

      Suomessa on myös äärimmäisen voimakas häpeän kulttuuri. Muistan isäni kommentoineen vähän kaikkeen "Hyi, häpeäisit!". Ja pitää myöntää, että niin häpeänkin. Aivopesu teki tehtävänsä ja häpeän kaikkea, omaa persoonaani myöten.

    • terapianvastainen

      "Ja siksi olen niin vihanen koska tiedän millaista kärsimystä tälläainen ajattelutapa ihmisille aiheuttaa."

      Mutta myös sairaus ja kuvioista ulos tippuminen (syrjäytyminen) aiheuttaa kärsimystä.

      " Ja jos joku ajattelee että elämä on vain kärsimystä kehdosta hautaan niin mun mielestä tälläisellä ihmisellä on oikeasti jotain ongelmia! "

      Noin ajattelen minä, oikeasti. On minulla kyllä ongelmiakin, diagnoosina toistuva masennus ja psykoosisairaus.

      "Osa olis varmaan valmis tappamaankin itsensä tai toisen ihmisen siihen työntekoon koska ovat niin armottomia.."

      En käy töissä.... varmaan uuvuttaisin itseni työntekoon jos kävisin.

    • Katkaistaan kierre

      Agraarielämä taitaa olla vielä monella niin tuoreessa muistissa. Maalla taisi olla monesti kova suorittamisen meininki, eikä "hupsuttelua" suvaittu. Tuo meininki meni tietysti liika pitkälle, siitä tuli ikävien ihmisten kontrolloinnin väline. Haluttiin pilata kaikki ilo muidenkin elämästä, mikäli mahdollista.

    • MrJuha82

      Suomi sucks??
      Eipä noi muutkaan maat kovin hyviä ole.
      Ruotsi taitaa olla paras.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      56
      2176
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      7
      1407
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      77
      1395
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      989
    Aihe