Pioni ovat aloittaneet

Ammensi

Puskemisen maasta. Viekö pakkanen alut? Vai tuhoutuuko koko kukka? Kukinta?

8

3633

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      Käypä heti peittämässä pionit.

    • Murkut ja pioni

      Pionit on arkoja kylmälle ja myös kovalle auringonpaahteelle.Eniten ärsyttää, kun tämä huumaavan ihanalle tuoksuva kasvi on vasta pallomaisilla nupuillaan, ilmestyy joka kesä muurhahaiset, tuhoamaan kukkia.Kasvi kuhisee ihan mustanaan pieniä muurahaisia.En uskalla myrkyttää muurahaisia, etten tapa kasviakin tällä myrkyllä.Muurahaissyötitkään, ne lieriöt ei ole näihin ötököihin tehonneet.Kanelia olen kokeillut ripotella kasvin päälle.Muurahaiset kammoaa kyllä sitä, mutta kun sade tulee, se huuhtelee aina kanelin pois.Miten saatte muurahaiset jättämään pionit rauhaan?

      • vaatimatomuus kaunis

        Katinjalat. Pionit eivät ole ikinä paleltuneet, ainakaan täällä keskisuomessa. Muurahaiset napostelevat kyllä makeaa nestettä, mutta eivät ole miksikään haitaksi kukinnalle. Pionin kukatat tuhoaa useimmiten rankkasade ja myrskytuuli. Muutoin ne ovat ikuisia, kunhat et yritä siirtää kasvupaikasta toiseen. Myöskään uuden mullan lisääminen pioonipenkkiin tuottaa vain vahinkoa.


      • tipstyy
        vaatimatomuus kaunis kirjoitti:

        Katinjalat. Pionit eivät ole ikinä paleltuneet, ainakaan täällä keskisuomessa. Muurahaiset napostelevat kyllä makeaa nestettä, mutta eivät ole miksikään haitaksi kukinnalle. Pionin kukatat tuhoaa useimmiten rankkasade ja myrskytuuli. Muutoin ne ovat ikuisia, kunhat et yritä siirtää kasvupaikasta toiseen. Myöskään uuden mullan lisääminen pioonipenkkiin tuottaa vain vahinkoa.

        kyllä niitä voi siirtää ja jakaa kun kasvusto on liian kauan ollut koskematta, kukkii ihan kunnolla vaikka siirretty ja jaettu. Alla on useinkin jo liian paljon juuristoa, eli sellaisia mukuloita. Niistä mukuloista kasvaa uusia pioneja kun laittaa ne omaan paikkaansa. Ja liikaa multaa ei saa tosiaankaan päälle laittaa... useinkin sitä 'siunaantuu' kuin itsestään siihen päälle, sillolin on syytä vähän kapsutella vähemmäksi, tosin vuosien kuluessa tästä aiheutuu se, että jäävät ponniin verrattuna muihin istutuksiin, silloin ei taaskaan auta kuin ylös kaivaminen ja nosto oikeaan korkeuteen.


    • tipstyy

      mulla on muurahaiset vain kun on jotain, luulisin jotta kirvantyyppisiä, koska sellaista kiiltävää hyytelötippaa silloin näkyy....murkut syö ne kirvat, ei pioneja.

    • ei arkajalkoja

      Joo, ei ne ole mitenkään arkoja, mulla pionit tuli alulle jo huhtikuun alussa , enkä koskaan peitä, hyvin kasvavat.

      • poltinkarva

        Annoin tuon peittämisvinkin maaliskuun puolivälissä. Tuohon aikaan voi etelä-Suomessakin pakkanen laskea parinkymmeneen asteseen. Eivät pionit ole kumminkaan mitään ikivihreitä kasveja. Jossain miinusasteessa tulee pakkaskeskestoraja vastaan ja pionit paleltuvat.


    • tipstyy

      niin, en minäkään niitä peittele, nytkin on jo 15 senttiä pitkät alut, on oikein jo lehdet eikä pakkasyöstä olleet milläskään, vaikka senverran pakkasta oli jotta vesitynnyrit jäässä ja maa valkeana. Tilaamani itoh-pionit on jo niin suuria, siis täysikasvuisia, että niitä en kuitenkaan vielä pannut maahan vaan asustelevat vuoroin huvimajassa ja autotallissa. Täydessä lehdessä oleville on kuitenkin liian kylmaa jos /kun pakkasta öisin on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      399
      8566
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      171
      2897
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1252
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1008
    5. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      64
      938
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      916
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      913
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      903
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      852
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      832
    Aihe