Mikä savuttaa?

kauhea savu

Kaunis kävelypäivä sunnuntaina.Ilma vaan on kurjasti sauhusta sakeana Raadelman ja Piikiön metsän kohdalla.Onko ihmisten pakko pilata kaunis ulkoiluilmaa polttelemalla rovioiota?

Onko se edes luvallista, täällä on paljon asutusta?
Järkevämpää olisi kuskata risut ja muut kaatopaikalle.
Migreenin tuollaisesta sauhusta vaan sai.

7

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihana ulkoiluilma

      Onneksi lopettanut jo.Ihme vimma joillakin heti sytytellä jotain, kun on kaunis ilma.
      Ei ole tietääkseni luvallistakaan touhua.Kaupungilta voi asia varmaan tarkistaa, jos joutuu savustuksen kohteeksi.

    • JNnsnznz

      Jos mä pari sataa neliötä kattohuopaa poltan niin ei voi ketään haitata. Kävele jossain muualla.

      • voi järjenköyhyys

        Kannattipa tuollainen laiton "järkiteko"tulla tänne julkisesti tunnustamaan.
        Oliko viellä muutakin laittomuuksia....kerro kaikki vaan, se helpottaa XD


    • Kiltti naapuri

      En ole edellinen, mutta kun "järjenköyhyys" kysyi.. Poltan talven aikana kerääntyneet ryönät. Kukas niitä jätteenpolttolaitokselle veisi. Aloittaja on hyvä ja nielee. Kyllä savua maailmaan mahtuu.

      Ja kun kert aloitin.. Kun naapurin rouva on työmatkalla ja isäntä ihan yksin, vietetään iltoja yhdessä. Rouva ei tiedä mitään, loistava järjestely. Jos joku ei ole moisesta koskaan haaveillut, niin ei voi kuin sääliä.

      • toispuolt kaarinaa

        Meilläpäin on ihmisillä tapana onneksi laittaa roskat ihan roskikseen, ja risut sun muut saa nykyään ilmaseksi kuskata kaatopaikalle.
        Suuremmat kepit meillä poltellaan saunan pesässä klapien seassa, ja nautitaan löylyistä.

        En ihan tuolla alueella asu, mutta meilläpäin ei ole edes luvallista avopolttona mitään polttaa, ei käsittääkseni kyllä koko kaarinassa.Siitä on yhtä tuttua aikoinaan muistaakseni sakotettukkin. Jätteiden polttohan on tietysti myös joka paikassa kiellettyä.

        Helpoimmalla pääsee kun vie risukuorman kaatopaikalle, ei tarvitse tulta vahtia, eikä savutkaan haittaa sitten naapureita.Jokuhan voi sairastaa astmaa tai juurikin saada migreenin hajusta, kuten aloittajallekkin oli käynyt.

        Itse en alkaisi moiseen, pahimmassa tapauksessa saa korvata savuhaitat jollekkin, jos savu jonkun asuntoon leijailee, tai tuli viellä karkaa.Sitten tuleekin jo kallista.
        Enkä usko että kenenkään naapurit kovin korkealle arvostavat moista luvatonta touhua, ja kauniin päivän pilaamista sauhuttelulla.


      • Jeremyn Ronny

        Eikös olisi mukavampaa kun se naapurin isäntä on matkoilla ja vietetään sen rouvan kanssa niitä iltoja ..


    • vastuutonta

      Poltteluun pitää kyllä pyytää lupakin, tuskin sellaista heltiää jos on asutusta lähellä.
      Taas joku asioista tietämätön, joka ei muista ihmisistä piittaa.

      Kannattaa ilmiantaa moinen touhu.Loppuu tykkänään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe