Meillä rakentaminen on vielä vuoden parin päässä, mutta löysin jo kivan talopohjan kapealle tontillemme: Sievitalojen Saarni http://www.sievitalo.fi/trenditalomallisto/saarni-147
Mutta osaisiko joku sanoa, että onko mahdollista tehdä tuosta kolmen makuuhuoneen kompleksista kaksi makuuhuonetta, eli onnistuuko yhdestä makuuhuoneesta tehdä 20 neliöisen huoneen seinän kaatamalla vai onko nuo kantavia seiniä?
Tarkoituksena olisi siis kumminkin joskus vuosien kuluttua muuttaa talo takaisin 4 makuuhuoneiseksi, kun lapsille tarvitaan omat huoneet. Lisäämällä siis oven ja seinän.
Osaako joku sanoa seinästä
14
412
Vastaukset
- dafads
nurin vain, ei ole kantavia seiniä
- dille dooris
Olipa taas myyjän höpötystä
- 7+9
Rakennesuunnittelija varmaan osaa kertoa. Voihan se olla jäykistäväkin seinä, ei aina tarvitse olla kantava, jotta sitä ei voi purkaa.
- rakennetietäjä
Juuja kun kyseessä on sievitalo, kaikkiin seiniin kannattaa suhtautua siten että se on kantava.
- Löpön höpöä
Jäykistävän voi korvata vaikka yläpohjan lisärevoilla.
Mitä väliä, kun myyjän idioottiprovo!
- Sievi
Saattaa olla että kyseessä on kantavaa seinää tukeva kevytseinä =)
- näin meillä.....
Meillä on sellainen talo jossa ei ole varsinaisia kattotuoleja ollenkaan, vesikatto ja välikatto on väliseinien varassa. Ei voi poistaa yhtäkään väliseinää.
- Vai niin
Ja meidän iskä nussii teidän äipättiä
- --------------------
Jos Sievitaloon erehdyt, niin varaudu ongelmiin sekä paksuun rahapussiin hyvään lakimieheen, kun hommat alkaa mennä pieleen. Seinät ovat siinä vaiheessa pienin ongelma.
Itsellä valmistunut ko talo hiljattain ja hommat on niin pahasti kustu koko rakentamisen ajan ettei ole muuta vaihtoehtoa kuin mennä oikeuteen, jotta saadaan ko yritys vastuuseen "laadukkaasta rakentamisestaan". Ei ole muuta vaihtoehtoa, koska he eivät kanna vastuutaan vaan valehtelevat tapahtuneista, kaatavat virheensä asiakkaan syyksi sekä syyttelevät asiakasta ihan surutta, vailla minkäänlaista ammattiylpeyttä.
Meillä tehtiin ko toimenpide eli yhdistettiin kaksi huonetta, se meni ok, mutta kaikki seinät on talossamme niin vinot kuin pikkukersojen majassa. Seinissä on jopa parin sentin heittoja jo pelkän oven kohdalla (oven leveys 900mm), joten jokainen voi päätellä miten vintturassa seinät sitten onkaan koko matkaltaan. Ovet eivät aukea/sulkeudu kunnolla, seinien tapetointi mahdotonta, koska eivät ole suoria ts tapetit ovat vinossa/ei voi laittaa puskuun jne, listojen laitto tuskaa vinouksien takia jne. Mittanauhaa ko talofirma ei omista, jotta saisivat aikaiseksi edes yhden suoran ja täysimittaisen seinän. Pätevää porukkaa ko firmassa ei taida olla kuin heidän web-sivujensa ninjat, ja nekin ostopalveluna.
Jättivät tunarit myös seiniemme tuikitärkeät tukemiset heti alussa tekemättä, joten saas nähdä kuinka kauan talo pysyy kasassa. Taitaa kaatua vielä kuin korttitalo, kun erikeepperi kuivuu...
Ja Sievitalo kun tekee taloa, niin varaudu siihen ettei hommat suju niin kuin on papereihin tehty/sovittu. Eivät osaa lukea piirustuksia saatikka työohjeita ja soppareita, joten siinähän sitä riittää ongelmaa kerrakseen. Näitä jälkiä jouduttekin sitten itse korjailemaan, koska Sievi ei sitä tunnusta, että on rakentanut jotain pieleen. Ja paras homma on se, että lähes koko sakki on keskenään sukua tms ja sitten suunnitelmallisesti syytellään toinen toisiaan, jotta ei tarvitse ottaa vastuuta asiakkaan talon pilaamisesta.
Onnea matkaan jos Sievin tielle lähdette. Meillä ei usko, toivo saatikka rahapussikaan auttanut, hommat meni pieleen.
Jos haluatte vaihtaa tietoja ja kokemuksia Sievitalosta sekä heidän toimistaan ja tekemättä jättämisistään, ja olette pohtineet mitä tehdä sekä kaipaatte vertaistukea, niin olkaa yhteydessä: [email protected] - -Vesa-
Kattotuolien suuntaiset seinät eivät ole kantavia.
- höpöhöpö vesa
Ei todellakaan aina. Ei muuta kuin pohjakuva käteen ja lukemaan siitä. Kyllä talon omistajalla eli aloituksen tekijällä täytyy sellainen kotonaan olla.
Yleensä (ei aina) myös kantava seinä on selvästi normaaliseinää paksumpi.
- nykyinen asiaka
Käy tutustumassa Dometalojen mallistoon . Sieltä saa hyvää ja asiantuntevaa palvelua. Tekevät muutokset niinkuin asiakas toivoo eikä kiukuttele niistä.
Todella hienosti toimii palvelu ainakin espoon alueella. Suosittelen lämpimästi.- Kolme kotia Jukasta
Tuskin tuo on muita huonompi merkki , timpurit tuhonnut , olikohan itse palkatut ,,, Jukkatalolla ainakin on hommat pelannut laadukkaasti , jo kolme Jukkaa itselle rakentanut ja aina tullut hyvä
- Laadulla on tekijänsä
Kolme kotia Jukasta kirjoitti:
Tuskin tuo on muita huonompi merkki , timpurit tuhonnut , olikohan itse palkatut ,,, Jukkatalolla ainakin on hommat pelannut laadukkaasti , jo kolme Jukkaa itselle rakentanut ja aina tullut hyvä
Samanlaisia kokemuksia minullakin , laadukas Jukkatalo asua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167200- 1992597
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1082170En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761598Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911119- 431005
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46999- 99951
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6753- 45749