Mistä mahtaa johtua että alapää hikoilee keväisin, selluvillat vaihdettu purun tilalle eikä muoveja ole.
Hirsi hikoilee
suoli244
4299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tena auttaa alapäähikoiluun!
Ilmeisesti mökki on siis kylmillään, jolloin sisälämpötilan pitää olla aina korkeampi kuin ulkolämpötilan, olkoot siis vaikka pakkasella molemmat.
Keväällä kun aurinko lämmittää ulkona niin sisäilma ei vaihdu ja on yön jälkeen kylmempää kuin ulkona, tällöin kosteutta tiivistyy sisäpinnoille.
Joko jonkin sortin pieni ylläpitolämmitys sisälle tai sitten niin tehokas tuuletus, että sisäilma vaihtuu ja seuraa ulkolämpötilan vaihteluita, jolloin isoa ongelmaa ei enää synny.
Mun mielestä kylmää mökkiä ei voi tuulettaa talvella liikaa. Alhaalla kannattaa olla kunnon tuuletusventtiili ja ylhäällä molemmissa päädyissä. Itse jätän tuuletusikkunan auki ja venttiilit niin auki kun saan, samoin pelti auki.
Itse vedin juuri pellit kii.