Kulttuuri!Onko sallittua?

Kuinkas lestadiolaiset suhtautuvat kulttuuriin? Mitä mieltä olette teatterista? Oletteko salaa osallistuneet näytelmiin? Käyttekö katsomassa niitä? Entäs muu kulttuuri? Onko kaikki sellainen pahaa? Miksi ihmisen ei sallita teidän keskuudessanne käyttää omaa mielikuvitusta ja olla luovia? Kertokaapas minulle???
71692
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Meillä esikoislestadiolaisissa tietenkin yleisesti saarnataan, että ei olisi hyvä käydä teattereisa ja esimerkiksi jääkiekko otteluissa. Koska sieltä helposti saa huonoja vaikutteita ja näkee semmoista mikä voi pahentaa ja viedä kauemmaksi jumalasta. Mutta... Tietenkin jokainen ihminen tekee omat päätöksensä ja katsoo mikä on itselle parhaaksi ja minkälainen ajanviete ei ole hyväksi omalle uskonelämälle. Itsestäni voin kertoa sen, että olen käynyt taidekoulun ja valmistunut sieltä. Olen kiinnostunut kaikesta taiteesta ja käyn taidenäyttelyissä, baletissa ja konserteissa. Tietenkin on semmosiakin ihmisiä jotka tekevät kaiken sillä tavalla kuin saarnaaja pöntön takaa puhuu. Sellaset ihmiset pelkäävät kaikkea syntiä, eivätkä todennäköisesti usko sitä että Jumala antaa synnit anteeksi Jeesuksen lunastustyöhön uskovalle. Kukaan ihminen ei voi olla päivääkään tekemättä syntiä, mutta ei sitä kuulu myöskään hakea elämäänsä, vaan välttää.
Semmoset ihmiset ovat usein myös masentuneita ja niiden elämä ei ole yhtään onnellista. Ne vaan suree suurimmaks osaks sitä, että kuinkä ne nyt ovat niin hierveän syntisiä ja pahoja ihmisiä, eivätkä kelpa jumalalle sen tähden.

Meni vähän sivuraiteille, mutta... On meillä paljon taiteilija-ihmisiä seurakunnassa. Jotkut harrastaa musiikkia ja jotkut kuvataiteita ja joku entisöintiä, onhan näitä.

Se riippuu vähän siitä kuinka tiukkapiponen ihminen haluaa olla. Ei elämän kuulu olla kurjaa.

Mä olin ainakin koulun näytelmäkerhoissa ja muissa musiikki esityksissä aina mukana. Ei siinä mitään. Kunhan ei mitään ylistys oodia saatanalle ollu esitettävänä.

Äänestä
  • Hei! Ja sinäkö muka tiiät nii hyvin että jotkut juuri SEN takia on niin masentuneita, että ei kelpaa jumalalle... En usko! Täyttä pötyä! Jos tämä usko on NIIN masentavaa niin eiköhän se ole kieltäytynyt uskosta.. ja sitä paitsi jos et ole aikaisemmin tiennyt niin Synnit SAAA anteeksi... Se kyllä aika varmana pyytää synnit anteeksi ja on sanottu raamatussaki että sillon saa mieli olla rauhassa eikä oo mitään pelkoa... Että mietippä ens kerralla mitä tekstiä laitat ettei tuu toisille ihan väärää kuvaa...

    Äänestä

  • Teet siis ehdointahdoin syntiä Jeesuksen luotolle. Missäs on sitten uhrisi, Jeesus on maksanut syntisi, mutta miten uskot luottokorttiisi, etttä tulee maksamaan syntisi?
    Onko tuollainen uskoa oikeata uskoa Jeesukseen.
    Sinä suruton-.

    Voi sitä joka mooseksen lain rikkoo mutta voi sitä joka kristuksen tallaa.

    Tee parannus, kun uskosi on teatteria.

    Äänestä

  • Sana kulttuuri (latinan cultura) tarkoittaa alunperin viljelystä. Vieläkin sanaa käytetään romaanisissa kielissä alkuperäisessä merkityksessä, esim. viticulture on viininviljely ranskassa. Kulttuuri tarkoittaa nykykielessä myös "hengenviljelyä" tai sanottaisiinko kaikkia "henkisiä" rientoja, lisäksi puhutaan ruumiin kulttuurista. Kulttuuri on myös jonkin kansan tai sosiaalisen ryhmän tavat.

    Haluan kommentoida hiukan nimimerkin "essulestantti" kirjoitusta, kun sanot mm. "Sellaset ihmiset pelkäävät kaikkea syntiä, eivätkä todennäköisesti usko sitä että Jumala antaa synnit anteeksi Jeesuksen lunastustyöhön uskovalle."

    Ei ole kysymyksessä, onko kristitty tiukkapipoinen vai löysälakkinen vaan siitä, mitä Jumalan sana opettaa. Eikö SYNTIÄ AINA tule pelätä???

    Vanhat ovat sanoneet, että "... ei se ole omaavanhurskautta, että me olemme arkoja synnistä, että me pelkäämme synnin voimaa, sillä monessa paikassa ovat ne kehoitukset, että 'laittakaa pelvolla ja vapistuksella että te autuaaksi tulisitte' (Fil.2)...

    ... mutta nämä toiset, jotka jäävät sinne sivupuolelle pilkkaamaan ja jatkavat sitä surutonta elämää, hakevat ilon väkijuomista, hakevat ilonsa teattereista ja elokuvapaikoista, hakevat ilonsa maailman turhasta musiikista, joka kaikki nukuttaa ihmislapsia sillä tavalla, että monet eivät taida herätä kuin vasta pitkässä iankaikkisuudessa, kun helvetin liekit lyövät ihmisrintoja vastaan..." (G Jönsson Helsingissä)

    Siinä on meille kulttuuria...

    Äänestä

  • minä kirjoitti:

    Hei! Ja sinäkö muka tiiät nii hyvin että jotkut juuri SEN takia on niin masentuneita, että ei kelpaa jumalalle... En usko! Täyttä pötyä! Jos tämä usko on NIIN masentavaa niin eiköhän se ole kieltäytynyt uskosta.. ja sitä paitsi jos et ole aikaisemmin tiennyt niin Synnit SAAA anteeksi... Se kyllä aika varmana pyytää synnit anteeksi ja on sanottu raamatussaki että sillon saa mieli olla rauhassa eikä oo mitään pelkoa... Että mietippä ens kerralla mitä tekstiä laitat ettei tuu toisille ihan väärää kuvaa...

    eikös tuo kenelle vastasit kertonut esikoislestaadiolaisista.ei ainakaan vanholislestaadiolaisuudesta. en osaa sanoa ajatteleeko eikoiset näin, mutta vanholl.lest. ei ajattele nin mitä hän oli kirjoittanut.

    Äänestä

Kulttuuria ei pidä nähdä elämästä erillisenä saarekkeena. Aamiaispöydässä on muotoilu-kulttuuria astioissa, ruokakulttuuria ruuassa, arkkitehtuuria koko kodissa. Ulkona maisemoitua kulttuuria.
Teatteri on häviävän pieni osa kulttuurista ja sinälläänhän se on viesti, näytelmän muotoon puettu puheenvuoro.

Jokainen ottaa kulttuuritarjonnasta mitä haluaa, luova tuottaa kulttuuria muille. Synnin/hyveen rajat pitää osata itse määritellä.

Äänestä

Mitä on tuo sana hirviö KULTTUURI. Kun puhutaan että eri kansoilla on erilaisia kulttuuri tapoja. Mutta mitä on tämä kulttuuri jota ihmiset harrastavat. Kertokaa en kertakaikkiaan ymmärrä mitä ihmeen kulttuuria jos käy teatterissa jossa ihmiset ilveilevät, onko tuo sitten kaiken järjellisen yläpuolella. Onkohan jotain muutakin kulttuuria olemassa jota voi ihminen harrastaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


syntinen kirjoitti:

Kuinkas lestadiolaiset suhtautuvat kulttuuriin? Mitä mieltä olette teatterista? Oletteko salaa osallistuneet näytelmiin? Käyttekö katsomassa niitä? Entäs muu kulttuuri? Onko kaikki sellainen pahaa? Miksi ihmisen ei sallita teidän keskuudessanne käyttää omaa mielikuvitusta ja olla luovia? Kertokaapas minulle???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu