Mikä on sallittua?

Aataminaikuinen

Mikä on sallittua kun kuvia editoidaan? Mikä on jo kuvanmuuntelemista? Missä menee raja? Katsotaanko esim: terävöitys sallituksi? Tai jos säätää kuvan kirkkautta ja kontrastia???

6

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .................

      Jaa miksi ei olisi sallittua? Kaikkia kuvia on jossain määrin käsitelty paitsi ei välttämättä uutiskuvia koska niillä tuppaa olemaan kiirus.

    • Omille kuvillesi saat tehdä mitä haluat, mikään ei ole kiellettyä.

      Joissain kilpailuissa saattaa olla rajoituksia mutta kohinaa, kirkkautta, kontrastia ja värikylläisyyttä saa säätää sekä rajata uudelleen kroppaamalla (uudelleen rajaamalla).

      Voit myös terävöittää mutta sen kanssa pitää olla varovainen sillä yliterävöitetty kuva ei välttämättä ainakaan aina näytä hyvältä.

    • lkgkahg

      Sehän riippuu käyttötarkoituksesta.

      Taidekuva kategoriassa saa tehdä mitä tahansa, kunhan ei väitä kuvaa "aidoksi".

      Kamerat on niin huonoja ja kuvaajat huolimattomia, että mainitsemasi toimenpiteet nähdään pakollisiksi. Pitää vain varoa, ettei säädä kuvaa pilalle.
      Kuvasta voi tehdä mm. mustavalkoisen, mutta kuvan yksityiskohtia ei saa muutella, siirtämällä, lisäämällä, tai poistamalla, ellei ole kyse puhtaasta taidekuvasta. Sellainen voi olla vaikka osin piirretty.

      Jos et julkaise kuviasi muutoin kuin taidepiireissä, voit tehdä niille mitä haluat.
      Oleellista on, ettei väitä kuvan olevan täysin kohteen näköinen.

      • ????

        Taidekuva kategoriassa saa tehdä mitä tahansa, kunhan ei väitä kuvaa "aidoksi".

        Mikä on "aito" kuva? Entäs mikä on sitten "epä-aito" kuva?


    • L-n

      Taidekuva kategoriassa saa tehdä mitä tahansa, kunhan ei väitä kuvaa "aidoksi".'
      Mikä on epäaito taidekuva?
      Eikö taide olekaan aitoa (aito väärennäs)?
      Koskeeko aitouskäsite kaikkia taidemuotoja (aito maalaus, aito baletti, aito ooppera, aito elokuva, aito runo jne)?

      Mikä on sallittua kun kuvia editoidaan?
      – ihan kaikki on lähtökohtaisesti sallittua

      Mikä on jo kuvanmuuntelemista?
      – minusta sitä on mm kaikki poistaminen ja lisääminen, mutta ei mm rajaaminen

      Missä menee raja?
      – teorassa ei missään, paitsi osaamisessa (ja asiakkaassa).

      Viralliseen käyttöön tulevissa (esim passikuva) on säädöksiä ”rajasta”
      kts esim:
      http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/F0052942A9D2A1F6C2257018003F4EDF

      ”kuvaa” voi muokata myös ”ennakolta”
      Esim silmälasit (ja meikin) saa ottaa pois passikuvassa, vaikka käyttää niitä aina.

      Katsotaanko esim: terävöitys sallituksi?
      – riippuu katsojasta

      Tai jos säätää kuvan kirkkautta ja kontrastia???
      – riippuu katsojasta

      • koti+kotimaisema

        mikä mahtoi olla aloittajan käyttötarkoitus kuvilla.

        Oman kuvan muokkauksessa kannnataa olla tarkka. Kun muokkaa tärkeämpiä ja ikuisesti säilytettäviä kuvia, kannataa ensin varmistaa näytön värit ja varsinkin valoisuus.

        Jos esim. .jpg päätteellisiä muokkaa, pitää onnistua ensimmäisellä kerralla, sillä joka kerta kun muokkaa kuva heikkenee enemmän tai vähemän.

        Terävöinnillä voi pilata kokonaan kuvan, vaikka se on hyvä sillä kertaa omalla näytöllä, se asiat voivat olla täysin eritavalla toisella näytöllä tai tulostuksessa.

        Itselläkin on kuvankäsittelyn aikana pari lisänäyttöä ja alussa ja kuvankäsittelyn välilläkin katson näyttöjä että olen niissä aivan keskellä ja katseeni suoraan, eli katson kuvaani näytön peilikuvasta, mustasta näkee paremmin. Jos katsoo sivusta näyttöä, siinäkin voi tulla erilaista, mm valoisuudensäätövirheitä yms.
        .
        myös 40" tai suuremmasta telkkarista voi varmistella kuvanlaatuja, että ei varsinkaan nykyisillä kiiltävänäyttöisillä läppärin näytöillä pilaa kuviaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      208
      2824
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      167
      2501
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      67
      990
    5. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      123
      982
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      942
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      317
      909
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      899
    9. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      507
      858
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      768
    Aihe