minkä puhelimen valitsisin?

hyväphone

Samsung Galaxy S4, LG G2 vai HTC one. Mikä noista kannattaa valita?

Omasta mielestäni samsungissa on liian pieni massamuisti ja olen myös lukenut jostain että Se täyttyy todella nopeasti vaikka käyttäisikin muistikorttia. Myös Samsungin androidin yleisilme on ruman ja tylsän sininen (vai voiko sen vaihtaa?).

LG g2 ottaisin mielelläni hyvän akunkeston ja ohjelmiston toimivuuden vuoksi, mutta kun näyttöön tulee pienikin jälki niin kosketus ei enää toimi.

HTC one on myös yksi suosikeista, mutta siinäkin on tylsän mustat nuo valikot. Vai pystyykö niitäkin muuttamaan?

nexus 5 en halua sen todella surkean akunkeston takia ja pienen muistin takia.

Mutta mikä noista olisi hyvä?

15

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HTC One alkaa olemaan jo hieman vanha malli ja LG mallin päivitystuki on suurin kysymysmerkki. Optimus 2X mallissa se ei toiminut hyvin.

      S4 mallissa olisi nopeampi suoritin mutta taas LG mallissa suurempi näyttö, enemmän sisäistä muistia, suurempi akku ( Tosin sisäänrakennettu)

      • www.poromiäs.bin

        Android on avoin joten launchereita voi vaihtaa.


    • Vaan se ei auta tähän päivitystukeen ellei sitten roottaa ja asenna custom romia jota tuetaan.

      • uuttaphonea

        Näihin kaikkiin tullaan päivittämään 4.4 ja joihinkin vielä tulevaisuudessa uusin android. Ja en halua ostaa sitä uusinta lippulaivamallia, koska näilläkin pärjää ja hinnat ovat melko sopivat. Ja eikö kitkatissa ole haavoittuvuudet jo korjattu?


    • Ei välttämättä kaikki. Ja vaikka tunnetut haavoittuvuudet olisikin korjattu niin niitä voi tulla lisää samaan tapaan kuin esim Windowsissa.

      • uutta ostamasa

        Pitääkö paikkaansa että s3 ja s4 sovelluksia ja pelejä ei saa siirrettyä muistikortille vain musikkia, kuvia ja videoita. Myyjä sanoi noin minulle. Eli parhaimmat vaihtoehdot ovat lg g2 ja htc One. Luulen että alle 10 gigaa ei riitä sovelluksille.


      • vähintään 64GB
        uutta ostamasa kirjoitti:

        Pitääkö paikkaansa että s3 ja s4 sovelluksia ja pelejä ei saa siirrettyä muistikortille vain musikkia, kuvia ja videoita. Myyjä sanoi noin minulle. Eli parhaimmat vaihtoehdot ovat lg g2 ja htc One. Luulen että alle 10 gigaa ei riitä sovelluksille.

        Johan pelkkä android-peli kuluttaa muutaman gigan tallennustilaa. 10 gigaan saat asennettua 2 peliä, ja puhelin on täynnä.
        Eli android pelien koko alkaa olemaan jo samaa luokkaa kuin pc-pelit olivat muutamia vuosia sitten. Uudet pc-pelit ovat kyllä isompia, esim. bf4 yli 30 gigaa.


      • vähintään 64GB kirjoitti:

        Johan pelkkä android-peli kuluttaa muutaman gigan tallennustilaa. 10 gigaan saat asennettua 2 peliä, ja puhelin on täynnä.
        Eli android pelien koko alkaa olemaan jo samaa luokkaa kuin pc-pelit olivat muutamia vuosia sitten. Uudet pc-pelit ovat kyllä isompia, esim. bf4 yli 30 gigaa.

        16 Gt riittää aika hyvin peleille ja sovelluksille.


      • uuttaphonea

        Kai minä tuon s4 sitten hankin: paras päivitystuki, paras huoltoverkosto ja raudaltaankin ihan hyvä. Siis mitä sillä launcherilla oikein tarkoitetaan? Kuuluuko siihen alasvetolaatikko, ikonit ja teemat? Ja kai toi akku on ihan hyvä.


      • Ja akku on ok. Se kestää luultavasti alle viikon jos pitää esim nettiä päällä ja pelaa sillä.


      • Aksuz
        vapunen kirjoitti:

        Ja akku on ok. Se kestää luultavasti alle viikon jos pitää esim nettiä päällä ja pelaa sillä.

        Niin siis akku kestää 1 tai 2 päivää jos käytät puhelinta, mutta jos et käytä esim nettiä/pelaa, niin saattaa kestää jopa sen viikonkin.


      • älykkö
        Aksuz kirjoitti:

        Niin siis akku kestää 1 tai 2 päivää jos käytät puhelinta, mutta jos et käytä esim nettiä/pelaa, niin saattaa kestää jopa sen viikonkin.

        vapunen 18.3.2014 22:37

        "Ja akku on ok. Se kestää luultavasti alle viikon jos pitää esim nettiä päällä ja pelaa sillä."

        Miksi vapunen liioittelet?
        Tälle sivustolle kirjoittavat myös semmoiset jotka tietävät eivätkä luule kuinka kauan älypuhelimen akku kestää jos luurilla roikkuu netissä tai ja pelaa.

        Esim MB lehden pakkasrääkki testissä normaalissa huoneen lämmössä Samsung Galaxy S4 toisti videota Wlan verkon yli 9 tuntia 22 min.
        Nokia Lumia 625 akku kesti videon toistoa 9 tuntia 42 min.
        ZTE Grand S akku hyytyi 9 tunnin ja 34 minuutin kuluttua.

        Yksi testissä heikoimmin menestynyt oli Nexus 5 jonka akku kesti
        huoneen lämmössä videon toistoa vain 6 tuntia 36 min.

        Vuorokausi on 24 tuntia ja yksi viikko on 168 tuntia.


    • jonza1

      LG G2 !! Itse ostin kyseisen puhelimen muutama viikko sitten ja olen kyllä ollut tosi tyytyväinen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia?

      Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?
      Arvot ja etiikka
      11
      12436
    2. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      5
      11193
    3. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      177
      5122
    4. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      32
      3734
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      196
      3564
    6. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      50
      3159
    7. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      109
      2884
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      13
      2468
    9. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      53
      2185
    10. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      1975
    Aihe