Kysymyksiä

Vastaisitko?

Olenko tarpeeksi vanha koiranomistajaksi?
Eli olen 12v. Tyttö ja tiedän aika paljon koirista.
Meillä on ennen ollut koira ja olen sitä kouluttanut hyvällä menestyksellä.
Tiedän, että päävastuu on aina aikuisella. Mikä rotu minulle mahtaisi sopia?
Aikaa olisi koiran kanssa touhuamiseen tosi paljon. Lenkeille se pääsisi n.3 kertaa päivässä. Aamulla, päivällä ja illalla. Agilityä olisi tarkoitus koiran kanssa harrastaa. Ja joskus muutamia kisojakin käydä :)

6

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vastataan

      että olet tarpeeksi vanha jos isäsi ja äitisi suostuvat että teille tulee koira. Ja että he tiedostavat oman viimesijaisen vastuunsa siitä. Siis esim. ulkoiluttavat sitä kun olet itse jossain yökylässä tmv. Jos aiot, ja kuten varmaan aiotkin, lenkittää koiraasi mahdollisimman paljon itse, niin sen on syytä olla pienen kokoinen eikä oikein riistaviettinen. Näin siksi että isomman ja/tai riistaviettisen kanssa fysiikkasi ei oikein riitä hallintaan kun tulee ongelmatilanteita vastaantulevien koirien tai riistan kanssa. Rusakko tai orava kun vilahtaa tien yli, niin olet äkkiä vapaamatkustaja lyhyellä maata kiertävällä radalla.

      Kun koiran sitten aikanaan saat, niin muistathan jättää lenkille lähtiessäsi ipadit ja iphonet kotiin ja keskittyä koiran kanssa lenkkeilyyn? Ja kavereistakin saattaa joskus olla haittaa, vaikka toki paljon iloakin, matkatessa koiran kanssa. Joskus vaan liikaa keskittyy jutteluun ja koira livahtaakin tielle josta sitten saattaa seurata suuri suru.

    • aloittaja :)

      Tuosta viestistä tuli sellainen olo että olisin joku 3 vuotias pikku lapsi joka mankuu koiraa! Kiitos kuitenkin kun vastasit..
      Minulla ei ole iphonea tai ipadia. Ja meillä on ollut aika iso koira ja hyvin olen sen kanssa ennen pärjännyt. Ja tottakai keskityn koiraan ja lenkkeilyyn:)
      Minua ei edes kiinnosta ipadit, tabletit tai kännykät tai muut elektroniikka laitteen, sillä onhan sitä parempaakiin tekemistä :D
      Tietenkin ajattelin pieni kokoisempaa koiraa ;)

      • Vastataan

        Sori, ei ollut tarkoitus loukata. Vaan ainoastaan muistuttaa siitä että se on kuitenkin vanhemmat joiden siunauksella se koira tulee jos on tullakseen. En sinänsä epäile ettetkö pärjäisi oman isommankin koiran kanssa JOS koirasi vain sattuu pärjäämään kaikkien koirien kanssa ja vastaavasti myös kaikki ne muut koirat joita lenkillä tapaatte, myöskin pitävät koirastasi. Elämässä kuitenkaan kaikki ei mene kuin strömssöössä ja niistä yllätyksistä halusin vain sinua tiedottaa. Niistä jotka liittyvät suoraan koiriin ja niiden keskinäisiin kemioihin, kuin sitten niistä jotka välillisesti voivat aiheuttaa koirallesi jopa hengenmenon(ne ipadit ym). Ja noita tilanteita kun sattuu ihan aikuisillekin, höpöttävät iphoneen eikä katsota missä se Turre kulkee ja mitä tekee.

        Mutta pidetähän peukkuja että saat koiran itsellesi. ;)


    • Aloittaja :)

      Ei se haittaa :) Ymmärrän kyllä...
      Olisiko sinulla mitään koirarotua mielessäsi, jota suosittelisit??
      Olen mietiskellyt Cavalier King Charles Spanielia. Olisikohan se hyvä rotu??

      • Vastataan

        Cava on sinänsä aika hyvä rotu, mutta sillä taitaa olla nykyään aika paljon terveysongelmia. Onnella kuitenkin löydät terveen ja pitkäikäisen yksilön.
        Muista vaihtoehdoista ehkä Corgi voisi olla hyvä, tai Papillon? Ehkä Maltankoira tai Coton? Laivakoira eli Shipperke?
        Mitä tahansa pientä koirarotua olettekin valitsemassa, tehkää pohjatyö huolella terveystulokset ja kasvattajan maine tarkastaen. Huijareita on paljon liikkeellä. Joku näppituntuma olisi että Corgilla ja Shipperkellä olisi huijarikasvattajia tai maahantuojia vähemmän kuin noilla muilla.


    • Aloittaja :)

      Shipperkkeäkin olen hiukan mietiskellyt :) Kuullostaisi sopivalle :D
      Sitten olen myös miettiny Novascotiannoutajaa ja Cockerspanielia.
      Nekin kuullostavat ihan hyville.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      6992
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6313
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2502
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      59
      2183
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1509
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1502
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe