Lightroom - Missä muodossa kuvat teetettäväksi?

Aloittelija

Miten kannattaa menetellä sitten kun kuvia halutaan teettää. Exportataanko ne JPG kuviksi vai miten tehdään?

5

1178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähetä JPG:nä

      Useimmat valokuvalabrat jotka palvelee tavallisia kuluttajia, hyväksyy vain JPG-muodossa olevat kuvat ja kuvat pitää olla sRGB-väriavaruudessa.

      • Miksi?

        Miksi pitää olla sRGB-väriavaruudessa? Onko ehdoton vaatimus?


      • ....
        Miksi? kirjoitti:

        Miksi pitää olla sRGB-väriavaruudessa? Onko ehdoton vaatimus?

        Näin kertoo ifolor.

        "Kuvatiedostot kannattaa pitää sRGB-väriavaruudessa (sRGB color space). Yleensä kaikki digikamerat käyttävät oletuksena sRGB-väriavaruutta, mutta joissakin edistyneemmissä digikameroissa tai kuvankäsittelyohjelmissa on mahdollista valita Adobe RGB -väritila. Myös Adobe RGB -kuvia voi lähettää, mutta niiden värit voivat toistua hailakoina ja vääristyneinä. Suosittelemme kuvien muuntamista (convert) sRGB-väriavaruuteen ennen lähettämistä."

        http://www.ifolor.fi/usein_kysyttya


    • miten tehdään?

      Katso sen tekijän nettisivuilta missä aiot kuvat teettää.
      http://www.ifolor.fi/usein_kysyttya

      esim. Ifolorin tilausohjelma hyväksyvät JPEG-kuvatiedostot. Designer hyväksyy JPEG- ja PNG-kuvatiedostoja. Muun tiedostomuodon kuvat tulee muuntaa JPEG-muotoon ennen tilauksen lähetystä omalla kuvankäsittelyohjelmalla. CD:llä/DVD:llä ja muistikortilla/-tikulla voidaan JPEG-kuvien ohella vastaanottaa myös TIFF- ja BMP-kuvatiedostoja.

      Exporttaaminen LR:sta oikean kokoisina on paras ratkaisu.
      Mulla on työpöydällä kansio ”TULOSTA” johon exporttaan teetettävät kuvat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      269
      7067
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      3789
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      257
      3072
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      1829
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1297
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1182
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1047
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      101
      993
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      952
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      921
    Aihe